"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."
"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."

Книжки пояснюють: що винайшов Нікола Тесла, і чому це важливо
У новому циклі публікацій «Книжки пояснюють» ми розповідаємо про сучасні пізнавальні видання для дітей і підлітків. Вони присвячені видатним особистостям, великим винаходам, явищам природи, флорі і фауні та різним наукам. У сьогоднішньому огляді – книжки, присвячені Ніколі Теслі, видатному винахідникові в галузі електрики, магнетизму та електротехніки.
 
Валентина Вздульська, Читомо
 
Згадайте свої уроки фізики у школі. Що вам не подобалося? У 7-9 класах мені бракувало мотивації й живого інтересу. Багатьом учням досить важко по-справжньому зацікавитися законами механічного руху, тепловими двигунами чи паралельним і послідовним з’єднаннями провідників. Звісно, якщо це не їхня пристрасть змалечку. Те, наскільки цікаві й важливі подібні теми, більшість із нас розуміє вже в дорослому віці.
 
Утім, усе має зовсім інший вигляд, якщо учням трапився талановитий учитель фізики. Або ж якщо вони черпають інтерес із мотиваційної літератури, яка вміє цікаво й зрозуміло пояснити складні речі. Спрацьовує психологічний закон: щойно дитина самостійно пробиває стіну нерозуміння й вигукує «Еврика!», її охоплює інтелектуальний азарт.
 
У цьому огляді я хочу розповісти про три книжки, присвячені винахідникові Ніколі Теслі. Вони в захопливий спосіб торкаються багатьох тем зі шкільної програми. Також це гарні зразки біографічної літератури, здатні надихати дітей і дорослих.
 
 
Лука Новеллі. Тесла та машина на космічній енергії
 
Італійський письменник і художник Лука Новеллі написав і намалював серію книжок для дітей про видатних науковців – Галілея, Ейнштейна, Дарвіна та інших. Це біографії, адаптовані так, що їх можуть читати діти від 8-9 років. Верхньої вікової межі у його книжок немає – дорослим вони цікаві теж.
 
Нікола Тесла — батько багатьох технологій, якими ми користуємося щодня. Він винайшов змінний струм та електродвигуни, радіопередавання та пульт дистанційного керування. Навіть радар та літаки вертикального злету спроектував наш неймовірний Нікола.
 
Лука Новеллі
 
Головні герої у книжках Новеллі розповідають про себе самі. Цей прийом наближає «далеких і незбагненних геніїв» до дитини, дозволяючи збудувати довірливу розмову на рівних. Читач може краще засоціювати себе з персонажем, а отже – глибше пережити текст і більше з нього почерпнути.
 
Привіт усім. Чи то пак «Здраво», як кажуть на моїй батьківщині! Мене звати Нікола, я син Мілутіна та Джуки Теслів. Я серб і живу в селі Сміляні, що розкинулося на схилі гори в Королівстві Хорватії.
 
Книжка Луки Новеллі максимально залучає прийоми розважальної літератури, щоб зацікавити недосвідченого читача. Ілюстрації, що поєднують елементи коміксів і карикатур, тут не менш важливі за текст. Вони задають правильний настрій, показуючи, що читати про науковців – не нудно чи складно, а весело, легко й захопливо. Наприкінці книжки подано словничок термінів.
 
 «Тесла та машина на космічній енергії» не пояснює, як зібрати радіо чи з чого складається електродвигун. Це було б досить складно зробити для обраної вікової групи. Але ця книжка цілком здатна надихнути юного читача – відразу чи трохи згодом – узяти до рук іншу книжку, в якій будуть усі потрібні пояснення.
 
Що робить ця книжка:
 
- Розповідає біографію Ніколи Тесли для дітей від 8-9 років;
 
- Пояснює, що саме винайшов Тесла та як його винаходи змінили історію;
 
- Робить незбагненного генія близьким і зрозумілим дитині;
 
- Показує, що наука – захоплива й дотепна, а читати про науковців – весело;
 
- Кумедні ілюстрації сприяють кращому розумінню та запам’ятовуванню.
 
 
 
Ольга Опанасенко. Нікола Тесла
 
Українське видавництво ІРІО кілька років тому започаткувало серію «Видатні особистості. Біографічні нариси для дітей». Історію життя Ніколи Тесли для неї написала журналістка Ольга Опанасенко, авторка раніше опублікованої в цій же серії біографії Блеза Паскаля.
З різних джерел, зокрема й автобіографії Тесли, авторка добирає найцікавіші та найяскравіші епізоди і компонує їх у послідовну, розмірену й детальну розповідь, зрідка перемежовану, на жаль, суто декоративними ілюстраціями.
 
Ані Лука Новеллі, ані сам Тесла (в автобіографії, про яку буде сказано нижче), не мають змоги в межах обраних ними форматів детальніше зупинятися на якихось незрозумілих моментах чи термінах. Але понад сто сторінок цього видання дають змогу Опанасенко розжувати й розкласти по поличках усе, що може здатися дитині заскладним. Зроблено це так органічно й талановито, що хочеться відразу ж замовити письменниці який-небудь альтернативний підручник чи посібник для школи.
 
Спостерігати дію електрики можна повсюдно. Наприклад, ще в ранньому дитинстві Тесла був зачарований яскравими блакитними іскрами, які «сипалися» з його улюбленого кота Мачека, якщо в темряві погладити його густе хутро. […] Електричний струм – це потік заряджених частинок. […] У проводах струм може текти весь час в одному напрямку – тоді його називають постійним. Або він може бути змінним – це коли заряджені частинки-електрони, немов косяк рибок, пливуть то в одному напрямку, то, через рівні проміжки часу, у протилежному.
 
 «Нікола Тесла» – це чітко витриманий формат нон-фікшн для читачів середнього шкільного віку (і старших), зі списком використаних джерел, рекомендованої літератури та іншими атрибутами поважної пізнавальної книжки.
 
Але головна заслуга даного видання – це створення літературного «байопіку»: у ньому з кінематографічним масштабом зображено непересічну особистість, яка може надихати і мотивувати людей різного віку, талантів і професій.
 
Що робить ця книжка:
 
- Дає детальну і ґрунтовну біографію Ніколи Тесли для дітей від 9-10 років;
 
- Зрозуміло пояснює фізичні явища і складні терміни;
 
- Правильно розставляє акценти: жоден талант не обернувся на генія без зусиль, наполегливості й невтомної праці;
 
- Провокує до спільного родинного читання.
 
 
Нікола Тесла. Мої винаходи. Автобіографія
 
1919 року американський науково-технічний щомісячник Electrical Experimenter розпочав публікувати цикл статей Ніколи Тесли. У них винахідник розповідав про своє життя, погляди та відкриття. Згодом ці публікації зібрали під однією палітуркою й видали друком як автобіографію Тесли.
 
Свої статті Тесла адресував передусім юнацтву, яке було основною аудиторією журналу. Тож від докладно зупинявся на тому, які чинники сформували його як особистість, інженера-винахідника й мислителя. Тесла відверто розповідає не лише про перешкоди, які йому довелося здолати на шляху до омріяної професії, але й про свої хвороби та численні дивацтва. До того ж, він робить це з гумором та м’якою іронією, що прихиляє до нього читачів.
 
 
Я мав палку нелюбов до жіночих сережок, але інші прикраси, як-от браслети, мені якоюсь мірою подобалися, залежно якого взору. Вигляд перлини мало не обурював мене, але захоплював блиск кристалів чи предметів із гострими краями та гладкими поверхнями. Я б нізащо не торкнувся волосся іншої людини, хіба що під дулом пістолета.
 
Автобіографія Тесли – це нагода почути його «живий голос», зрозуміти хід думок і прагнень людини, що була одночасно і суголосною своєму часові, і випереджала його. Це також нагода здивуватися точності внутрішнього барометра Тесли. Він не лише провістив чимало винаходів майбутнього, як-то бездротовий зв’язок, але й зробив точні передбачення щодо історичних катаклізмів ХХ століття – ядерної зброї, тоталітарних режимів, холодної війни.
 
Якщо ми колись розщепимо атом чи винайдемо якийсь інший спосіб вироблення дешевої й невичерпної енергії в будь-якому місці земної кулі, це досягнення, замість стати благословенням, може призвести до катастрофи, спричинивши поширення міжусобиць та анархії, що врешті закінчиться приходом до влади ненависного силового режиму.
 
 
Що робить ця книжка:
 
- Показує Ніколу Теслу зсередини;
 
- Розповідає, як жили, про що розмірковували та мріяли люди кінця ХІХ – початку ХХ століття;
 
- Доводить, що геній-винахідник може бути нездарою-бізнесменом;
 
- Озвучує міркування та прогнози, від яких стає трохи моторошно;
 
- Демонструє численні фото Ніколи Тесли та його видатних експериментів.

Коментарі

Щоб залишити коментар, необхідно

imageimage