"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."
"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."

Під час війни люди більше читають
У Львові не відчувається війни. Це вже інше місто, ніж було рік тому, воно стало синьо-жовтим, жінки та чоловіки ходять у вишиванках, люди носять футболки з гербами і навіть набивають патріотичні тату. На День незалежності, зі слів друзів, Львів був переповнений дівчатами з віночками на головах, які розмовляли російською, бо приїхали святкувати зі сходу. За цей рік українці відновили національну ідентичність, відчуття гордості та самосвідомості. Це вдалося Путінові. Попри все війна весь час триває на фоні, на кам’яницях клепсидри, кожен знає когось, хто поїхав туди.
 
Відкриття щорічного Форуму Видавців, найважливішого книжкового ярмарку в Україні, цього року відбулося в храмі св. Павла і Петра, в якому щодня хоронять героїв. Промовляли священики, владики, говорили про культуру та віру, яку всі спільно творять. В нас (в Польщі – ред.) таке було ще у 80-х роках (тепер вже складно таке уявити).
 
Я трохи хвилювалась, коли їхала на Форум, бо думала, як можна в цей час розмовляти про літературу, про читання (адже саме вийшла моя «Книжка про читання» українською)? Бо все виглядає смішним, порівняно з справжньою загрозою – найбільше на Схід поїхало хлопців саме з заходу України. І команда Форуму Видавців теж проживала подібні емоції, якщо не сильніші. Не було видавців з Росії, не було книжок, виданих в Росії. Російською мовою були лише книжки, видані в Україні.
 
Стенд «Видавництва Старого Лева» просто штурмували покупці від ранку до ночі. Виглядає так, що під час війни люди більше читають. Бо такого голоду на книжки я не бачила в нас на жодному книжковому ярмарку.
 
Невеличке «Видавництво Старого Лева» має амбіції, які вражають – починали від книжок для дітей, а тепер видають, до речі, і Стасюка, і Софію Андрухович, світову та українську прозу, поезію, кулінарні книги. На Форумі від «ВСЛ» було представлено близько 30 новинок. Серед них є і величезна кількість чудово проілюстрованих книжок для дітей, – наприклад, міжнародний бестселер «Карти» Мізелінських, для яких ВСЛівці спеціально створили карту України. Саме «Карти» я знайшла на самісінькій пл. Ринок в кав’ярні «Копальня кави», які були чудово експоновані.
 
- Дешеві, як борщ! – впевненим голосом рекламувала книжки продавець на стенді. Справді, в Україні книжки дуже дешеві, а письменники та література мають значно більший вплив, аніж в Польщі. Поет Сергій Жадан, до прикладу, на своїх концертах збирає таку кількість чудової та дещо бунтарської публіки, як раніше у нас в Яроціні (місто в Польщі, де відбуваються найбільш масові фестивалі рокової музики – ред.). Його побили в Харкові, але він приїхав на Форум, тепер він став в Україні таким справжнім поетом-бардом.
 
Але українцям потрібними виявилися не лише пісні протесту. Під час вручення відзнак «Книги Форуму Видавців» нагороду отримало видавництво, яке переклало оповідання Тадеуша Боровського, також відзначені були книжка про Бруно Шульца та книга про античність А. Содомори «Сто загадок Симфосія». Так, це певна гіперфагія в доброму сенсі, але заздрю такому доброму апетитові на важливу літературу.
 
Юстина Соболевська
Авторський блог для польського часопису «Polityka»

Коментарі

Щоб залишити коментар, необхідно

imageimage