2024 рік став знаковим для української літератури, подарувавши читачам чимало сильних та значущих творів. До десятки найкращих книг про Україну за версією The Kyiv Independent увійшли англомовні переклади таких видань, як «Позивний для Йова. Хроніки вторгнення» (The Language of War) Олександра Михеда, «Бог свободи» (The God of Freedom) Юлії Мусаковської та «Забуття» (Forgottenness) Тані Малярчук, які побачили світ українською у Видавництві Старого Лева. Ці книги не лише відображають складну сучасність, але й відкривають глибокі пласти історії, людяності та незламності. До добірки також увійшла книга Ярослава Трофімова Our Enemies Will Vanish, яка вийде у Видавництві Старого Лева у 2025 році.
Добірка охоплює широкий спектр голосів і жанрів — від художньої літератури до поезії та нон-фікшну. Твори пронизані темами війни, свободи та надії, а їхній вплив виходить далеко за межі України, привертаючи увагу до її історії та сьогодення. Ці книги — своєрідний місток, що з'єднує світ із розумінням української реальності.
«Забуття» Тані Малярчук
Переклад Зенії Томпкінс
Безіменна оповідачка роману української авторки Тані Малярчук «Забуття», переживаючи період агорафобії, занурюється в минуле, читаючи старі газети в пошуках розуміння невблаганного плину часу. Її подорож приводить до постаті В’ячеслава Липинського — забутого діяча української історії, чия доля, на її думку, несподівано перетинається з її власною. Розкриваючи роль Липинського в багатовіковій боротьбі України за незалежність, оповідачка починає зіштовхуватися з міжпоколінною травмою, що тяжіє над історією її родини, зокрема жахіттями Голодомору та радянських репресій.
Роман досліджує теми національної ідентичності, пам’яті та боротьби за збереження власного голосу перед потужними силами часу. Завдяки яскравому стилю та історичній глибині «Забуття» ставить запитання: чи можна справді втекти від минулого, чи воно приречене поглинути нас усіх?
«Позивний для Йова. Хроніки вторгнення» Олександра Михеда
Переклад Марини Ґібсон, Ганни Лелів та Еббі Дьюар
У «Позивний для Йова. Хроніки вторгнення» український автор і військовослужбовець Олександр Михед з пронизливою відвертістю і поетичною точністю розповідає про перший рік повномасштабного вторгнення. Поєднуючи особисті роздуми з репортажами, він досліджує, як війна не лише перевернула життя українців, а й змінила саму суть мови, змусивши шукати нові слова для висловлення невимовного болю, втрат і гніву.
Олександр описує історію своїх батьків, які пережили окупацію Бучі, і розмірковує про поколіннєву травму, яку залишають по собі конфлікти. Занурений у багатовікову історію російської агресії проти України, «Позивний для Йова. Хроніки вторгнення» також відображає тягар минулого, нагадуючи про страх, що це жахіття може повторитися навіть протягом життя автора.
«Бог свободи» Юлії Мусаковської
Переклад Олени Дженнінґс та авторки
Поезія завжди була одним із наріжних каменів української літератури, особливо твори, присвячені війні. У збірці «Бог свободи» Юлія Мусаковська створює проникливий і моторошний портрет життя в умовах війни, де особисті та колективні страждання нерозривно переплітаються. Завдяки яскравим образам та емоційній глибині вірші торкаються тем кохання, виживання та незламності на тлі руйнувань, які приносить війна.
Юлія не уникає болючої реальності, що надихнула її творчість; її поезія сміливо торкається ран війни, одночасно передаючи тихий героїзм зцілення. Ця збірка є водночас скорботною рефлексією та стійким свідченням — її голос піднімається з хаосу, сповнений непохитної віри в те, що надія здатна вистояти.
Our Enemies Will Vanish, Ярослав Трофімов
У книжці український журналіст The Wall Street Journal Ярослав Трофімов, спираючись на розповіді українських чиновників, військових та цивільних, створює хроніку повномасштабної війни.
Він детально описує непохитну відмову Росії від переговорів, нерішучість світу щодо «червоних ліній» Москви, яка неодноразово затримувала важливу військову допомогу, та незламну волю українців, що протистоять загрозі знищення. Трофімов із журналістською точністю та глибоким співчуттям документує найтемніші сторінки війни — від жахливих масових страт у Бучі після звільнення Київщини до кривавих боїв у Бахмуті на Донеччині.
Водночас книга висвітлює ключові перемоги українських сил, зокрема звільнення південного Херсона та східних районів Харківщини. Репортажі Трофімова — це свідчення сили безстрашної журналістики, яка дає змогу зрозуміти жорстоку реальність війни та дух нації, що бореться за своє виживання.
The Kyiv Independent — англійськомовне українське ЗМІ, засноване в листопаді 2021 року колишніми співробітниками Kyiv Post та медіа-консалтингової компанії Jnomics Media. Добірка за посиланням.
Коментарі
Щоб залишити коментар, необхідно