"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."
"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."

У Данії знайшли книжки, які буквально можуть вбити
Оце так новина! Нещодавно данські вчені виявили три видання, які можуть завдати чималої школи здоров’ю та навіть життю. В обкладинках книжок, які знайшли в колекції бібліотеки Університету Південної Данії, міститься велика концентрація миш'яку.
 
 
Отруйні якості цих видань, створених у XVI й XVII століттях, виявили через рентгенофлуоресцентний аналіз. Ця технологія дозволяє проаналізувати хімічний спектр матеріалу та характерне для нього випромінювання.
 
Ці три примірники потрапили в рентгенівську лабораторію випадково. Раніше вчені виявили, що середньовічні фрагменти рукописів переробляли й використовували для палітурок інших книжок. Тож дослідники вирішили ідентифікувати латинські тексти, що проглядалися на фрагментах обкладинок цих книжок і прочитати їхній вміст. Але тексти на палітурках трьох томів було важко прочитати через великий шар зеленої фарби. Тому фахівці взяли їх до лабораторії.
 
 
Рентгенофлуоресцентний аналіз показав, що в шарі зеленої фарби є чимала доза миш'яку. Ймовірно, його використали для захисту книжки від мишей, комах чи інших шкідників. Цей хімічний елемент є одним з найтоксичніших речовин у світі й може призвести до різних симптомів отруєння, розвитку раку чи навіть смерті.
 
Такий елемент у фарбі, що давав смарагдове забарвлення, відомий як паризька зелень Cu(CH3COO)2*3Cu(AsO2)2. Його виготовляли  у вигляді кристалічного порошку та широко використовували у живописі, книжковій справі, текстилі, особливо в XIX столітті. Згодом миш’як все частіше використовували як пестицид для сільськогосподарських угідь, однак у середині ХХ століття у низці країн миш'як заборонили.  
 
Тепер у бібліотеці зберігають три отруйні видання в окремих картонних коробках з мітками безпеки в провітрюваному приміщенні. Бібліотекарі також планують оцифрувати їх, щоб мінімізувати фізичний контакт читачів із книжками.  
 

Коментарі

Щоб залишити коментар, необхідно

imageimage