0(800) 501 508
 
Цілодобово
Кошик 0 грн

Новина

по:
В період з:
Ден Аріелі вперше поспілкувався з українськими читачами
Ексклюзив від «Видавництва Старого Лева»: ізраїльсько-американський професор психології та поведінкової економіки відповів на питання українських читачів.
 
Один із найвідоміших у світі поведінкових економістів та психологів, автор книг «Передбачувана ірраціональність» (бестселер «The New York Times») та «Чесно про (не)чесність» Ден Аріелі вперше поспілкувався із українською аудиторією та відповів на їхні численні запитання. Це відбулося у межах проєкту «Видавництва Старого Лева» – «Запитай у автора». Відеорозмову Дена Аріелі з українськими читачами можна буде переглянути на сторінках «Видавництва Старого Лева» у соцмережах Facebook, Instagram, YouTube – англійською мовою з українськими субтитрами. Розмову, як і книжки автора, українською переклала Дзвінка Завалій. Відео буде доступне для перегляду до 13 червня. 
 
У розмові – особистий досвід Дена Аріелі, спогади про дитинство, розмірковування про подальші творчі та життєві плани, про вплив пандемії Covid-19 та фінансової кризи на процес ухвалення людьми рішень, думки щодо відмінностей в поведінці між людьми різних культур та країн, зокрема й України, про людську раціональність та ірраціональність, виклики та ставлення до брехні.
 
«Вперше з Деном Аріелі я зв'язалася, коли почала перекладати "Передбачувану ірраціональність" для “Видавництва Старого Лева”, – розповідає про комунікацію з Деном Аріелі та його залучення до проєкту “Запитай у автора" перекладачка Дзвінка Завалій. – У нього є мудра система сортування вхідних листів: перш ніж написати листа, є перелік запитань, які найчастіше ставлять. Він просить перевірити, можливо, відповідь на ваше вже є серед них. Тоді потрібно вказати, чи потрібна відповідь, а також вибрати загальну тему листа. За цими даними листи, підозрюю, сортуються (іншого від поведінкового економіста чекати годі). На радощах, що книга вперше вийде українською, я йому про це написала, обрала тему "Дещо, що вам слід знати" та відзначила, що відповідь не потрібна, бо розуміла, що й без божевільних фанаток-перекладачок він має кому відписувати. Але відповідь прийшла того ж дня у форматі аудіо (знову ж, щоб зекономити час), де він бажав успіху з перекладом і тішився, що книга виходить в Україні. Тому, я з ним уже була "на контакті", і коли побачила проєкт "Запитай у автора", то одразу подумала, що чудесно було б його попросити відповісти на питання українських читачів. Він погодився практично одразу коротким "with pleasure" (з задоволенням)».
 
Протягом кількох днів читачі надсилали свої запитання Дену Аріелі на електронну скриньку видавництва та залишали їх у коментарях в соцмережах, згодом всі питання були надіслані автору. Він записав відеовідповіді на них, які були перекладені Дзвінкою Завалій українською та оформлені у вигляді субтитрів. 
 
«У житті краще бути раціональним і чесним,розповідає у відео Ден Аріелі. – Проте у короткій перспективі ми часто піддаємось спокусі та робимо по-іншому. Деколи ми пишемо повідомлення за кермом, переїдаємо, кажемо комусь що любимо, коли не любимо, а просто щоб затягти у ліжко. Але у тривалій перспективі – це не добра стратегія. І навіть якщо зараз ми можемо отримати від цього вигоду, згодом це не спрацює. Тому я вважаю, що бути раціональним і чесним – хороший рецепт для життя. У короткому періоді ми можемо щось втратити, та, думаю, воно того вартує… Але загалом ірраціональність не є поганою. Закохуватись – це ірраціонально. Їхати в місто, куди ви ніколи не повернетесь, йти там у ресторан і залишати чайові – ірраціонально. Бо для чого? Ви ж більше туди не приїдете. Тому ірраціонально – це не завжди погано. Просто це не є частиною економічної системи».
 
«На жаль, я ще не був в Україні, хоча вона завжди була у моєму списку. Сподіваюся, скоро її відвідаю…,зізнається Ден Аріелі. – До речі, у наших дослідженнях ми дізнались, що у різних країнах люди є більш чи менш толерантними до різних видів обману. Але якщо узагальнювати – ми дуже схожі. Справа не у тому, що суспільства мають різні основні засади. Ні. Просто ми маємо різні погляди на те, що справедливо у тих чи інших ділянках. Наприклад, якщо ви зростали при соціалістичному режимі, ви, мабуть, не відчуваєте зобов’язань перед урядом. І коли постає вибір між вірністю уряду чи вірністю собі – ви можете вирішити, що вам байдужий уряд. Якщо ви живете у країні, де зрада не вважається серйозною проблемою, ви, мабуть, вважатимете нормальним зрадити свого партнера(ку). Отже, засади людства практично всюди однакові, але ми різнимося у ставленні до них».
 
Велику увагу в розмові Ден Аріелі приділяє темі пандемії Covid-19, яка суттєво вплинула на життя всього світу та яскраво проявила людську раціональність та ірраціональність на рівні окремих індивідів та світових урядів загалом: «Пандемія все ще триває. Я вчора дивився фільм, у ньому двоє людей обіймались. І я одразу подумав: це ж незнайомі люди, як вони можуть обійматись. Ми не знаємо скільки триватиме пандемія – 2 місяці чи 18. Також я багато думаю про те, як ми даємо раду пандемії: панікуємо, відчуваємо безпорадність, стресуємо. І ці речі матимуть довготерміновий вплив. Не так швидко можна позбутись стресу і тривоги, навіть якщо вірус зникне вже завтра. Я думаю, що тривога і стрес залишаться надовго, – ділиться Ден Арелі. – Також вважаю, що відбудеться багато змін у наших звичках. Кожен з нас має перелік звичок, які ми б хотіли змінити. Зазвичай це зробити дуже складно, але тепер нам подарували час і ми можемо вирішувати, що з ним робити. Можемо за час карантину набути звичку більше дивитись телевізор, засинати та прокидатись пізніше. Або можемо вирішити сформувати більш здорові звички. Все залежить від нас. Тому ось справжнє питання – які звички ми сформуємо у цей період, адже є висока ймовірність, що вони залишаться з нами й надалі».
 
Ден Аріелі (нар. 1967 р.) — ізраїльсько-американський професор психології та поведінкової економіки. Викладає у приватному Дюкському університеті (Duke University, США), засновник наукового центру «The Center for Advanced Hindsight» та співзасновник BEworks. Лекції Дена Аріелі на TED мають кількамільйонні перегляди. Одним із головних наукових інтересів науковця є дослідження та розуміння процесу прийняття розумних, а не просто емоційних рішень у повсякденному житті. Книжки «Передбачувана ірраціональність» та «Хороший бік ірраціональності» стали бестселерами «The New York Times». Він також є автором книжки «Чесно про (не)чесність».
 
«Запитай у автора» – новий онлайн-проєкт «Видавництва Старого Лева», який дає можливість читачам поспілкуватись з улюбленим автором, не залишаючи власного дому, а авторам комунікувати із своєю аудиторією поза презентаціями, незважаючи на кордони та відстані. У проєкті вже взяли участь Софія Андрухович, Дорж Бату, Валерія Козлова, Надійка Гербіш, Ілларіон Павлюк, Мар’яна Савка, Наталя Гуменюк, Олександр Фоззі Сидоренко, Ольга Герасим’юк, Галина Вдовиченко, Катерина Міхліцина, Юля Смаль, Андрій Бачинський.
 
Вам може бути цікаво
Таке різне Різдво
Відкладена помста – як особиста релігія
Вірш дня. Остап Сливинський
Як нагодувати диктатора: таємниці кухарів найжорстокіших тиранів ХХ століття
Галина Вдовиченко і Фоззі – про вік, досвід і читачів
Презентація-дискусія «Мости замість стін. Що об’єднує українців?» у Львові
stary_lev Стежити
дописів читачів