Інтернет шкодить вдумливому читанню
Вчені вважають, що так званий спосіб читання «по діагоналі», притаманний інтернет-користувачам, шкодить вдумливому читанню та притупляє сприймання інформації, у тому числі – розміщеної на друкованих носіях.
«Цей альтернативний спосіб конкурує з традиційними механізмами вдумливого прочитання, сформованими за кілька тисячоліть», - говорить журналіст Майкл С.Розенуолд. Когнітивний нейролог з Університету Тафтса Маріанн Вулф додає, що «наша манера поверхневого читання протягом робочого дня впливає на нас, коли нам потрібно більш глибоко обробляти прочитане».
При цьому вчені доводять, що читання з електронних носіїв і на папері відрізняються. «У той час, коли текст на папері легше засвоюється, читання з електронних девайсів, особливо у дітей, притуплює можливість вдумливо читати. Читання книги – лінійне, сторінка за сторінкою. В Інтернеті все по-іншому, - пояснює дослідниця, - оскільки там всюди маса інформації, гіперпосилань, відеозаписів поряд з текстом та інтерактивних елементів, наш мозок шукає «короткі шляхи» - переглядає сторінки по діагоналі, виокремлює ключові слова, швидко прокручує текст вгору і вниз. Це нелінійне читання».
Вчені вважають, що у деяких людей нелінійний спосіб читання переходить і в інші сфери. Коли сідаєш почитати роман, виявляється, що в тебе вже глибоко в'їлися «звички перестрибувати, клікати, ходити по посиланнях, - пояснює журналіст Ендрю Діллон (Техаський університет). - Ми вступили в нову еру інформаційного поведінки і починаємо бачити її наслідки».
Маріанн Вулф зазначає, що багато сучасних студентів в США не здатні читати класику XIX -XX століття, вони «або не хочуть, або не можуть читати тексти зі складним синтаксисом і побудовою фраз».
У 2012 році в Ізраїлі був проведений експеримент: студенти інженерного факультету за обмежений час мали прочитати один і той самий текст на моніторі і на папері. Студенти вважали, що краще засвоюють інформацію з екрану, але виявилося, що з паперовим текстом розуміння і вивчення йде легше.
Коментарі
Щоб залишити коментар, необхідно