"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."
"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."

«Якщо діти грають у вигадану війну, то вони готові знати і про справжню», - Христина Лукащук
Сучасні події на Донбасі важко усвідомити тим, хто не був в епіцентрі подій. А ще важче пояснити правду дітям. На цьогорічному Форумі видавців у Львові письменниця Христина Лукащук шукала метод розповіді дітям про Євромайдан та російське вторгнення на схід України. Вона презентувала першу книгу для дітей про зимову трагедію – "Казку про Майдан".
 
У презентації брали участь автор книги – Христина Лукащук, головний редактор "Видавництва Старого Лева" Мар'яна Савка та автор обкладинки – Роман Зілінко.
 
Христина Лукащук не лише написала казку, а й проілюструвала її. Мар'яна Савка зауважила, що "Казка про Майдан" - це справжня архетипна казка, алегорична. В ній немає переказу подій, але паралельно в ілюстрації присутні герої і антигерої Майдану, які прочитуються з малюнків: це чорно-червоні події, яких під час Майдану було багато".
 
Вона також розповіла, що дитяча книга про Майдан – це дороговказ того, як говорити з дітьми про ці події: "завдяки ілюстраціям батьки зможуть розповісти власні історії про Євромайдан. Мені здається, що у людей, які пережили ці події, ця книжка буде у кожного своя".
 
На думку головного редактора "ВСЛ" з дітьми треба говорити чесно і правдиво, "але з іншого боку вони мають відчувати повний захист від дорослих, які з ними про це говорять. Коли вони розуміють, що захищені – вони готові дуже багато чого приймати, і це не буде так травматично. Говорити треба правду, адже діти мають таке ж право на правду, як і дорослі".
 
Автор "Казки про Майдан" каже, що з дітьми треба говорити чесно та відверто про сучасну ситуацію в Україні.
 
"Я думаю, що ті сім'ї, де батьки говорили з дітьми, попри те, що не можна було чи не варто було - то в тих сім'ях виросли діти із розуміння категорій Добра і Зла. І там де думали, що хтось інший може сказати - у тих сім'ях виросли люди завдяки яким, грубо кажучи, ми маємо те, що маємо (йдеться про ситуацію на сході України, - ред.)", - вважає письменниця і додає, що діти, які чітко розмежовують Добро та Зло легше приймають біль та можуть зайняти свою чітку позицію у подібних ситуаціях.
 
Після презентації книги iPress.ua поспілкувався із автором книги Христиною Лукащук.
 
- З якого часу дітям можна розповідати про війну? І яку форму подання варто обирати, щоб пояснити таке складне поняття?
 
- Ну якщо є діти маленькі, яким купують пістолети, я думаю вони тоді вже готові чути про справжню війну, адже вони воюють вже з того віку, змалечку. Я думаю з того часу і варто говорити.Форма будь-яка, от лише вся та розповідь повинна бути сповнена любові, тобто тим, що є у народній казці.
 
- Чи варто дітям розповідати про жертви серед українських солдат під час проведення АТО?
 
- Я думаю що варто розповідати про жертви серед українських солдатів, а також активістів, що загинули під час Євромайдану. І власне для мене важливим було те, що Небесна сотня, вона не зникла, і у моєму творі йдеться про те, що вона стала високо в небі біля самого Бога. Тобто варто дітей навчити розуміти, що загинути за свою країну це щось інше, ніж те, що гинуть із іншого боку. Є різниця між загибеллю тих, хто нападає і тих, хто захищає свою країну. Це різні речі і в майбутньому вони стають у діаметрально протилежних кінцях цього світу. Одні стають біля Бога, а інші потрапляють в пекло. Так саме такими традиційними поняттями, які притаманні нашій класиці і варто пояснювати дітям ситуацію.
 
- Як ви вважаєте, яким чином варто дітям пояснювати поняття "патріотизм"?
 
- В нас була цікава розмова, і ми дійшли такої згоди, що така річ, як патріотизм - це радше риса вроджена. Головне дітей любити, і якщо діти люблені, то вони виростають патріотами.
 
- Чи розповідали ви дітям про війну, чи намагались пояснити цю трагедію України?
 
- В мене немає досвіду розповіді дітям про війну, адже моїй дитині зараз вже 19 років. Але ми з нею не уникали жодної теми все життя. Якось у дитинстві вона повернулась додому та розповіла, що подруга запитала її якусь складну річ. Моя донька пояснила їй цю тему і я запитала "а звідки ти це все знаєш?". Дочка ж розповіла, що я їй все розказала, ще коли вона була маленькою. Я зрозуміла, що незалежно від віку дітям треба говорити правду і не треба підмінювати поняття і злагіднювати події.
 
- Ви не лише написали "Казку про Майдан", але й намалювали ілюстрації до книги. Що на вашу думку діти краще сприймають: малюнок чи розповідь?
 
- Я думаю що діти краще все ж таки сприймають картинки, аніж текст, тому що під час перегляду малюнків у них чудово працює уява. Насправді діти тонко відчувають усе, що відбувається навколо них, вони просто не мають достатньої кількості інформації для того, щоб сформувати повну картинку та скласти все докупи. І через якість категорії, алегорії можна допомогти їм це зробити. Тобто діти самі все вміють зробити, їм тільки треба допомогти.
 
Довідка:
 
Христина Лукащук – українська художниця та письменниця. Завершила Львівський державний аграрний університет за спеціальністю "Архітектура будівель і споруд".
 
Вона є автором 11 книг поезії та прози. "Казка про Майдан" – це перша спроба авторки написання книги для дітей.
 
Христина Лукащук є лауреатом конкурсу романів, кіносценарію та п'єс "Коронація слова" у 2008, 2009, 2010, 2012 роках.
 
 
 

Коментарі

Щоб залишити коментар, необхідно

imageimage