"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."
"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."

10 книжок про маленьких детективів
Стережіться, месьє Пуаро! Попередьте міс Марпл, штурхніть заспаного Холмса. Ще трохи – й на детективному Олімпі стане затісно. Ми знаємо кількох зухвальців, готових позмагатися з вами за дитячу аудиторію. Ці диво-вивідувачі малі, хоробрі й метикуваті, а їхні історії просто створені для запійного читання під ковдрою.
 
Ганна Кобилякова, Читомо
 
Серія «1000 пригод»
 
Автор: Фабіан Ленк
Переклад з німецької: В. Воронова, Олександра Ковальова
Ілюстрації: Олександр Юнґ, Рольф Бунзе, Олександр Шуц
Видавництво: Талант, 2017
Вік: 9+
Пригодницькі квести Фабіана Ленка – справжня знахідка для батьків, яким доводиться виманювати свою малечу з віртуального світу, аби хоч трохи принадити її до читання. Серія побудована за образом і подобою візуального роману: читачеві пропонується «зіграти» за одного з персонажів – юного палеонтолога, підкидька з таверни «Тропіки», молодого дайвера чи сироту з інтернату місіс Кларк.
 
Суть гри полягає в тому, щоб ухвалювати рішення, що визначатимуть подальший розвиток подій. Кожному варіантові відповідає номер сторінки, на яку треба перейти, аби дізнатися продовження. Спектр можливих розв’язок надзвичайно широкий – від світової слави й казкового багатства до смерті на операційному столі й довічного ув’язнення.
 
При цьому йдеться не про класичний детектив, а про певний мікс жанрів. Горор, містика, авантюра, наукова фантастика – можна обрати книжку на будь-який смак. Усе одно жодна не обходиться без загадок. Атмосферу таємничості підкреслюють «кінематографічні» замальовки, зроблені олівцем.
 
 
 
Авторка: Галина Вдовиченко
Ілюстрації: Наталка Гайда
Видавництво: ВСЛ, 2017
Вік: 7+
Хто сказав, що карний розшук – то виключно людська справа? Вусаті, вухаті й хвостаті теж уміють нишпорити. Не вірите – запитайте в Ля Сосиса, Баронеси, Шпондермена та решти квартирантів пані Крепової. Пухнастій братії, знайомій багатьом читачам за книжкою «36 і 6 котів», вдалося організувати наймасштабніше розслідування в історії світової літератури. Тридцятеро котисьок, семеро кошенят і дев’яносто дев’ять вуличних собак у пошуках восьми дряпописних шедеврів – їй-бо, розмах, гідний Дена Брауна.
 
Але замість містифікацій автора «Коду да Вінчі» тут – мозкові штурми та стеження. Щоправда, не без перерв на реп, танцювальні батли й арифметичні вправи. Легка оповідь, увиразнена бешкетними малюнками, точно сподобається найменшим книголюбам – цільовій аудиторії жанру cat mystery. Вони зможуть не лише попрактикуватися в дедукції, а й обрати собі чотирилапого улюбленця, про якого хочеться читати ще й іще.
 
 
Автор: Мар’ян Орлонь
Переклад з польської: Наталка Малетич
Ілюстрації: Єжи Флісак
Видавництво: ВСЛ, 2016-2017
Вік: 7+
Почесний пенсіонер Амвросій Носик потрапив до компанії маленьких слідчих завдяки своєму зменшувально-пестливому прізвищу й товариству унікального пса Куби, котрий дасть фору навіть знаменитому комісарові Рексу.
 
На харизматичний дует, що вже був попрощався з днями бойової слави, чекають нові пригоди. Зрештою, детективи колишніми не бувають. І нехай злочини, які їм доводиться розплутувати у відставці, дещо іграшкові – то крадіжка музичної скриньки, то псевдозамах на голубів, – зате методи аналітичної роботи якнайсправжнісінькі. Неординарне мислення допомагає героям викривати поганців за їхніми звичками, орфографічними помилками й літературними вподобаннями.
 
 
 Наразі українською видано лише дві повісті про Амвросія Носика, проте є й третя, на переклад якої можна сподіватися вже найближчим часом. Усі книжки серії ілюстровані кумедними карикатурами в нуарному стилі.
 
«Розбишацький детектив»
 
Авторка: Діана Мельникова
Ілюстрації: Марія Гермашева
Видавництво: Фонтан казок, 2017
Вік: 9+
Лесю Дику та Сергія «Сера» Василевського не назвеш типовим детективним тандемом. По-перше, ніхто з них не є професіоналом чи бодай фанатом криміналістики. За пошуки викраденого меча князя Святослава школярі беруться через випадковий збіг обставин, пов’язаних з напівсвійським кажаном.
 
По-друге, важко сказати, хто в цій парі Шерлок Холмс, а хто – Джон Ватсон. (Усе ясно лише з Ірен Адлер, але про це ви самі дізнаєтеся з книжки). Так, Леся грає на скрипці й має соколине око. Однак і Сер не пасе задніх: він чудово знається на зброї, майстерно провадить допити й працює під прикриттям.
 
По-третє, обоє виписані з мінімальним рівнем умовності. Ані Леся, ані Сергій не можуть похизуватися безпомильністю Коломбо чи самовідданістю Джеймса Гордона. Ми бачимо живих, сучасних дітей, які бояться, вагаються, вживають сленг і консультуються з Google. Окрім оперативних дій, у їхньому житті є школа, батьки, репетитори, друзі, котрі потребують уваги не менше, ніж деякі злодії – співчуття.    
 
Серія «Детектива Блюмквіста»
 
Авторка: Астрід Ліндґрен
Переклад зі шведської: Ольга Сенюк
Ілюстрації: Олександр Гапей
Видавництво: Рідна мова, 2017
Вік: 10+
Вони були золотим тріо задовго до Гаррі, Рона й Герміони. Їхні пригоди вважаються класикою дитячого детективу. Зустрічайте: прекрасна й войовнича Єва-Лотта, зухвалий і безстрашний Андерс та – барабанний дріб! – Калле Блюмквіст –  найвідоміший вивідувач Скандинавії. (Недарма ж саме його іменем дражнять головного героя детективної трилогії «Міленіум» Стіґа Ларссона.)
 
Ці троє не знають втоми, встигаючи не лише розслідувати особливо тяжкі злочини, а й готувати циркові вистави, захищати державні таємниці й розігрувати Війну Троянд,  надихаючись історією ворожнечі Йорків і Ланкастерів. Прикметно, що на відміну від решти героїв Астрід Ліндґрен вони живуть у цілком буденному світі й анітрохи не переймаються своєю звичайністю, бо мають справжніх, невигаданих друзів, з якими ніколи не буває нудно.
 
Утім, до друзів додаються ще й такі ж реальні вороги: злодії-рецидивісти, викрадачі й навіть убивці, несхильні панькатися з надто допитливими дітлахами. Тому Білим Трояндам, а особливо Калле, котрий марить лаврами Еркюля Пуаро, доведеться добряче подумати, чи варта справа заходу.
 
Серія «Агата Містері»
 
Автор: Сер Стів Стівенсон
Переклад з італійської: Володимир Чайковський
Ілюстрації: Стефано Турконі
Видавництво: Рідна мова, 2017
Вік: 10+
Місто засинає… Прокидається мафія. Ні, не злочинна, а якраз навпаки. Двійко кузенів Містері – Ларрі й Агата – боронять світлу сторону Сили, переслідуючи лиходіїв, які орудують у найрізноманітніших куточках світу. Індія, Єгипет, Шотландія, Франція, Бермуди – географії розслідувань може позаздрити будь-яке тревел-шоу. І, враховуючи, що оригінальна серія складається з 25 книжок, це тільки початок.
 
Та головною принадою історії є не мандри, а мандрівники. Першу скрипку в команді Містері грає 12-річна Агата, котра мріє писати детективи, гідні пера її знаменитої тезки – Агати Крісті. На  тлі сестри бідолашний Ларрі виглядає абсолютно безпорадним, але від того не менш симпатичним. Спробуй-но позмагатися з кимось, хто має пам’ять бібісішного Шерлока й статки маленького Брюса Вейна (включно з власним мажордомом)! Завдання не з легких, тим більше для непутящого курсанта детективної школи.
 
Юним слідчим допомагають численні родичі. Дідусі, дядечки й тітоньки Містері розводять верблюдів, вивчають субатомні мікрочастинки, грають у керлінг і не ставлять зайвих запитань – у таких персонажів просто неможливо не закохатися.
 
«Гімназист і чорна рука»
 
Автор: Андрій Кокотюха
Видавництво: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2016
Вік: 12+
Коли у зразковій-зразковій гімназії заводиться Чорна-Пречорна Рука, це не віщує нічого доброго. Таємничий шантажист вимагає в учнів гроші за нерозголошення їхніх маленьких секретів. Брудний бізнес іде дуже добре, аж доки до гри не вступає восьмикласник Юрко Туряниця.
 
Вирушивши на зустріч із рекетиром, хлопчик натрапляє на труп і знайомиться з київським Натом Пінкертоном – приватним детективом на ім’я Назар Шпиг. Сама доля звела їх разом, щоб розплутати цілу низку злочинів, виправдати невинного бійця АТО й урешті викрити Чорну Руку.
 
Сам Юрко чимось нагадує персонажа коміксів Тентена. Він теж ладен обійти півсвіту, аби дістатися правди, зокрема й історичної. Проте школяр шукає її не де-небудь на Місяці, а в рідному місті. На Юрковому шляху трапляються брехливі політики, корумповані поліцейські, професійні злодії й інші поганці. Однак справжніми героями повісті є зовсім не вони, а гімназисти, такі ж живі, натхненні й грішні, як ті, хто колись боронив Крути.
 
«А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» планує видати продовження пригод Юрка Туряниці. Повість «Гімназист і Вогняний змій» має вийти друком уже цього року.
 
«Солоденьке на денці пирога»
 
Автор: Алан Бредлі
Переклад з англійської: Марія Лапенко
Видавництво: «Клуб Сімейного Дозвілля», 2016
Ця добірка була б неповною без суто англійського детектива. У головній ролі – 11-річна Флавія де Люс, дочка ексцентричного британського полковника й відчайдушної авантюристки, зниклої в горах Тибету, коли дівчинці був усього рік.
 
Мала повелителька реторт, колб і мензурок має з’ясувати, хто стоїть за вбивством незнайомця, який завітав до готичного маєтку де Люсів. Сіль у тому, що душогубом може виявитися її власний батько. Але Флавія не з тих, кого лякають скелети в родинних шафах. Вона не носить рожевих окулярів і вміє долати самотність, залишаючись чужою серед своїх.
 
Повість надзвичайно атмосферна: ретроколорит 50-х років ХХ століття, помножений на дорослу іронію з елементами чорного гумору. Мабуть, таке враження могли б справити «П’ять апельсинових зерняток» Артура Конан Дойла в екранізації Тіма Бертона. Попереджаємо: читачі ризикують «підсісти» на класичну літературу й органічну хімію.
 
«Солоденьке на денці пирога» – перша книга серії, присвяченої пригодам Флавії де Люс. 2017 року було перекладено й наступну частину під назвою «Трава, що сумку ката обвива».
 
Детективи Олександра Есаулова
 
Автор: Олександр Есаулов
Переклад з російської: Олена Шарговська
Видавництво: Теза, 2017
Вік: 12+
Містечко Горобинівка, де живуть Льоха Холмс, Миха Ватсон і Настя Бонасьє, – найнебезпечніше місце в усій Україні. Тут трапляються викрадення, підпали, теракти – усього й не перерахуєш. Тому юні детективи змушені день і ніч вартувати спокій горобинівців. Невгамовна трійця розкриває злочини, вистежує лиходіїв і передає їх поліції, допомагаючи місцевому Лестрейдові здобувати нові звання.
 
Серія вирізняється динамічним пригодницьким сюжетом. Високий градус напруги змушує по-справжньому співпереживати підліткам, котрі раз по раз опиняються в реальній небезпеці. Та ризиковані операції не заважають героям дорослішати, закохуватися, шукати ціннісні орієнтири, переосмислювати українську історію, дізнаючись те, про що не пишуть у підручниках. Наприклад, «Чорний ворон» висвітлює діяльність спецгруп НКВС, що влаштовували провокації під виглядом загонів УПА.
 
Завдяки нещодавньому «апгрейду» серія, заснована в 2010 році, видається цілком сучасною. Видавництво оновило обкладинки, декомунізувало топоніми й позбулося застарілого сленгу.
 
«Сорок цистерн любові»
 
Автор: Степан Процюк
Видавництво: Теза, 2017
Вік: 14+
Є думка, що в хорошому детективі шукають не вбивцю, а Бога – вищу справедливість, сенс, першопричину того, що сталося. Якщо так, то психологічну повість Степана Процюка можна вважати еталонним зразком цього жанру.
 
Коли школяр Максим стає жертвою жорстокого побиття, ми дізнаємося, хто його організував, ще до того, як винуватця вираховує Максимів друг Микита – студент-юрист, залюблений у кримінальну психіатрію. Сам процес розслідування залишається за кадром: натомість автор занурює читачів у вир рефлексії й психоаналізу. Фанатам поліцейських процедуралів, мабуть, буде нудно, а от ті, кого цікавить глибинна природа насильства, отримають поживу для розуму.
 
Бо навіть якщо відомо ім’я злочинця, не факт, що його вдасться покарати. Та й узагалі – ще неясно, хто більше винен: психічно неврівноважений бандит чи рафінований інтелігент, котрий торгує життям власного сина.
 
Твір призначений для старшокласників, готових до античних алюзій, наукових термінів, філософських сентенцій і смайликів у несподіваних місцях.
 
 
 

Коментарі

Щоб залишити коментар, необхідно

imageimage