"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."
"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."

Про материнство і книги, яких забагато не буває
«Для кого ви пишете дитячі вірші? Для своїх дітей?» - раніше це запитання дуже часто звучало, і я від нього злегка ніяковіла. Треба було ніби виправдовуватися за те, що пишу не для своїх власних діток. Писати вірші для дітей можуть не лише матері. Я відповідала, що пишу для себе, щоб розважити всередині себе дитину. І це було чистісінькою правдою. А ще я писала для тих багатьох незнайомих діток, для яких ці вірші стали улюбленими. Це була найвища нагорода – чути, як гарно вони їх декламують. Я ще не знаю, чи стануть вони улюбленими і для мого сина – він ще такий малесенький, що лише експериментує зі звуками. Мені хочеться забути все, що я знаю про книги, про літературу для дітей, і починати разом із ним пізнавати світ  – від книжечки з малюнками, до першої літери, до віршика і казки, і далі – до тих книг, які змушують радіти, сумувати, думати, допитуватися. 
 
Материнство дає новий старт. Кудись ти бігла і мчала на високих підборах. І раптом повернулася до самого початку. Тепер треба присісти, а може, й прилягти, щоб подивитися на світ з того рівня, з якого його бачить твій малюк. Щоб відчути, які високі дерева, які велетенські будинки, і що так близько до метелика на квітці, до краплі дощу на траві. Тепер знову можна рости, знову можна віднаходити найправильніші слова і читати найважливіші книги. Для письменника, який пише для дітей, – це неоціненний досвід. І для не-письменника також. Кожна мама, яка дитині змалечку читає книги, стає трохи письменником, казкарем, інтерпретатором. Звичайно, так можна сказати про тата чи бабусю, але найчастіше з дітьми проводять більшість свого часу саме матері. І що раніше дітям починають читати, то краще. Нехай малюк ще не говорить і книжка для нього – це більше іграшка. Мамин голос має стільки інтонацій, що в них оживають картинки, народжуються емоційні історії.  
 
З народженням дитини в житті жінки і загалом сім’ї змінюється все: система цінностей, пріоритетів – все тепер кероване принципом «як краще для моєї дитини». Мама відчуває величезну відповідальність за всі свої дії – за все, за все, і зокрема за вибір книжечок для свого малюка, за прищеплення йому з пелюшок доброго смаку. Мені здавалося, що в мене хороша дитяча бібліотека, зібрана за довгі роки, багато книг привезених  із закордонних та українських книжкових виставок. Зрештою, «Видавництво Старого Лева» за всю свою діяльність видало чимало дитячих книг. Але з народженням сина я зрозуміла, що дуже ще мало знаю про те, з яких книг нам починати. І от я, видавець дитячої літератури з чималим стажем, але зовсім ще «зелена» мама, розпитую у досвідченіших матусь, до яких книжечок звернутися насамперед. 
 
Звичайно, розумію, що їх  замало, як на нашу країну і вимоги турботливих батьків. І відразу думаю про те, що цей досвід повинен мене власне як видавця підштовхнути до важливих висновків, які допоможуть правильно вибудувати лінійку книг для діток віком від нуля і до дорослості. Сподіваюся, що нам, команді Старого Лева – як завжди, допомагатимуть наші читачі-експерти і, звичайно, наші найкращі автори та художники. Зрештою, ми вже розпочали процес творення. Можливо, він ще не цілком структурований, але він у дії. І скоро мають з’явитися нові книги – і картонки, і книжки-картинки, і різні абетки, і пізнавальні книжечки. Від мене як поета також можна сподіватися нових збірок поезії для наймолодших. Взагалі, ці весна-літо будуть щедрими на дитячі книги від Старого Лева. Добрих красивих книжок забагато не буває. Як і материнської любові. Зі святом, дорогі матусі! Нехай наші дітки будуть нам здорові, щасливі і начитані! 
 
 

Коментарі

Щоб залишити коментар, необхідно

imageimage