"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."
"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."

Як читають українці в 2020 році: нове дослідження!
Нещодавно Український інститут книги опублікував результати всеукраїнського соціологічного дослідження «Читання в контексті медіаспоживання та життєконструювання». Як показало опитування, українці більше віддають перевагу україномовній літературі, аніж книгам російською мовою. Втім, кількість людей, які щоденно приділяють час читанню, все ще мала.
 
Участь в опитуванні взяло 3900 осіб (2100 дорослих віком 18-59 років та 1800 дітей віком 6-17 років). Опитування вміщувало 44 питання різного напрямку, яких об’єднувала книжкова тематика. 
 
Як свідчать результати, 8% дорослих і 13% дітей читають книжки щодня. 19% дорослих читають кілька разів на рік і 38% – щонайменше кілька разів на місяць. Серед дітей ці показники такі: 56% – приділяють час читанню щонайменше кілька разів на місяць, 11% – кілька разів на рік  і 20% не читають для дозвілля взагалі. Назагал читання конкурує з такими видами дозвілля як телебачення, соцмережі, радіо та особисті хобі.
 
Якщо зважати на кількість придбаних книг, то частка людей, які купували хоча б одне видання на рік, знизилася. Зокрема, через фінансову книгу, пов’язану з пандемією, – вважають автори дослідження. Якщо у 2018 році 40% населення до 60 років купили хоча б одну друковану книжку, то у 2020 році таких лише 34%. Зменшилась частка тих, хто купував 1-5 друкованих книг, при цьому, частка тих, хто купував 6 і більше книг, залишилася стабільною. Електронні книги купували лише 2%, а аудіокниги – 1%.
 
При цьому діти в часі карантину мають більше часу для читання: 23% дітей зазначили, що почали частіше читати, а 16% – рідше.
 
Дослідження також показало, що жінки все ще читають частіше, аніж чоловіки: 38% чоловіків і 28% жінок не присвячують час читанню, натомість щодня читають 7% чоловіків і 9% жінок.
 
Якщо говорити про мотивацію до читання, то 39% дорослих українців надають перевагу контенту, який можна швидко переглянути, коли є вільна хвилина, 13% – такому, в який треба «зануритись», а 41% стверджують, що полюбляють обидва види контенту. При цьому серед дітей 17% читають з примусу, 40% сказали, що іноді читають для задоволення, а іноді з примусу, 39% читають лише для задоволення.
 
До найпопулярніших жанрів книг серед дорослих, як і в 2018 році, входять класика та детективи, любовні романи, книги з психології та саморозвитку, а також фантастика і фентезі, сучасні романи, наукові та науково-популярні видання, фахова та бізнес-література. У дітей переважають підручники, також дитячі повісті, фантастика, фентезі і підліткова література.
 
У мовному аспекті, перевагу українській мові книжок віддає 32% дорослих, російській – 27%. Якщо говорити про прочитані книги за форматами, то 74% читачів друкованих книг, 65% читачів електронних книг і 67% слухачів аудіокнижок віддали перевагу книгам українською мовою. Домінує українська мова читання і у дітей.
 
Детальніше з результатами дослідження можна ознайомитися у повному звіті від Українського інституту книги.
 

Коментарі

Щоб залишити коментар, необхідно

imageimage