Stary Lev Logo

Чиркова Дар'я
Чек-лист: Як створити читацький щоденник
Якщо ви, як і ми, активні читачі в яких щомісяця з’являється все більше нових книжок на поличках, а всіх героїв та сюжетів не згадати... Старий Лев має для вас кілька порад, аби зберегти пам‘ять про все прочитане.
 
Пам’ятаєте, навчаючись у школі, нам на літо давали список літератури і казали вести читацький щоденник. По-перше це вчило організованості. По-друге — давало змогу пригадати все прочитане під час навчального року. І, звичайно, це була перша оцінка в семестрі.
 
Але насправді читацький щоденник корисно вести і в дорослому віці. Розповімо, які розділи там мають бути.
 
1. Назва книги.
 
2. Автор. Тут можна зазначити не лише ім’я та прізвище, а й пошукати цікаві факти з життя письменника. Біографії деяких авторів можуть бути не менш захопливі, ніж самі книги.
 
3. Головні герої. Зазначте не лише імена, а й опишіть їх.
 
4. Сюжет. Яка головна думка книжки? Про що вона?
 
5. Власні роздуми щодо сюжету. Чи сподобався вам сюжет? Що би ще ви хотіли додати?
 
6. Роздуми стосовно позицій героїв. Чи імпонує вам поведінка героїв у книзі?
 
7. Обміркуйте, що вам сподобалось, а з чим не погоджуєтесь. Активне читання — це вміння критикувати, аналізувати прочитане.
 
8. Цитати. Їх можна виділити в тексті електронному чи друкованому або прописати в щоденнику.
 
9. Шукайте символи, помічайте їх. Будь-яка подія в книзі не просто так. Виписавши символи творів, ви зможете вести дискусії в компанії друзів, обговорюючи прочитане.
 
10. Робіть замальовки. Схеми, графіки, асоціації, які доповнюють текстовий матеріал, завжди позитивно впливають на можливості пам‘яті.
 
З наповненням щоденника ми розібралися. Тепер щодо того, яким він має бути.
 
Звичайно, у часи цифрових технологій перше що може припасти на думку — google або trello-таблиці. Звісно, це зручно, завжди під рукою і не займає місця.
 
Однак, пишучи від руки та роблячи власні замальовки, ви отримуєте справжній контакт із книгою і її осмисленням.
 
 
Що дасть читацький щоденник:
 
1. Покращення пам’яті. Прочитавши, обміркувавши, записавши, ви застосували всі формати запам’ятовування інформації. Як відомо, пам’ять доволі легко натренувати.
 
2. Книги не губляться в глибинах розуму. Книга стає на поличку пам’яті з усіма закладками, висновками, ідеями щодо неї.
 
3. Безперервний пошук цікавинок. Шукаючи символи чи цікаві факти про книгу, читання стає детективною грою. І ви, як Шерлок, по пазлам складаєте сюжет.
 
Заповнювати щоденник варто регулярно. Вносити до нього художню, наукову, нон-фікшн літературу. Через деякий час ваше розуміння літератури покращиться. Ви отримаєте навички виокремлення головного від другорядного і навчитесь читанню між рядків.
 
А головне, читання і обговорення книг принесе нові, незабутні враження і задоволення.

Коментарі

Щоб залишити коментар, необхідно

imageimage