Розрив шаблону: 10 надзвичайних романів з Латинської Америки
В південній півкулі все навпаки: і вода, виливаючись з ванни, закручується у протилежний бік, і коли у нас настає весна, там — осінь, і парна кількість квітів там дарується на щастя. І з літературою там все не так, як ми звикли. Книжки латиноамериканських авторів — це виклик нашим уявленням про зміст і форму. Чи не час прийняти цей виклик?
Перше, про що ми згадуємо, коли говоримо про латиноамериканську літературу, це магічний реалізм. Все це вірно, але на нас чекає більше цікавого, ніж можна уявити.
Кохання під час холери
Габріель Гарсіа Маркес, «Фоліо»
Колумбія. Однією з книжок, які змінюють життя, наші читачі назвали «Сто років самотності» Маркеса. Але не менш цікавим є й «Кохання під час холери», який було також екранізовано. Головна героїня, Ферміна, не вийшла заміж за юнака, якого кохала, вона стала дружтною поважного лікаря. Але юнак, Флорентіно, все ж дочекався свого часу — пройшло 54 роки, він перестав бути юнаком, але не перестав кохати Ферміну. Щоб ніхто не дошкуляв закоханим, вони вирушили у довгий круїз на кораблі Ферміни і вивісили прапор — знак холери на борту. І круїз стає довгим-довгим — довжиною майже у все життя.
Сімейні узи
Кларісе Ліспектор, «Видавництво Анетти Антоненко»
Бразилія. Зовсім нещодавно українські читачі мали змогу ознайомитися з романом «Час зірки«, написаним ні на кого не схожою чаклункою у літературі — однією з найповажніших письменниць сучасності. Збірка оповідань «Сімейні узи» — це опопвідання про щоденне життя жінок, але буденність — те місце, де приховані найбільші пристрасті і найбільші трагедії.
Хорхе Луїс Борхес , «Видавництво Старого Лева»
Аргентина. Борхес — майстер оповідання. Зачарованого, рафінованого, філософського оповідання з детективним або фантастичним присмаком. У цьому виданні містяться дві книги оповідань. «Книгу піску» сам Борхес вважав однією з найкращих збірок ним створених. До речі, саме в ній міститься єдине Борхесове оповідання про кохання, «Ульріка». «Пам’ять Шекспіра» — остання збірка автора, найменш відома читачу.
Японський коханець
Ісабель Альєнде, «Видавництво Анетти Антоненко»
Чилі. Ісабель Альєнде має пряме відношення до президента Чилі Сальвадора Альєнде, важливої постаті у історії країни, вона — його племінниця, якій довелося невдовзі після військогового перевороту емігрувати спочатку до Венесуели, а потім і до США. У Чилі Ісабель вважалась вправною журналісткою, фахівчинею з питань жіночих прав, проте на написання її першого роману, «Дім духів», її надихнуло переосмислення історії власної родини. Про свої роки до еміграції та вже далеко від батьківщини Альєнде написала у книзі «Моя вигадана країна» (Mi país inventado), а «Японський коханець» — останній з написаних авторкою романів. У ньому йдеться про почуття, пронесене крізь роки. Колись талановита Альма Беласко була лише молодою дівчиною, яку батьки встигли «вислати» з окупованої німцями Польщі, а він, загадковий коханий — сином садівника-японця у розкішному маєтку Альминого дядька. Як по різних дорогах розвело їх життя, як вони воз’єдналися і яку роль у цьому зіграла маленька румунська емігрантка — читайте на сторінках роману.
Відьма з Портобелло
Пауло Коельйо, «Клуб сімейного дозвілля»
Бразилія. Коельйо — один із найпопулярніших авторів світу. І це не дивно, бо людина він зовсім непересічна, погодьтесь: у 17 років він був пацієнтом психіатричної лікарні, потім став хіпі, заснував підпільний журнал «2001», у якому обговорювалися проблеми духовності, був звинувачений у підривній антиурядовій діяльності, за що тричі його заарештовували і піддавали катуванням. Недовго попрацювавши на радіо, стає безробітним та вирішує подорожувати. В Амстердамі натрапляє на католицький орден RAM, створений у 1492 р. Тут Пауло навчився розуміти мову знаків, а після подорожі по шляху прочан до Сантьяго-де-Компостелла пише свій перший роман. А потім — і другий, відомий на увесь світ «Алхімік». І от, цей цікавий автор пише нову історію — про Шерін, доньку циганки з Румунії. Коли дівчинка була зовсім малою, її вдочерила аристократична родина з Лівана, а потім вони разом переїхали до Лондона. Дівчина була настільки не такою, як інші, що стало зрозуміло — вона має містичний дар. Її місія змінити світ. Але є люди й сили, що цьому опираються.
Дневник мотоциклиста
Ернесто Че Гевара, «Амфора»
Аргентина-Куба-Болівія — це маршрут життєвого шляху видатного чоловіка, який, насправді, не був літератором (хоч і писав усе життя вірші), але став символом Латинської Америки, символом свободи і революції. Ернесто Гевара де ла Серна народився у аргентинському місті Росаріо, він мав бути лікарем і провчився вже три роки, аж тут його приятель по університету Альберто Гранадо запропонував узяти тайм-аут на рік. А протягом цього року здійснити подорож південноамериканським континетном до Сан-Пабло у Перу та попрацювати у лепрозорії. Саме про цю подорож «Товариш Че» і написав цю книжку. Мотоциклістом він побув недовго, адже вже на другій тисячі кілометрів мотоцикл розвалився і друзям довелося то йти пішки, то їхати автостопом. Вони, звісно, краще познайомилися з життям простих людей, а відчувши їхній біль, не змогли залишитись осторонь. Так Ернесто Гевара став найвідомішим у світі революціонером.
Жоржі Амаду, «Видавництво Старого Лева»
Бразилія. Жоржі Амаду народився у сім’ї, яка мала індіанське коріння, у регіоні, де були найбільш сильними традиції афиканської культури, і ріс він на плантації какао. Ранні роки сформували його яскравий, самобутній стиль, наповнений бразильською екзотикою. Роман про дону Флор — це роман про надмірності: у коханні, у насолоді, у їжі, звісно. Після того, як помер перший чоловік дони Флор, вона, природжена кулінарка, заснувала школу «Смак та Мистецтво», сумуючи за своїм померлим чоловіком. Ось другий чоловік, фармацевт Теодоро — добрий, чуйний, порядний, але… Тільки привид Гуляки, першого чоловіка, який до неї приходить, взмозі задовольнити її надмірні пристрасті.
Шоколад на крутом кипятке
Лаура Есківель, «Амфора»
Мексика. Лаура Есківель пише не тільки «засмачені» магією та шоколадом романи про неймовірне кохання: скориставшись своєю популярністю серед жіночої аудиторії, вона створила книгу «Пишемо нову історію. Як перестати бути жертвою за 12 занять», де пропонує читачам зробити перші кроки, аби змінити власне життя. Відомою ж Лауру Есківель зробив її перший роман «Шоколад на крутом кипятке», який отримав декілька престижних нагород, у тому числі приз Американської асоціації книготорговців. А фільм, до якого сама Есківель написала сценарій, був номінований на «Золотий глобус» та премію BAFTA. Отже, роман про кохання, родинні прокляття, магію і дуже-дуже-дуже смачну мексиканську кухню. Еротика, гумор, насолода. До кожного розділу — рецепт, який зробить щасливим кого завгодно.
Казки сельви
Орасіо Кіроґа, «Видавництво Анетти Антоненко»
Уругвай. Орасіо Кіроґа був уругвайцем за походженням, а більшу частину життя провів у Аргентині. Він писав і вірші, і романи, але найкраще він відомий читачам як майстер оповідання. «Казки сельви» — казки про тварин, але вони торкаються не тільки дитячих душ. Якось Орасіо Кіроґа взяв участь у якості фотографа в археологічній експедиції до вкритої тропічними лісами провінції Місьйонес. Дика й буйна, щедра природа цих місць захопили автора, і він на довгі роки оселився у сельві — так називають джунглі Південної Америки. Досвід спілкування з дикою природою прислужився автору для написання неймовірних казок-оповідань.
Гра у класи
Хуліо Кортасар, «Фоліо»
Аргентина. Насправді, Кортасар переважно жив і писав у Парижі, проте дитинство і юність його пройшли у Буенос-Айресі. Він рано почав писати вірші, перше оповідання опублікував у журналі, який видавав Борхес. «Гра у класи» — антироман. Сам автор зазначав, що у ньому — багато романів, способів прочитання принаймні двох частин — теж два. Якщо ви будете читати від початку, то перша частина закінчиться на 56 розділі. А якщо ви бажаєте прочитати другу книгу, то починати треба з 73-го розділу та керуватись підказками у кінці кожного розділу.
Коментарі
Щоб залишити коментар, необхідно