Stary Lev Logo
На жаль, нічого не вдалось знайти за вашим запитом.
wishlist
Stary Lev Logo
На жаль, нічого не вдалось знайти за вашим запитом.

Хто такі «Нормальні люди» Саллі Руні? У Львові відбувся дискусійний клуб
Минулого тижня у Книгарні-кав’ярні Старого Лева говорили про бестселер Саллі Руні «Нормальні люди». Що таке нормальність, як вибудовувати стосунки з рідними та новим середовищем, чому важливо вміти говорити одне з одним та жити власними потребами — про це, і не тільки, спілкувалися з перекладачкою книжки Анастасією Коник, психотерапевткою Софією Влох, та модераторкою і книжковою оглядачкою Галиною Сафроньєвою. Якщо у вас рівні стосунки зі спойлерами, то дивіться запис відеорозмови, якщо ж ні, — то занотували кілька уривків із бесіди.
 
Софія Влох про нормальність
 
Для кожної людини норма — це щось своє, певний стереотип. Норми визначає суспільство, їх має кожна країна, місто, сім’я. Батьки дають вказівки дитині, що стануть важливими впродовж всього життя. Батьки встановлюють межі і рамки, вчать любові, прийняття, віри і водночас скеровують.
 
Маріанні заклали стереотипи яка вона має бути. В моменти, коли щось іде не так, внутрішній критик нагадує про них. Всі живуть своє життя. Але тоді виникають питання: як ти це робиш? Як ти почуваєшся всередині? Де твої бажання, чи вони задоволені?
 
Побутує стереотип, що власні потреби неважливі. Людина їх не задовільняє, а потім каже, що живе не своїм життям. А хто насправді відповідає за тебе? Колись взагалі не говорили про потреби, про особистість, про любов і прийняття. Ти маєш ходити в школу, вчитися, піти на завод, одружитися. Але нормальність — це робити те, що приносить задоволення.
 
 
Анастасія Коник про книжку і характери персонажів
 
Історія найбільше сподобається одноліткам головних героїв, підліткам і студентам. Молодшим читачам і читачкам легше себе ідентифікувати з героями, тут про перше захоплення, любов, навчання — все те, що вони зараз проходять. У романі більше роздумів, ніж дій, більше недомовленостей, ніж розмов. Це дозволяє детальніше зануритися у психологію стосунків Коннела і Маріанни. У тексті детально описані внутрішні переживання. У Саллі Руні доволі лаконічний стиль, тож у мене, як перекладачки, була спокуса його доповнити, ускладнити, але я боролася з цим.
 
Я чудово розумію характер Коннела, бо ми подібні. Він мені дуже близький. Коли я переклала майже всю книжку, то усвідомила його проблеми, позитивні і негативні сторони. Можливо, він не дуже зрозумілий оточуючим, але має цілісний характер. Головна героїня Маріанна зазнала різких змін протягом дії роману: перетворилася із закритої дівчини у школі в повну протилежність собі в університеті. Я зробила б плавний перехід, на мою думку, так не буває.
 
 
Софія Влох про патерни поведінки
 
Якщо подивитися з психологічної точки зору, то в Маріанни було травматичне дитинство, за неї ніхто не заступався. Вона не ідентифікувала себе як людину, яку можна любити і приймати. Уявіть дитину яка почувається нелюбленою, неприйнятою, у постійні небезпеці і тривозі. В книжці дуже добре описано моменти, де вона розуміла, що єдиний вихід мовчати, не висловлювати свої емоції. Маріанна виробила захист, шаблон поведінки. В школі застосовувала стратегію відсторонення: не говорити, не спілкуватися. Підлітки її вважали дивачкою, яка ходить окремо, не розділяє її зацікавлень. Щоб розкритися, треба мати хоча б зерня впевненості. Чому вона змінила поведінку? Це гіперкомпенсація – перетворення із замкнутого підлітка в комунікабельну дівчину, яка хоче сподобатися, заслужити увагу. В школі Маріанна дотримувалася одного патерну, а в новому середовищі мала готовність його змінити. Але обидва стереотипи, обидві крайності були закладені в неї родиною.
 
Софія Влох про діалог між батьками і дітьми та безпечну прив’язаність
 
Безпечна прив’язаність — одна з базових потреб людини, бо нам важливо відчувати турботу, любов і прийняття. Це фундамент на все життя, який закладають батьки. Якщо ти не чуєшся любленою, прийнятою, то це можна набути. Головні герої не мали цього, в них були неповні сім’ї, ніхто не міг скерувати і сказати: «Я вірю в тебе». Ні Коннел, ні Маріанна не вірили в себе. Вони дослухалися лише до внутрішнього критика. Як дати з ним раду? Треба запитати чи приведе деструктив до корисних речей? За помилки варто не картати себе, а сприймати їх як можливість росту, бо вам є куди розвиватися. В момент критики поставтеся до себе з добротою. Коли чуєте внутрішній голос осуду, уявіть, як найближча людина приходить до вас і бідкається, що почувається неповноцінно. Що ви сказали б своєму другові? Подумайте, що б ви сказали, і скажіть це собі.
 
 
Галина Сафроньєва про амбівалентність головної героїні
 
Зацитую два маленькі фрагменти, щоб ви зрозуміли амбівалентність натури Маріанни. Це дуже складний персонаж.
«Не розумію, що зі мною не так, — говорить Маріанна, не збагну, чому я не можу бути як усі нормальні люди? Її голос на диво прохолодний і віддалений...».
 
«Для неї стипендія була способом підвищення самооцінки, щасливим підтвердженням того, про що й так не сумнівалася, що вона особлива».
 
Тобто в першому випадку ми бачимо, що вона хоче бути як усі, а в другому — шукає спосіб як довести, що є особливою, і стипендія – це один зі способів. Балансування між бажанням виділятися і бажанням злитися з іншими — це як дві різні сторони однієї медалі. У книзі Коннел  ходив до психотерапевта, а Маріанна — ні. Уявімо, що вона прийшла до тебе, Софіє. Я розумію, що ставити діагнози книжковим персонажам складно, але давай спробуємо.
 
Софія Влох про важливість психотерапії
 
З психіатричної точки зору я б не поставила її жоден розлад. По книзі Маріанна не підпадає під жодні критерії. Можливо, був момент, коли страждала депресією, а все інше — це особливість характеру, вплив різних травматичних подій. Закохані хотіли бути разом, мали особливі почуття, але внаслідок своїх захисників, невпевненості, недомовок, стереотипів, Маріанна з Коннелом не могли порозумітися як пара. Проговорюйте ваші запити. Дуже багато в нашому житті ми додумуємо, маємо яснобачення. В стосунках найважливіше говорити, щоб це не було. Коннел і Маріанна — рідні люди одне для одного, але я б відправила їх на індивідуальну, а потім сімейну терапію, щоб все стало супер. Книжка «Нормальні люди» про недокомунікацію, ми часто маємо в собі багато любові до когось, але не говоримо про це через запобіжники і патерни поведінки.
 
 
 
 

Коментарі

Щоб залишити коментар, необхідно

imageimage