"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."
"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."

5 альтернатив підручникам
Новий навчальний рік - і знову нецікаві підручники. Пропонуємо кілька книжок, за допомогою яких можна заохотити дитину до отримання знань.
 
Анастасія Герасимова, espreso.tv; чільне фото - pan xiaozhen 
 
Аманда Вуд, Майк Джоллі "Знайди помилки: давня історія"
#книголав
 
"Що не так із цією книжкою?" ‒ ця фраза на першій сторінці привертає увагу дитини краще, ніж зображення всіх фей чи зомбі світу. Автори книжки пропонують читачеві перевірити знання з історії, розібравшись у тій плутанині, яку вони навмисно створили.
 
Кожен розділ переносить у давні часи: від життя у кам’яну добу до піратства XVII століття. Після невеличкого вступу-екскурсу діти мають знайти двадцять речей, яких не могло бути у Великих Моголів, середньовічних лицарів чи войовничих вікінгів. Кожна наступна сторінка ‒ робота над помилками, де пояснюються особливості побуту, культури, інколи ‒ тваринного світу та географії, доби, що досліджується.
 
У такий спосіб дитина не лише закріплює ті знання з історії, що вже має, а й дізнається безліч цікавих фактів, які підвищують рівень загальної ерудиції. Формат, який передбачає пошук чогось, роздивляння, вироблятиме навичку зосередженого сприйняття інформації, заразом давши батькам десь півгодини спокою.
 
 
Стівен і Люсі Гокінґ "Джордж і скарби космосу"
Видавництво Старого Лева
 
Серія книжок про пригоди Джорджа ‒ знахідка для батьків, чиї діти цікавляться астрофізикою, але поки не знають, що це таке. Її автори ‒ зірковий дует геніального батька-вченого Стівена Гокінґа та його доньки, письменниці й популяризаторки науки.
 
Спільно вони створили не енциклопедію чи підручник, а художній твір, пригодницьку повість, герої якої розгадуватимуть загадки, наражатимуться на небезпеки, дізнаючись про складні, але надзвичайно цікаві речі. "Джордж і скарби космосу" стала другою книжкою серії. В ній сміливий й допитливий хлопчик з іншими членами екіпажу шукатиме життя на інших планетах, з’ясує, що таке космологічне зміщення, розгляне значення науки для людства.
 
Автори, уважно стежачи за тим, щоб не перенавантажити читача інформацією, вплітають в текст не лише найактуальніші дослідження, адаптовані провідними вченими спеціально для цієї книжки, а й роздуми на важливі морально-етичні теми, описують ситуації, добре знайомі 10-11-річним читачам. Тому повість позбавлена награності, що часто зустрічається у творах, які дорослі пишуть для дітей.
 
Таня Стус "Письмонавтика"
Pabulum
 
Викладачі філологічних факультетів хапаються за голови: після школи їхні студенти продовжують відшукувати образи й символи поневолення народу навіть у прозі імпресіоністів чи поезії неокласиків, вони пишуть курсові роботи, що своєю стилістикою ближчі до 1960-х, але аж ніяк не до наших часів. Підручники рясніють штампами на кшталт "вічний каменяр" чи "дочка вкраїни", а відхід від них, скажімо, у творах школярів, самими ж вчителями сприймається як помилка, а не випадок індивідуального сприйняття літературного тексту чи прояв творчості.
 
Тому, щоб ні на кого не сподіватися, а сприяти літературному хисту дитини, варто покластися на "Письмонавтику" Тані Стус ‒ курс літературної творчості для молодших школярів. Авторка пропонує читачеві разом створити "книгатор-письмобус-бібліокар", яким майбутні письменники пересуватимуться світом літератури.
 
Як працювати з сюжетом, передавати характери персонажів, тримати увагу "книгодрузяк", формулювати думки і головне ‒ не боятися фантазувати ‒ йдеться у цій веселій і надзвичайно корисній книжці, написаній з великою повагою й любов’ю до дітей.
 
Ірина Тараненко, Юлія Курова "Книга-мандрівка. Україна"
#книголав
 
Нашим дітям пощастило зростати у добу децентралізації та спроб розвитку внутрішнього туризму. Активісти не втомлюються розповідати, в якій унікальній країни ми мешкаємо, скільки всього ще не знаємо. Тому дуже хочеться, щоб після шкільного курсу географії в головах синів і дочок залишалося щось більше, ніж фраза про "24 області та автономна республіка Крим".
 
"Книга-мандрівка. Україна" створена саме для того, щоб вразити юного читача, пробудити цікавість, бажання досліджувати й пізнавати рідний край. Її авторки зібрали безліч неймовірних фактів про кожну область. Тут йдеться: про видатних особистостей, історичні пам’ятки, заповідники, винаходи, непересічні факти тощо. Що важливо ‒ книжка орієнтована на сучасну дитину, тому розмовляє з нею однією мовою, зрозумілими образами.
 
Так, тут є Леся Українка та Михайло Коцюбинський, але присутні й Святослав Вакарчук з Андрієм Шевченком. Інформація подана доволі лаконічно, спонукаючи читача дізнавати більше про те, що його найбільше вразило. Стильні ілюстрації, створені з неабияким почуттям гумору, будуть чудовою протиотрутою від шкільних кліше.
 
Крістіна Банфі "Від тиранозавра до півня. Велика книга еволюції тварин"
Vivat
 
Який предмет може бути цікавішим за біологію? Тут і будова клітин, і бактерії з вірусами… Але поки сучасна дитина читатиме про запилення й шукатиме з батьками у ґуґлі, як виглядає люпин, є ризик, що цікавості до цієї науки лишатиметься все менше й до теорії еволюції Чарльза Дарвіна, яку вивчають у 9 класі, дотягне не кожен.
 
Але завдяки книжці, створеній цілим авторським колективом італійських вчених з Освітньої музейної асоціації, можна завадити песимістичному розвитку подій. "Від тиранозавра до півня. Велика книга еволюції тварин" неймовірно цікаво, захопливо й просто розповідає про те, як змінювався тваринний світ протягом мільйонів років.
 
Автори доводять, що не всі динозаври вимерли, деякі з них еволюціонували, наприклад, у птахів, розповідають, звідки взялися наші домашні улюбленці ‒ коти, від кого походять кити й акули, пояснюють, чому ті чи інші тварини мають свою особливу будову. Ще одним беззаперечним плюсом книжки є дуже круті ілюстрації Романа Гарсіа Мори, відомого у Європі спеціаліста з 3D моделювання.
 
 

Коментарі

Щоб залишити коментар, необхідно

imageimage