0(800) 501 508
 
Цілодобово
Кошик 0 грн

Блоги

по:
В період з:
Автор
Коли книги надихають піклуватися про природу
Навчити дитину читати - це половина доброї справи. Дбайливе ставлення до книг є частиною екологічних знань, які потрібно передавати з покоління в покоління, адже всі книжки раніше були живими деревами, а тепер  в іншій формі є хранителями досвіду.
 
У селах парки для прогулянок малюків з батьками чи вихователями дуже бідні як своїм плануванням, так і багажем знань, які вони можуть забезпечувати дітям на простій прогулянці. Захопленість екологічним правом в студентські роки, мрія працювати в екологічній інспекції Чорного моря чи материнство, яке відкриває в жінці нові можливості, – щось привело мене до створення одного книжково-паркового проекту. Його мета тісно пов’язана з любов’ю до читання з дітьми, тому пропоную вам огляд залучених у проекті тематичних книг.
 
Трішки про проект «Пізнай і доторкнись»
 
Мета проекту - створити зону для формування і обміну знаннями про природу для дітей. Досягнути цього можна об'єднанням контактного парку дитячого садка і тематичної вуличної бібліотечки (за прикладом неперевершених Little Free Library). Мотивацією до створення такої зони було бажання розвивати екологічний рух: щоб малюки могли доглядати за рослинами власного парку, вивчати їх контактно («підійшов-почитав-доглянув»), маючи під рукою цікаві довідники. При чому не сухі трактати «оце граб, його треба поливати» чи просто підручники з природознавства, а живі, захопливі історії, які б піднімали настрій дітками та розвивали теплі почуття до рослин, що ростуть ось тут поруч.
 
Особливим завданням було не тільки підібрати дерева, за якими могли би доглядати малюки (звісно ж з допомогою дорослих), а й підкріпити зону добірною бібліотечкою  шляхом виведення на територію парку компактної вуличної «шпаківеньки» з посібниками та історіями про природу для дітей різного віку.
 
Які книги можуть прищепити необхідну любов?
 
Мою увагу заполонили віммельбухи і книжки-картинки для наймолодших вихованців садка. Мало-помалу було вирішено і підібрано 80 примірників з кращих видавництв України, серед них і книги «Видавництво Старого Лева».
 
 
 
 «Рік у лісі» Емілії Дзюбак
 
Цю книжечку для розглядання та спільного читання (розповідання) я би назвала «історією восьми дерев та безлічі звірят». Дванадцять розворотів забирають вашу увагу аж до приємного запаморочення.
 
Наочно, а значить доступно і зрозуміло, а ще системно, у віммельбусі пояснені етапи життя лісу та його мешканців – взимку, восени, влітку і навесні, а ще – вдень і вночі.
 
Візьмемо, наприклад, сов. На першій сторіночці вони вітаються з малям, коротко дають про себе довідку. А потім їхня домівка – дерево – переживає різні пори року та день і ніч, а відповідно змінюється й поведінка сов на цьому дереві, у цьому лісі.
 
 
Важко переоцінити подані зв’язки в цій дитячій книжечці. Варто якийсь сюжетик закрити долонькою – усе, історія не є цілою. А значить малюкові пояснюється найважливіше в природі – взаємозв’язок всього живого.
 
Найменшим читачам припаде до смаку і цікавий лабіринт наприкінці книги.
 
 
«А я у гай ходила» Павла Тичини
 
На перший погляд проста веснянка-забавляночка для діток у прекрасному оформленні. Але ж нашу увагу картонка заполонила і формою, і змістом.
 
«А я у гай ходила…» - так, просто ходила. Це так захопливо – гуляти на природі, задивлятися на виднокіл, відшукувати нове і пізнавати світ.
 
«По квітку ось таку…» - для сучасних малюків важливо наголошувати на тому, що не всі квіти можна придбати в магазині, а іноді і не треба, адже й милуватися пелюстками та вдихати запах можна, не зриваючи рослину.
 
 
«А там дерева люлі…» - головні герої проекту – дерева у цьому дитячому «довіднику з природи», дуже поважні велетні, заквітчані, вбрані у стрічки – нагадують про те, хто створює у тому гаю левову частку затишку.
 
«І все отак зозулі: Ку-ку..» - ці ж зозулі на тих же деревах, які для них хоч і тимчасова, але домівка, й кують.
 
«Я зайчика зустріла… була б його спіймала, зозуля ізлякала. Ку-ку!» - не траплявся ще мені, молодій мамі, віршик, який би отак ніжно міг виплекати у малят любов до того гаю!
 
 
«Хто росте у парку» Катерини Міхаліциної
 
Про цю книжечку мережі шуміли немало. Трепетна історія малого гінкго, який знайомиться з усіма деревами у парку, чимось нагадує мультфільм «Про малюка мамонта», якому шукали маму, чи про «Гидке каченятко», походження якого шукали за всіма ознаками.
 
 
Проте розповідь має свій шарм та ілюстрації-підказки для малюка. Дитина, вивчаючи їх, може наввипередки з батьками розгадувати сюжет. Книга дуже влучно поєднує у собі роль посібника та захопливої історії, яка запам’ятовується на все дитинство.
 
 
«Що ховається у лісі?» Айни Бестард
 
«Що ховається у лісі?» - знову книжка, на перший погляд, більше про звірят, адже за допомогою скелець дітвора шукатиме саме їх. А на передньому плані все ж ліс – химерний, загадковий, із таємницями та сховками, але такий звичний і рідний для його мешканців. Кольори оформлення дитячої книги тяжіють до «лісових», пастельних, що чудово сприймається дитячими оченятами, а білий фон зосередить та не дасть забути основне завдання – віднайти героя та запам’ятати, де він веде свою активність.
 
 
Додаткові матеріали
 
Проектом передбачений друк пам’яток про кожне дерево у парку, де буде написано, як воно зростає, як його впізнати серед інших, як рослина може хворіти і чим їй може допомогти кожен з нас. Очевидно, що після таких захопливих історій вихованцям садочка закортить познайомитися та попіклуватися про дерева, що є основою парку, лісу, домівкою для багатьох звірят та створіннячок.
 
Про що мріємо?
 
Наразі всі підготовчі роботи сплановано і розпочато. Якщо наш проект стане переможцем премії «Земля жінок-2016», то до наступної осені ми вже зможемо запустити функціонування парку і популяризацію первинних еко-знань в дошкільному виховному закладі шляхом щотижневих «зелених читань» на вулиці. А також - організацію та проведення фестивалю «Жива книга» з лекціями-історіями для дітей просто неба, майстер-класами з висадки дерев і догляду за ними, а також щорічним конкурсом на кращу еко-пам'ятку про дерева та рольове розігрування історій за «зеленими книгами».
 
Радісно, що українські малюки з їхніми батьками можуть обрати собі достойні, шалено цікаві книги. Прикро, що вони часто не доходять до найжаданіших осередків розвитку дітей - до садочків.
 
 
Сподіваємося, що реалізація задуманого вже незабаром, а приклад нашого села і садочку стане поштовхом для нової хвилі «читання на природі».
 
 
Вам може бути цікаво
Безкоштовна кур'єрська доставка по Львову
З музикою легше: мелодійні книги
Знижки на дитячі книжки до 40%!
Даруємо знижку на книжку тижня: «Лексикон львівський: поважно і на жарт»
Дітям і батькам. Книжки для спільних читань!
Три книжки Мілана Кундери про любов і Європу
stary_lev Стежити
дописів читачів