"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."
"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."

Найкращі, українські, паперові: Топ-25 книжок, які побачила Україні у 2015 році

Території твого розвитку

Здавалося б, рік зовсім нещодавно розпочався, а ось він вже й потроху починає «збирати речі» і прощатися з нами. 2015-й добігає кінця, а це означає, що прийшов час підбивати підсумки. І в літературі їх робити особливо приємно й одночасно важко, адже 2015 подарував нам чимало гідних видань – нові історії, бурхливі драми, захопливі трилери, неймовірні романи, відверті вірші, пригодницькі оповідання і все від найкращих світових та вітчизняних авторів.

Не всі з поданих нижче книжок написані саме у 2015-му та створені українськими авторами, однак в цьому році вони вперше вийшли українською, і гучної популярності та уваги в Україні здобули лише після перекладу.То ж не можемо про них не згадати.

Отже, 25 книжок, які цього року побачила Україна на поличках книжкових і, які на нашу скромну, і може дещо суб’єктивну думку, заслуговують звання «найкращих у 2015-му».

Сергій Жадан «Життя Марії»

Поетична збірка «Життя Марії» від Сергія Жадана беззаперечно стала одним з головних видань 2015-го. Відверто й напрочуд щиро автор сповідує на сторінках «про найдорожчі листи і спалені мости, втрачені місця і зруйновані міста». Жадан вчить нас шукати порозуміння, допоки ще не все втрачено; йти на діалоги з чужими та й навіть зі своїми; закликає залишити в стороні «ненависть», і, аби вистояти у цій війні, триматися за головне.

До збірки увійшли 60 поезій власне Сергія Жадана та 20 перекладів поезій польського поета Чеслава Мілоша. «Ця книга про любов і ненависть. Вона відрізняється особливо контрастним поєднанням внутрішнього та зовнішнього, світлого та темного», – хто ж скаже краще, ніж автор.

«Атлант розправив плечі» Айн Ренд (перекл. Софія Андрухович)

Одним з найголовніших вітчизняних перекладів 2015-го року став культовий роман американської письменниці та філософа – Айн Ренд «Атлант розправив плечі». Трилогію Айн писала протягом 12 років, та книги здобули успіху раніше, ставши однозначно світовим бестселером. «Політична притча», «бізнес-роман» письменниці перегорнули класичний світогляд американців й, може, нарешті призведе до певних розумових зсувів і в Україні.

За перші місяці після виходу, трилогія мала приголомшливий успіх: величезні продажі, запеклі обговорювання в мережі та навіть заклик від Президента ознайомитись з твором, і до сьогодні залишається на вершині топ-продажів.

Від авторів проекту «the UKRAINIANS» (Тарас Прокопишин, Володимир Бєглов та Інна Березніцька) «the UKRAINIANS: історії успіху»

Книга-натхнення, книга-стимул, книга-підтримка, видання, якого потребувала Україна. Засновники онлайн-журналу «The Ukrainians» зібрали 20 історій про успішних українців, які надихають. Про українців, які роблять свою справо чесно й відповідально, які ніколи не поступаються своїм принципам і не зраджують цінностям, які є авторитетними особами не лише на наших теренах, й які, намагаючись не бачити перепон, змінюють Україну на краще.

Мирослава Гонгадзе, Зураб Аласанія, Мар’яна Садовська, Павло Шеремета, Любомир Гузар, Вахтанг Кіпіані та багато інших, доводять, що ми можемо більше.

Сергій Лойко «Аеропорт»

Сергій Лойко – не українець і не письменник, однак зміг пережити драму під назвою «боротьба за Донецький аеропорт», як особисту трагедію і блискуче відтворити її на папері. Будучи свідком найзапекліших подій, спілкуючись з українськими бійцями, автор зміг створити таку собі художню документалістику, яка здатна зачепити кожного. В книзі немає жодного реального персонажу, але вони мають своїх прототипів і «цей художній вимисел», як його окреслив автор, має під собою лише реальні факти. Щиро й чесно про любов та зраду, лють та відвагу, сміливість та розпач, ніжність та смерть.

Пола Гоукінз «Дівчина у потягу» (перекл. Інна Паненко)

Книга, яка цього року сколихнула весь світ. Дебютний роман британської письменниці Поли Гоукінз «Дівчина у потягу», вийшовши в світ у лютому, вже за півроку дістався українських полиць зрозумілою для більшості мовою. Роман протримався 20 тижнів на першому місці серед продажів у Британії, та за місяць перетнув позначку в 1 000 000 проданих примірників.

Загадковий сюжет про дівчину Рейчел, якій щодня доводиться пересуватися потягом і невільно спостерігати за подружжям, що видається їй щасливим. Та одного дня за загадкових обставин вона буде вимушена втрутитись у їхнє життя. Інтригуюча історія, яку радить читати сам Стівен Кінг. До того ж, це чи не перший випадок, коли ми з вами маємо змогу познайомитись з новим твором до його екранізації.

Василь Махно «Дім у Бейтінґ Голлов»

Книжкою року 2015 за версією ВВС стала дебютна прозова збірка оповідань Василя Махна «Дім у Бейтінґ Голлов». Історії з різних часів, країв та континентів, й абсолютно різних та навіть протилежних людей. Але дещо їх поєднує – це чесність і простота, які роблять ці оповідання ближчими до читача й не відпускають до останньої хвилини.

Андрій Любка «Карбід»

Ще один номінант на премію від ВВС – Андрій Любка, але й навіть без неї «Карбід» став справжньою блискавкою цього року. Здавалося б, на перший погляд, ну, цікавий сюжет, ну чудовий гумор, однак за цим захована одна з ключових проблем українського сьогодення. Місто та герої роману вигадані, однак контрабандні схеми, які не припиняють діяти на наших кордонах, цілком реальні й активно діють за межами роману.

Чак Поланік «Чарівна ти» (перекл. Інна Паненко)

Хтось дуже влучно сказав про цей твір «Говорити соромно – мовчати неможливо» – ось такий він вражаючий новий роман від відомого американського сатирика. «Чарівна ти» – це тонка гра з яскравими героями та людськими слабкостями, дослідження потаємних бажань та невтомні й загадкові пошуки їх втілення.

І, як завжди, чудовий гумор та іронія Поланіка, й дуже нестандартні пригоди героїв не дозволять читачу полишити книгу, не діставшись фіналу.

Тим, кому ще не 18+ – забудьте про те, що щойно читали, ще не можна;)

Юрко Іздрик «Календар любові»

Нова поетична збірка Юрка Іздрика – це дійсно календар, адже в ній автор зібрав 365 віршів, які стануть в нагоді кожного дня. На відміну від інших, календар Іздрика немає чисел та місяців, то ж підійде на будь-який сезон, і навіть на кожен рік. Як завжди, найкраща інтимна лірика, відверто про кохання та його наслідки, однак, як данина сьогоденню, трапляються й вірші про війну.

Юрій Винничук «Аптекар»

Новий роман Юрія Винничука «Аптекар» на якийсь час відправляє нас із сучасності до подій 1646-48 років, у часи Хмельницького, у тогочасний Львів. Та, хоч і «роман написано на тлі історії, але він не є історичним», запевняє автор. Тут нарівні органічно співіснують персонажі: історичні та вигадані, вони вміло плетуть інтриги та утворюють любовні трикутники.

Джеймс Джойс «Улісс» (перекл. Олександр Терех і Олександр Мокровольський)

Ще один справді знаковий переклад 2015-го року – вперше українською вийшов легендарний роман ірландського письменника Джеймса Джойса «Улісс». Роман, який неодноразово був визнаним кращим твором ХХ століття.

«Улісс» – це 2 великі томи, які зображують лише один день. Це роман, який, видаючись на перший погляд зрозумілим та простим, ховає в собі купу історичних, філософських, культурних таємниць, а рідний для письменника Дублін уособлює собою весь світ.

Андрій Зелінський «Соняхи»

Андрій Зелінський – військовий капелан, а «Соняхи» – це книга вдячності усім тим, хто боронить нашу землю. Перебуваючи пліч-о-пліч з військовими, проводжаючи їх в останню путь, регулярно проводячи служби в зоні АТО, автор назбирав купу історій, а також роздумів і переживань, з якими не міг не поділитися. Книга-сповідь «про глибоке і про глибоко людське, про духовний вимір людського досвіду війни та про справжню любов, здатну перемінити людину на сонце, а наш спільний біль – на радість спільної надії».

Патрік Оурдженік «Європеана»

Ця книга має шанс замінити усі шкільні підручники з всесвітньої історії. Може хоч тоді школярі почнуть її вчити. Адже блискавично, гостро іронічно та напрочуд цікаво й до того ж стилістично незвично, розповідає Патрік Оуердженік про всі головні історичні перипетії горезвісного ХХ століття, та їх наслідки, які має знати кожен.

Про все, від винаходу контрацепції до Другої світової, від появи бюстгальтера до дітей сонця…думки, ідеї, причини, події, наслідки, – цікава, нетривіальна аналітика, з якою варто ознайомитись.

Збірка «Волонтери» (Сергій Жадан, Андрій Любка, Ірена Карпа, Макс Кідрук, Катя Бабкіна, Ірен Роздобудько, Галина Вдовиченко, Ірина Славінська, Ганна Шиян)

«Волонтери» – це збірка історій про тих, хто ще здатен на більше, ніж співчуття, на тих, хто здатен діяти. Популярних вітчизняних авторів об’єднали долі українських волонтерів, цей людський феномен, який після тривалої сплячки прокинувся в серцях сотень людей. Як вдало підкреслила Ірена Карпа, це «строкатий килим із віршів і есеїв, щемливих оповідань і ріал-таймових записок». Реальні історії, які беруть за живе.

Надія Савченко «Сильне ім’я Надія»

Надія Савченко – на сьогодні, мабуть, є однією з найвідоміших жінок України, увага до долі якої прикута вже не перший рік. «Сильне ім’я Надія» – це звернення до українців, яке відома льотчиця почала писати ще під час голодування, перебуваючи у російській в’язниці. Це справжня сповідь, де героїня намагається розповісти нам усю правду своїми очима.

Джеремі Кларксон «Джеремі Кларксон та світ довкола» (перекл. Маслюх Андрій)

Книга для усіх тих, хто є прихильником одного з найскандальніших журналістів світу, або для тих, хто любить англійський гумор чи захоплюється подорожами та автомобілями. Розважлива, саркастична та дещо цинічна книга про наш світ, про мандри та про все важливе і неважливе, що займає місце в житті кожного.

Макс Кідрук «Бот. Ґуаякільський парадокс»

Довгоочікуване продовження першого українського техно-трилера «Бот» від Макса Кідрука. І знову програміст Тимур Коршак відправляється на пошуки пригод, рятувати людей в одному з містечок Еквадору. Макс Кідрук не зраджує собі, тому у книзі вас, як завжди, чекають загадкові таємниці, несподівані повороти, неймовірні пригоди та неочікувана розв’язка. Не вірите? Запитайте в тих, хто вже прочитав, люди не сплять нормально, продовження чекають.

Артем Чапай «Понаїхали»

Із назви зрозуміло, що книга про міграцію. Класичний сюжет українського сьогодення, коли батьки вирушають на заробітки за кордон, а тут ще й Батьківщину заполонили нелегали, і їх син намагається вести з ними запеклу боротьбу. Історія відбувається у вигаданому місті «Білий сад» та далеких країнах, де час від часу доводиться працювати подружжю, й триває вона понад десятиліття. Як змінились долі героїв та що чекає на них попереду – усе це в трилогії про Білий сад від Артема Чапая, яка розпочинається книгою «Понаїхали».

Вітольд Гомбрович «Порнографія»

Попри епатажну назву, в книзі ви не знайдете ані відвертих сцен з оголеними тілами, ані подібних зображень. Лише відверті та неприховані думки, лише провокативні та інколи підступні вчинки. Роман відомого польського письменника Гомбровича «Порнографія» є одним з найпопулярніших творів автора, і цьогоріч, вийшовши українською, повз 55 років, після першого видання на Батьківщині, знову змусив про себе заговорити.

Друга світова війна, Польща, два варшавські інтелігенти і двоє молодих закоханих…

Василь Шкляр «Чорне сонце»

І ще одна данина нашим героям та драматичним подіям на Сході країни. У своїй новій книзі Василь Шкляр розповідає про трагічні події на Донбасі зі сторони бійців добровольчого полку «Азов». Вражаюча історія про 28-річного хлопця, який відправляється захищати свою рідну країну, який понад усе прагне для неї нової долі і ладен задля цього на все.

Володимир Єрмоленко «Далекі близькі»

Книга, яка дійсно зробить людей, які видаються нам безмежно далекими, простими й зрозумілими. Український філософ Володимир Єрмоленко чи не єдиний, хто спромігся видатних та шанованих філософів і письменників зробити зрозумілими і справді близькими кожному. Руссо, Казанова, Гофман, Флобер, Барт, Дерріда та багато інших авторів постають як абсолютно звичайні люди – ми дізнаємось про їхнє перше кохання, стосунки з батьками, про їхні характери та захоплення, про невдачі й любов. Ну і, звичайно, чим керувались їх пошуки сенсу життя та існування кохання.

Чудова альтернатива нудним на нецікавим підручникам з філософії, де кожна з біографій стає вражаючим оповіданням.

Сунь-дзи «Мистецтво війни» (перекл. Лесняк Сергій)

Легендарне «Мистецтво війни», з яким виборювали перемогу не один полководець Японії, на якому виховано не одне покоління військових США, яке було вперше видане ще у 513 році до н.е., сьогодні стає популярним в Україні. Це книга є не лише добрим порадником для військових, а й налічує ідеї, які є важливими у повсякденному житті і у бізнесі. Про всі моменти: від попередніх прорахунків до використання шпигунів та великих нападів від великого мислителя Сунь-дзи.

Люко Дашвар «Покров»

Нова книга Люко Дашвар вийшла лише місяць тому, а вже встигла потрапити у топи продажів. А все тому, що авторка численних бестселерів знає, як «смикати за мотузочки» нервів читачів. Нова історія письменниці – це сага про 7 поколінь однієї родини від драматичних перипетій заможного хорунжого Яреми Дороша до однієї з його правнучок Мар’яни, яка боляче переживає буремні та революційні події в сьогоднішній Україні, від ХVII століття до наших днів.

Юрій Анрухович «Тут похований Фантомас»

 «Тут похований Фантомас» – це збірка кращих щотижневих блогових записів Юрія Андруховича, які щотижня виходять на сайті tsn.ua. З більше ніж 200 текстів, які публікувались з 2010 року, автор обрав найкраще та найдоречніше й зберіг усі дати, оскільки саме тут вони краще допомагають відстежити ті, чи інші зміни почуттів, подій, настроїв, письменника і країни.

Федорін Володимир «Гудбай, імперіє. Розмови з Кахою Бендукідзе» (перекл. Верб’яний Володимир)

Каха Бендукідзе – відомий грузинський реформатор, колишній міністр економіки Грузії, який в листопаді минулого року несподівано пішов життя. «Розмови з Кахою Бендукідзе» можна вважати своєрідним заповітом, вдало переданим Володимиром Федоріним, де ми можемо глибше поринути у думки і погляди Кахи, побачити тверезу оцінку сьогоденній російській владі, а головне – вдосконалити, а може й створити важливе ідейне підґрунтя для побудови здорового українського суспільства. Адже останні місяці свого життя Каха Бендукідзе особливо тісно співпрацював з нашою владою та намагався переконати нас, надихнути не втратити свій занадто важливий шанс на зміни.

P.S. А ви щось перечитали з цього переліку? Якщо ні, то різдвяні канікули – чудова можливість це виправити!

Коментарі

Щоб залишити коментар, необхідно

imageimage