Вже два роки війни Росії проти України ми щодня проживаємо величезні втрати як на полі бою, так і серед цивільного населення. Ми втрачаємо також письменників та письменниць, які творили нашу культуру та життя яких забрала жахлива війна. Кожен з нас має пам'ятати ціну, яку ми платимо за свободу та самобутність нашої країни, тож треба зберігати на своїх полицях видання українських авторів та читати їх, щоб знати, хто ми є і чого прагнемо.
У цій статті — перелік авторів, яких у нас забрала дворічна війна. Світла пам'ять та вічна вдячність!
Вікторія Амеліна
Українська письменниця, громадська діячка та засновниця Нью-Йоркського літературного фестивалю на Донеччині. У 2014 році дебютувала з романом «Синдром листопаду, або Homo Compatiens». У «Видавництві Старого Лева» виходили друком роман «Дім для Дома» та дитячі книги Вікторії «Е-е-есторії екскаватора Еки» та «Хтось, Або Водяне Серце». Також один з її текстів було вміщено у збірці «Лялька. Оповідання про дитинство».
Вікторія загинула 1 липня 2023 року у лікарні Мечникова у Дніпрі внаслідок поранення, отриманого під час ракетного обстрілу Краматорська російськими окупантами, який відбувся 27 червня.
Андрій Гудима
Військовослужбовець, ресторатор та бренд-шеф. Андрій Гудима не встиг побачити власну книгу «69 спецій для Серця», віддавши за свою країну життя. Він загинув 2-го липня в боях під Бахмутом, боронячи Україну в лавах ЗСУ.
Володимир Вакуленко-К
Письменник, перекладач і громадський діяч. Автор збірки віршів для дітей «Татусева книга». Володимир Вакуленко зник наприкінці березня, а його тіло було знайдено та ідентифіковано в одній з могил на місці масового поховання в Ізюмському лісі восени 2022. У 2023 році у видавництві «Vivat» вийшла друком книга «Я перетворююсь... Щоденник окупації. Вибрані вірші», до якої увійшли тексти щоденника окупації, вибрана поезія Володимира Вакуленка-К. для дітей і дорослих, а також історії від друзів, колег та очевидців, що занурять у хроніку перших місяців повномасштабної війни Росії проти України.
Олександр Осадко (позивний «Танго»)
Український військовослужбовець, солдат Збройних Сил України, учасник російсько-української війни. Почесний громадянин міста Тернополя (2022, посмертно). Від 26 лютого 2022 року пішов на фронт у складі 105-ї окремої бригади територіальної оборони, згодом служив кулеметником 25-ї окремої повітрянодесантної бригади.
Загинув 9 липня 2022 біля Мазанівки на Донеччині, під час артилерійського обстрілу.
Збірка оповідань і новел Олександра Осадка «Жити не можна померти» виходила друком після смерті автора у «Видавництві Старого Лева».
Максим Кривцов (позивний «Далі»)
Брав участь у Революції гідності, 2014 року добровольцем пішов служити в АТО в лавах Добровольчого українського корпусу «Правий сектор». Пізніше служив у Нацгвардії та деякий час працював у Центрі реабілітації та адаптації ветеранів АТО та ООС Veteran Hub. У 2022 році знову пішов на війну добровольцем, де став кулеметником. У 2023 році у видавництві «Наш формат» вийшла його перша збірка «Вірші з бійниці». Також поезії Максима можна відшукати у таких поетичних збірках: «Книга Love 2.0. Любов і війна», «Там, де вдома: 112 віршів про любов та війну», «Колискова 21 століття Vol. 1: що тебе заколисує?», «Поміж сирен. Нові вірші війни». Максим Кривцов загинув 7 січня на фронті.
2023 року у медіа Chytomo опублікували список письменників та перекладачів, які загинули або померли через війну росії проти України. Його уклали письменниця, парамедикиня добровольчого медичного батальйону «Госпітальєри» Олена Герасим’юк та письменник і волонтер Євген Лір. Посилання залишаємо тут.
Коментарі
Щоб залишити коментар, необхідно