Stary Lev Logo
На жаль, нічого не вдалось знайти за вашим запитом.
wishlist
Stary Lev Logo
На жаль, нічого не вдалось знайти за вашим запитом.

Книжки впливають на наш спосіб харчування, – вчені
Британські вчені продовжують проводити різноманітні дослідження, і цього разу вирішили з’ясувати, чи пов’язане читання з тим, що і як ми їмо. Результати їх дуже здивували, та, можливо, здивують і вас. Бо виявляється, книжки можуть мати як позитивний вплив за звички у харчуванні, так і негативний.
 
 
Емілі Т. Тростянко – письменниця і дослідниця, наукова співробітниця в Оксфордському науково-дослідному центрі гуманітарних наук (TORCH), яка вивчає психічне здоров’я людей та розлади харчування. Саме її зацікавила ідея, що мистецтво має вплив на звички людей у харчуванні, особливо тих, в кого є певні розлади (обжерство, анорексія, булімія тощо). Тож вирішила дізнатися більше про вплив книжок на спосіб життя. До дослідження також приєдналася Beat – благодійна організація у Великій Британії, що працює з людьми із харчовими розладами.
 
Вчені провели детальне онлайн-опитування, аби визначити зв'язок між звичками читання та психічним здоров'ям (зосереджуючись на харчових розладах). В експерименті взяло участь 885 осіб (773 з них мають досвід проблем із харчуванням). Попередньо автори дослідження припустили, що найкращий вплив на читачів мали би мати книжки, у яких герої стикаються з подібними труднощами, але попри все долають їх. Проте результати виявилися зовсім не такими.
 
Опитування показало, що 69% респондентів, які мають певні харчові розлади, допомагає впоратися із цими негараздами художня література та нон-фікшн. При цьому 15% опитуваних зазначити, що саме художня література, окрім текстів, що стосуються харчової поведінки, найбільш дієва. Вважають, що твори, в яких немає згадок про проблеми із життя читача, відволікають, додають більше впевненості та піднімають самооцінку. Це допомагає краще дотримуватися здорового способу життя та харчування. 27-річний чоловік, відновлюючись після анорексії, зазначив: «Після читання науково-фантастичного твору мій настрій поліпшується, і я, як правило, відчуваю себе більш спокійно, когнітивно і творчо стимульованим і натхненним».
 
Натомість «найшкідливішими» книжками респонденти назвали мемуари та біографії, пов’язані із харчовими розладами, а також художню прозу цієї тематики. Не допомагало навіть те, якщо персонажі книжок долали свої проблеми і налагоджували життя. Також результати показали, що іноді ці книжки не лише не покращують ситуацію, а й погіршують її. Одна 18-річна респондентка, відновлюючись після декількох розладів харчування, характеризувала цю літературу як таку, що «нагадує, чому я хотіла морити себе голодом, і зміцнює мої ірраціональні думки». Згадки про анорексію, булімію, ожиріння та інші проблеми із харчуванням у книжках мали часто негативний ефект: 18 респондентів відзначали, що подібні видання лише посилюють їхні розлади.
 
 
 

Коментарі

Щоб залишити коментар, необхідно

imageimage