Космос нас кличе: науково-популярні дитячі книжки про світ за межами Землі
![](https://api.starylev.com.ua/storage/files/news/profesor_astrokit_text_ua_small-75.jpg)
Люди мають свої зірки, які перестають бути звичайними зорями. Для одних – тих, хто мандрує, – вони – дороговказ. Для інших це тільки маленькі вогники. Для вчених зорі – складні задачі. Для мого бізнесмена вони золоті. Але всі ці зірки мовчать. А в тебе будуть такі зірки, яких більше ні в кого немає…
Антуан де Сент-Екзюпері, «Маленький принц»
Міра Київська, Букмоль, чільне зображення - ілюстрація із книжки «Професор Астрокіт і неосяжний космос»
Безмежний, фантастичний, загадковий — такий далекий і водночас такий близький, такий рідний і водночас такий чужий космос вабить нас, надихає та спонукає ніколи не зупинятися досліджувати простір навколо нас, ставити складні запитання та шукати відповіді, мріяти про відкриття нових світів і вірити в існування чогось справді несподіваного. І якщо побіжно знайомитись із ним ми розпочинаємо чи не від самого народження, коли вперше бачимо небо, помічаємо на нічному небосхилі зорі, спостерігаємо за тим, як сходить і заходить Сонце та змінюється Місяць, то для того, щоби вивести стосунки з ним на новий рівень, потрібно дізнатися про нього більше. Як саме? Відповідь, як завжди, у книжках — яскравих, цікавих і захопливих дитячих енциклопедій (і не тільки!), з якими зможуть робити свої перші кроки як майбутні астрономи, так і космотуристи.
Космічний світ, Рут Мартін, Аллан Сандерс
3+
Будь-яке знання, як будинок, вимагає фундаменту. І, якщо говорити про науку про космос, то тут у ролі першої цеглинки можна без зайвих вагань узяти інтерактивну картонку «Космічний світ». Про дитячі картонки з серії «Маленькі дослідники», написаної Рут Мартін та намальованої Алланом Сандерсом, ми вже згадували не раз. Байдуже, чи мова йде про тварин, чи про тіло людини, чи про динозаврів — цьому творчому тандему завжди вдається розповісти дітям про серйозне-корисне-наукове так, щоб і навчити, і розважити, і просто зацікавити дослідженням нашого світу вздовж і впоперек. Звісно, що така і без того ласа та загадкова тема космосу з-поміж усього цього розмаїття не виняток. Тут вам і про планети, і про зірки, і про ракети та зорельоти, і про космонавтів, і, певна річ, про нашу таку рідну і таку досі малодосліджену Землю. Як і в інших книжках із серії, кожна розгортка присвячена окремій темі, кожна сторінка містить кілька «віконечок-відгорталок» (загалом їх у книжці понад 30), завдяки яким читачі можуть буквально зазирнути у серце планет, побачити, як влаштоване Сонце і стати свідками багатьох інших космічних чудес. Віконечка додають книжці інтерактивності, цупкий картон робить її стійкою до активного гортання наймолодшими дослідниками, малюнки не просто чітко та лаконічно передають інформацію, але й розважають, а короткі інформативні тексти та наукові факти не відлякують незрозумілою лексикою та містять чимало оригінальних порівнянь, завдяки яким нове сприймається легко та просто. Без вагань «Космічний світ» Рут Мартін й Аллана Сандерса можна радити як ідеальне видання для першого знайомства малечі з космосом. Першого, за яким обов’язково слідуватимуть наступні.
Рут Мартін, Аллан Сандерс Космічний світ / текст Рут Мартін, ілюстрації Аллана Сандерса / перекл. з англ. Тетяна Кузьменко. — Київ: #книголав, 2018.
Історія дослідження космосу, Стефані Леду, Каролін Ю
3+
Сьогодні елементарними знаннями про космос нікого не здивуєш. Діти знають напам’ять, яка відстань від Землі до Сонця і до Місяця, а дорослі стежать у вільний час за запуском ракет Ілона Маска та ведуть суперечки щодо чорних дір. Але так було не завжди, адже все має свій початок. З чого ж починалися дослідження космосу? Про це і йдеться у книжці для наймолодшої аудиторії «Історія дослідження космосу: від сонячного годинника до польоту людини на Марс», що з’явилися у видавництві Artbooks у дитячій пізнавальній серії «Моя енциклопедія».
Як не важко здогадатися з назви, енциклопедія розповідає про те, як люди вперше відкривали для себе світ за межами Землі, як спостерігали за зірками та рухом небесних світил, як використовували знання про космос у «земному» житті, як збагнули, що Земля — не центр Всесвіту, як почали мандрувати космосом і знаходити можливості розширювати свої знання про світ.
Інформацію у книжці подано у хронологічному порядку, доповнено змістовними та водночас кумедними дещо карикатурними малюнками, яких значно більше, ніж тексту, а найважливіші слова, поняття та потенційно незрозумілі для читачів терміни виділено іншим кольором. Власне, саме читання книжки нагадує похід до музею космонавтики, у якому можна поступово занурюватися в історію відповідно до того, як вона розгорталася. Та, оскільки книжка розрахована на наймолодшу аудиторію, пірнути з нею можна не дуже глибоко — лише ознайомитись, відчути радість від пізнання нового та надихнутися для подальших досліджень. Адже відкривати таємниці нашого світу так цікаво, весело та захопливо!
Стефані Леду, Каролін Ю Історія дослідження космосу: від сонячного годинника до польоту людини на Марс / текст Стефані Леду, ілюстрації Каролін Ю. / переклад з англ. Олени Борисюк. — Київ: Артбукс, 2018.
![](https://api.starylev.com.ua/storage/files/books/profesor_astrokit_0.png)
Професор Астрокіт і неосяжний космос, Домінік Воллімен, Бен Ньюмен
6+
Що таке Всесвіт? Що таке Сонячна система, з чого вона «складається» і як «працює»? Хто такі Сонце, Земля, Марс, Юпітер й інші «найважливіші» сусіди нашої планети небесні тіла? Якими бувають зорі, як вони народжуються і як помирають? Чи існує життя за межами нашої планети? Коли, хто і як здійснював космічні подорожі? Як влаштовано скафандр, космічний корабель і космічну станцію? Які головні здобутки космічних досліджень маємо на сьогодні? Відповіді на ці та інші запитання діти можуть віднайти у дитячій енциклопедії фізика Домініка Воллімена та художника Бена Ньюмена «Професор Астрокіт і неосяжний космос».
Перше, що у цій книжці привертає увагу, — це дизайн. Лаконічні геометричні та доволі схематичні ілюстрації, виконані у такому собі ретро-стилі, що апелює коміксів 20-, не лише роблять інформацію цікавішою та «смачнішою» для сприйняття, але й переносять читачів у часи перших запусків ракет, перших супутників, перших космопольотів тварин і людей, перших кроків Місяцем, буму науково-фантастичних серіалів і фільмів про міжгалактичні пригоди — тобто коли слово «космос» звучало ще загадковіше. До речі про тварин. Саме вони, про що не важко здогадатися з назви, і є героями книжки. Але не зовсім головними, позаяк харизматичний професор Астрокіт у безмежно милому капелюшку та скафандрі разом зі своїм не менш харизматичним помічником (авжеж мишкою й авжеж у скафандрі) виконують радше ролі таких собі провідників космічним світом. Мандруючи сторінками енциклопедії, вони переміщаються у часом і простором, знайомлячи юних читачів із космосом — інформативно, з гумором, зрозуміло, та водночас без сюсюкання. Крім того, сприймати та запам’ятовувати інформацію допомагає і те, що небесні тіла у ній також персоніфіковані, і те, що автор вдається до влучних аналогій. Як розповісти дітям про розміри планет Сонячної системи? Просто порівняти їх із фруктами та ягодами.
![](https://api.starylev.com.ua/storage/files/books/profesor_astrokit_07.jpg)
Попри те, що на перший погляд може здатися, ніби книжка розрахована на наймолодшу аудиторію (насамперед, через візуальний наратив), інформації у ній цілком достатньо для того, щоби підготувати до серйозного вивчення астрономії як дошкільнят, так і учнів молодших класів. Та і, ніде правди діти, дорослим буде цікаво погортати сторінки цієї стильної енциклопедії.
Домінік Воллімен, Бен Ньюмен Професор Астрокіт і неосяжний космос / текст Домініка Воллімена, ілюстрації Бена Ньюмена / перекл. з англ. Катерина Міхаліцина. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2018.
Сонячна система, П’єр-Франсуа Моріо, Жеремі Клейс
7+
Космос безмежний, тож і не дивно, що інформації про нього — безмежно багато. А коли велика кількість інформації бурхливим потоком вривається у людський мозок, вона може сплутатись. Що ж робити, щоби чарівний космос не перетворився у свідомості на тотальний безладний хаос? Певна річ, закріпити знання у процесі захопливої гри. Власне, саме це й пропонує зробити книжка «Сонячна система», яку створили П’єр-Франсуа Моріо та Жеремі Клейс, а видали українською в «Artbooks».
Якщо коротко, то уся ця велика та безсумнівно напрочуд симпатична книжка є набором лабіринтів, які водночас як розповідають читачам про нашу Галактику, Сонце, зорі, астероїди й комети, супутники та планети-супутники, польоти програми «Аполлон» і роботу в космосі, міжнародні космічні станції тощо, так і розважають яскравими головоломками, у яких читачам пропонується знаходити вірні шляхи, поєднувати правильні пари, збирати, помічати, розглядати, тим самим і собі буквально долучаючись до всього цього навколокосмічного світу.
П’єр-Франсуа Моріо, Жеремі Клейс Сонячна система / текст П’єра-Франсуа Моріо, ілюстрації Жеремі Клейса. — Київ: Артбукс, 2018.
![](https://api.starylev.com.ua/storage/files/books/djordj_i_taemnul_kluch_vid_vsesvity_0_0.png)
Серія книжок Стівена та Люсі Гокінґів про Джорджа
10+
Є час вигадувати історії — і є час розповідати історії, завдяки яким діти закохуються в науку, а Всесвіт стає трошечки — буквально на кілька кварків — зрозумілішим. І одним із найяскравішим свідчень цьому можна вважати серію книжок Стівена та Люсі Гокінґів про Джорджа, популярність якої досягла чи не космічних висот у десятках країн світу.
Отож перше, що варто знати про книжки «Джордж і таємний ключ до Всесвіту», «Джордж і скарби космосу», «Джордж і Великий Вибух», «Джордж і незламний код» і «Джордж і блакитний супутник», що протягом останніх кількох років з’являються в українському перекладі у «Видавництві Старого Лева», так це те, що це не зовсім та науково-популярна література, на яку більшість із вас можуть очікувати у книжках під обкладинкою з ім’ям одного з найвизначніших фізиків сучасності. Втім, науковості у цих книжках – як зірок у небі. Річ у тім, що, на відміну від усіх дорослих книжок Гокінґа та більшості дитячих видань про космос, історію Всесвіту, чорні діри тощо, книжки з цієї серії, крім купи цікавих фактів, мають захопливий фантастичний сюжет з інтригами, конфліктами та справжніми колізіями, мають справжніх героїв, яким співпереживаєш, за яких вболіваєш, хвилюєшся та радієш, і до яких, читаючи книжки серії, дуже прив’язуєшся, мають вони і філософський підтекст — з мораллю, порушенням важливих для сьогодення тем, але без однозначності та менторського тону.
І саме через таку художність цих книжок навчатися разом із ними напрочуд приємно та зручно. Адже, щоби ознайомитися з основами астрономії та фізики, дізнатися море потрібної, важливої й актуальної інформації про космос та його «мешканців», а також довідатися чимало цікавого про неймовірні людські винаходи та відкриття, не потрібно робити надзусиль — потрібно просто пірнути у пригоди разом із Джорджем і його подругою Енн.
![](https://api.starylev.com.ua/storage/files/blog/george_and_the_unbreakable_code-2.jpg)
Втім, не варто нехтувати тим фактом, що межа між вигадкою та реальністю в усіх книжках серії є доволі розмитою. І, якщо інформація про зорі, планети, комети, метеори, чорні діри, ДНК, комп’ютерні технології та різноманітні фізичні явища на окремих вставках одразу ж викликає довіру, то повірити в існування супер-комп’ютера із не надто вигадливми ім’ям Космос, здатного перенести героїв у будь-яку точку Всесвіту важко. Утім, для когось навіть цівка води, що тікає від наелектризованої лінійки – фантастика й магія. Тож, хтозна, може, десь на горищі в Люсі Гокінґ і справді стоїть такий надзвичайний комп’ютер.
Серія книжок Стівена та Люсі Гокінґів про Джорджа / текст Стівена Гокінґа, Люсі Гокінґ, ілюстрації Ґаррі Парсонза / перекл. з англ. Ганна Лелів. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2016-2018.
Коментарі
Щоб залишити коментар, необхідно