Stary Lev Logo

Літні Олімпійські ігри у Парижі тривають! Ми тим часом вболіваємо за українську збірну, а заодно вирішили пригадати здобутки українських спортсменів на Іграх. У цьому нам допомогла новинка «Книга-мандрівка. Літні Олімпійські ігри». Її авторки Ірина Тараненко, Марта Лешак, Марія Воробйова і Анна Плотка, а також команда ілюстраторів розповідають у ній про видатні постаті, невдачі, сльози, бойкоти, конфлікти, успіхи та рекорди представників різних країн під час літніх Олімпійських ігор від античності до сучасності — тож і про українців тут є багато цікавого!

   

1. Фінляндія, Гельсінкі — 1952
З концтабору — до світового тріумфу

Українець Віктор Чукарін пройшов 17 німецьких концтаборів, повернувшись додому з вагою 40 кг — мати впізнала його лише за дитячим рубцем. Та після Ігор у Гельсінкі як совєтський гімнаст він навіки залишить слід у світовій гімнастиці — 4 золоті та 2 срібні медалі. Загалом за карʼєру Чукарін виграє 7 олімпійських нагород найвищого ґатунку.

  

2. Фінляндія, Гельсінкі — 1952
Українська грація

Авторка унікальної вправи «поперечний шпагат на брусах», гімнастка з України Ніна Бочарова здобуває 2 золота та 2 срібла. Більше нагород має лише ще одна українка — Марія Гороховська — 2 золоті та 5 срібних медалей (найбільше на цій Олімпіаді). Завдяки цим успіхам українок СССР на роки стане світовим лідером у спортивній гімнастиці.

  

3. Японія, Токіо — 1964
Залізний Кріс

Український фехтувальник-шпажист з команди СССР Григорій Кріс — шульга, він «незручний» для суперників і часто використовує дозволені хитрощі. У видовищному фіналі Кріс долає британця Генрі Госкінса — матч настільки драматичний, що судді фіксують 4 подвійні удари — коли суперники колять один одного одночасно.

   

4. ФРН, Мюнхен — 1972
Новокаховський експрес

Українець Валерій Борзов виграє біг на 100 м, а потім впевнено бере верх і в бігу на 200 м. Він стає першим не північно-американцем, який виграє спринтерський дубль. «Я, мабуть, єдиний виконав завдання генсека: наздогнати та перегнати Америку», — жартуватиме він згодом.

   

5. Канада, Монреаль — 1976
Жовто-блакитні наші кольори

Під час півфіналу у футболі між НДР та СССР (2:1) на поле Олімпійського стадіону в Монреалі вибігає Данило Мигаль з українським прапором — він демонструє світу прагнення України до незалежності.

У 2022 р. під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Данило передасть цей прапор на Олімпійський стадіоні в Києві на честь відкриття чемпіонату України з футболу.

   

6. США, Атланта — 1996
Лілії цвіт на багато літ

Три перших, друге та третє місця виборюють українці у спортивній гімнастиці, а Лілія Подкопаєва має 2 золота та срібну медаль. Під «Севільського цирульника» вона виконує подвійне сальто вперед з обертом на 180 градусів — елемент довго не зможуть повторити навіть чоловіки. Лілія — єдина гімнастка-абсолютна олімпійська чемпіонка без медалі в команді.

    

7. США, Атланта — 1996
Стрибок у майбутнє

Так називають політ Інеси Кравець на рекордні 15 м 50 см у потрійному стрибку на чемпіонаті світу за рік до Ігор-1996. В Атланті українська легкоатлетка завойовує золото у виді програми, в якому жінки вперше змагаються на Олімпіадах. Світовий рекорд Інеси протримається 26 років і буде побитий у Токіо-2020.

   

8. Греція, Атени — 2004
Шалені сутички Мерлені

Дебютує на Олімпіадах жіноча вільна боротьба, а першу золоту медаль у цьому виді в найлегшій вазі виборює Ірина Мерлені з України. У 2014 р. триразова чемпіонка світу виставить на аукціон золоту медаль і кубок, здобуті на одному з міжнародних турнірів, для підтримки українських воїнів.

   

9. Велика Британія, Лондон — 2012 рік
Козацький драйв

Український боксер Олександр Усик з фірмовим «оселедцем» на голові відзначає перемогу у фіналі Ігор ефектним виконанням традиційного українського танцю - гопака. Згодом Олександр перейде у професіонали, стане абсолютним чемпіоном світу у першій важкій вазі, після чого почне збирати чемпіонські пояси у важкому дивізіоні.

  

До речі, «Книга-мандрівка. Літні Олімпійські ігри» вже вийшла друком у двох країнах та невдовзі з’явиться у ще двох — читайте про це за посиланням.

Коментарі

Щоб залишити коментар, необхідно