Stary Lev Logo

Біографічний роман - Українська проза - Паперові книги

Сортування за:

Фільтр

4 позицій у каталозі
4 позицій у каталозі

Вид товару

Популярні фільтри

Біографічний роман - Українська проза

Біографічний роман — це художній твір, заснований на спогадах реальних людей, історичних фактах чи правдивій інформації з інших джерел. На відміну від справжньої біографії, він може містити вигадані елементи, які привертають увагу до найважливіших деталей і підвищують інтерес читача до оповідання. Такий жанровий різновид роману дуже популярний як в Україні, так і за її межами. Розповідаємо про його особливості та наводимо приклади кращих творів. 

Які різновиди біографічних романів існують?

Будь-який роман може містити філософські, фантастичні, реалістичні, пригодницькі, еротичні чи інші мотиви. Вони широко представлені і в біографічному жанрі. Але коли мова йде про життя певної історичної особи, то всі твори можна умовно розділити на дві категорії за часткою вигаданих деталей:

  • романна біографія максимально наближена до реальних подій. У цьому різновиді літератури автор спирається на історичні документи та посилається на них, щоб підтвердити свої слова. Вигаданими можуть бути лише найдрібніші подробиці, які формують художній стиль, але жодним чином не впливають на сюжет;
  • романізована біографія — це викладення життєпису в художній формі. Реальні події тут служать лише канвою, на яку нанизуються авторські роздуми. Зазвичай у цих романах вигадка використовується, щоб заповнити пробіли в історичних даних. Але письменники можуть використовувати й відверті містифікації, які роблять їх творчість привабливою для широких мас. 

Які можна виділити особливості біографічного жанру? 

Біографії з певним вмістом вигадки все ж ближче до популярної літератури, ніж до публіцистичних творів. Тому в першу чергу вони мають художню цінність. Розповідаємо докладніше про їх історію та стиль висвітлення подій. 

Біографічний роман у центрі опису

Значна частка біографізму почала відстежуватися у творчості відомих письменників на початку XX сторіччя. Дуже модними стали оповідання про полководців, політиків, вчених та інших видатних людей минулого. Тодішні романи були аналогами сучасних книг з саморозвитку — читаючи їх, люди намагалися перейняти кращі риси героїв та досягти успіху у своїй справі. Серед авторів такого жанрового роману у світовій літературі слід особливо виділити Генріха Манна, Уільяма Сомерсета Моема, Ірвіна Стоуна та інших. Кращими представниками української літератури були Микола Олійник, Євген Гуцало, Дмитро Бузько та Оксана Іваненко. 

Життя певної історичної особи в біографічному романі

Центром опису будь-якої біографії, незалежно від ступеня її романізації, є Людина з великої літери. Книги цього жанру найчастіше присвячені королям та імператорами, письменникам і художникам, політикам і військовим. Ключовою особливістю біографічних романів є свідома відмова від сухого викладення історичних фактів. Людина в центрі оповідання представлена, як особистість і жива істота. Чимало уваги приділяється її думкам, емоціям і переживанням. 

Приклади біографічного роману

Найвідомішими прикладами біографічних романів слід назвати:

  • «Місяць і мідяки» Уільяма Сомерсета Моема — про Поля Гогена;
  • «Агонію та екстаз» Ірвіна Стоуна — про Мікеланджело Буонарроті;
  • «Лотте у Веймарі» Томаса Манна — про Гете;
  • «Шарітка з Рунгу» Валерії Врублевської — про Ольгу Кобилянську;
  • «Дванадцять обручів» Юрія Андруховича — про Богдана-Ігоря Антонича.

Біографічні романи, які варто прочитати

  • Наталка Малетич — «Леся. Мандрівний клубочок». Ми сприймаємо Лесю Українку, як титана вітчизняної літератури та незламну постать. Але насамперед вона була жінкою. Вона кохала, сміялася, плакала та сумувала. Книжка підійде як для дітей, так і для дорослих, які хочуть дізнатися, якою ж насправді була Леся. 
  • Ольга Пуніна — «Людина без шкіри. Психотип Василя Стуса». Це не просто книжка, а автономна психіатрична експертиза на основі досліджень лікаря Семена Глузмана. Провівши 20 днів поряд з поетом у КДБ-шній камері, він назвав його людиною без шкіри, яка гостро відчуває кожну емоцію, позитивну й негативну. Авторка розбирає ці матеріали та намагається показати нам саму душу Стуса. 
  • Оксана Забужко — «Довженко без гриму». Ким насправді був відомий режисер? Хтось вважав його відвертим сталіністом, а хтось наголошував на його любові до української культури. Його називали агентом Кремля в Німеччині та амбасадором України в Кремлі. Ця книжка — спроба розібратися в справжній особистості Довженка.

Купити книги жанру «Біографічний роман» категорії  «Українська проза» в інтернет-магазині «Видавництва Старого Лева»

У нашому каталозі ви знайдете книги українських видавництв. Вам доступні твори вітчизняних і світових авторів — в оригіналі та в перекладі. Будь-які товари інтернет-магазину можна замовити з доставкою по Україні — в Київ, Львів, Ужгород, Луцьк та інші міста. За додатковою інформацією звертайтесь за телефоном 0(800) 501 508.

imageimage