"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."
"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."

Дорж Бату: «Без спеціальних знань та практики нереально працювати у космічній сфері»
У суботу, в передостанній день Book Forum, відбулася скайп-зустріч із Доржем Бату, автором «Франчески», та його колегою, працівником Інституту космічних досліджень Олексієм Парновським. Говорили про те, які вимоги, щоб потрапити в авіакосмічну галузь, чи можна жартувати у NASA та коли чекати наступний політ українця у космос. Модерував розмову головний редактор журналу «Куншт» Кирило Безкоровайний.
 
«Я пройшов близько 500 академічних годин навчання з фізики та математики, – розповів про те, як проходило навчання в NASA, Дорж Бату. – Я безпосередньо навчався за пультом. Без тренувань і підготовки. Журналіст може отримати роботу і без вищої освіти, тільки завдяки досвіду. У авіакосмічній галузі все навпаки, без спеціальних знань та освіти нереально працювати у цій сфері. На одному досвіді не виїдеш. Потрібно більше практики, в суміжних сферах також: наприклад, у космічній галузі також потрібні медики та психологи».
 
«Якщо говорити про Державне космічне агентство в Україні і конкурс на державну службу, то там досить прості умови – знати українську мову і погодитися працювати за шість тисяч гривень на місяць, – розповів про кар’єрні перспективи в Україні у космічній галузі Олексій Парновський. – Інша справа, що це дуже віддалене від космосу місце. Але є багато інших організацій в Україні, пов'язаних із космосом. У них існують різні посади і вимоги до цих робіт. Якщо ви хочете стати космічним науковцем, то вчитися потрібно все життя. Якщо ви на певному етапі кар'єри припиняєте вчитися, то дуже скоро випадаєте з процесу. У космічній науці це відбувається дуже швидко. П'ять років не постежили за публікаціями – і ви вже не повернетеся».
 
 
«Ми хочемо, щоб люди знали математику, мали базову інженерно-технічну освіту чи ІТ. А решту ми вчимо на місці, – розповів Олексій про вимоги до роботи в Інституті космічних досліджень. – В жодному навчальному закладі вам не дадуть спеціальних знань, які дозволяють там працювати. Нам потрібні не тільки технарі та айтішники, а також фінансисти та менеджери. Про психологів важко говорити, це ще не такий рівень, як у США, але теж можливо».
 
«“Франческа” зруйнувала для мене багато стереотипів, – поділився Кирило Безкоровайний. – Одним із них був стереотип про те, що NASA має образ дуже чіткої, суворої, державної структури, а історії про витівки Франчески не вкладаються у парадигму цього образу. Мене дивувало, як ви ще досі залишилися на роботі після всіх цих витівок».
 
 
«Мені здається, що мене тримають на роботі тільки через Франческу, – пожартував Дорж Бату. – Нам разом комфортно працювати. Але NASA – це бюрократизована і тому абсолютно впорядкована державна структура. Тут не місце хаосу і безладу. Все йде чітко і злагоджено: завжди є «план А», «план В» і «план С», так що ніякої паніки». З іншого боку, це така робота, яка потребує неймовірних зусиль, і без жартів це неможливо. Щоб ми не робили на робочому місці – у нас є план. Якщо ми його виконуємо і робимо це добре, то все інше не має значення».
 
Також Дорж Бату розповів, чому не зазначив у книжці, що Франческа має аутизм: «Почнемо з того, що мені це також спочатку не сказали. Це зробили для того, щоб я її сприймав, як колегу, а не як людину з аутизмом. Перші дні роботи мені було важко, бо я не знав, чому вона так реагує. Намагався знайти до неї ключ та налагодити спілкування. І завдяки цьому я продовжую до неї ставитися, як до будь-якої іншої людини. Вона просто інакше думає. Умисно цього не писав у книжці для того, щоб люди, які її полюблять, зрозуміли, що люди з аутизмом такі самі, як і ми».
 
 
Олексій Парновський розповів про перспективи польоту українців у космос найближчим часом: «Якщо припускати, коли хтось із українців потрапить у космос, то треба мати на увазі два аспекти. Це космонавт від Державного космічного агентства України, чи просто громадянин України, який полетить у космос. У першому варіанті – вірогідність дуже мала. Україна офіційно не займається підготовкою таких польотів, і ми маємо організаційні перешкоди, щоб це реалізувати. Наразі космічне агентство включає в собі військовий компонент, а NASA не має права за своїм статутом укладати подібні угоди з такими організаціями. Якщо мова йде про другий варіант, то це більш реально. Є багато цікавих проектів, в яких беруть участь українці».
 
 
 

Коментарі

Щоб залишити коментар, необхідно

imageimage