Як пандемія вплинула на читання та книговидання
Чиркова Дар'я
17.12.2020

З 11 березня 2020 наше життя змінилося і ніхто не очікував, що так надовго. Не маючи змоги відвідувати інші країни, виходити зі свого помешкання, зустрічатися з друзями тощо й працювати з дому. Здавалося, саме книги мали рятувати нас, як сотні років тому. Однак як насправді пандемія вплинула на читання і книговидання?
Дар'я Чиркова, Олена Семенюк
У липні Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів провела анкетування видавництв щодо продажу книг під час пандемії.
Маємо значне падіння продажів у березні та квітні цього року порівняно з цим же періодом у 2019-му. Єдиний позитивний момент: онлайн-продажі збільшились на 120%. За неможливості піти в крамниці читачі стали купувати онлайн.
Презентації нових книжок також перейшли з офлайну в онлайн. Видавництва почали генерувати нові онлайн-формати, аби заохотити своїх читачів підтримати їх у скрутний час.
Водночас на Амазоні, наприклад, книги не стали пріоритетним товаром на початку карантину, адже люди купували актуальніші речі.
Закордонний досвід також не втішає. Італія та Німеччина переживали значний спад попиту на книжки. Зростання почалося лише у червні.
А у Франції через пандемію заборонили роботу книгарень та книжкових відділів у супермаркетах, тож письменники закликають порушувати обмеження й навіть пропонують оплатити штрафні санкції за власний кошт замість книжкових магазинів.
Порівняно з попередніми роками, прибутки багатьох французьких книгарень зменшилися на 80%.
Чого не скажеш про найщасливішу націю планети — данці. Вони, не зважаючи на карантин та обмеження, купували електронні книжки. Прибуток був більший, ніж з продажу в книгарнях. Може тому вони такі щасливі?
Фінці, американці та британці теж під час карантину почали читати більше, ніж зазвичай. Близько 18% американців та британців почали більше читати книжки. Про це свідчать результати дослідження, проведеного британською компанією Global Web Index.
Щодо України, то за результатами досліджень Українського інституту книги, карантин суттєво не вплинув на читання та придбання книжок: ті, хто читав, не стали читати більше або менше; ті, хто не мав звички читати, – не завели її. Іноді українці висловлювали поодинокі спостереження щодо збільшення обсягу читання у дітей.
Коментарі
Щоб залишити коментар, необхідно