Stary Lev Logo

Нікітюк Зоя
Скандинавська читанка
Коли зима так і не настає, а діти скоро забудуть, як виглядає сніг, дуже хочеться прочитати щось атмосферно-зимове й неймовірно душевне. Книги скандинавських авторів – саме такі. Підібрали для вас трійку відомих письменників зі Швеції, Норвегії та Данії.
 
Швеція
 
«Ведмеже місто», Фредрік Бакман
 
Історія Бакмана – яскрава ілюстрація того, що не потрібно боятись залишати справу, яка тобі не подобається, а до власної мрії варто йти хоча би маленькими кроками. Фредрік народився у шведському містечку Хельсінгборг, вивчав релігієзнавство, але згодом подався у далекобійники. Паралельно почав писати невеличкі нотатки до місцевої газети. Нині Фредрік Бакман – один із найбільш відомих скандинавських авторів. Йому всього 38 років, а його книги перекладені на більш ніж 25 мов світу!
 
«Одного разу ввечері наприкінці березня підліток взяв двостволку, пішов у ліс, приставив її до чола й спустив курок. Перед вами історія про те, як ми до цього дійшли…» Так розпочинається «Ведмеже місто» – остання книга автора, перекладена українською. Історія про маленьке містечко на півночі Швеції, про хокей, життя підлітків, про те, що з нами робить насилля і чому ми мовчимо, коли потрібно кричати.
 
Ця повість не схожа на усі попередні – «Чоловік на ім’я Уве», «Брітт-Марі була тут», «Моя бабуся просить її вибачити». І не тільки тому, що головні герої – не літні люди, а молодь. У книзі немає такої кількості добра, до якої привчив автор у попередніх виданнях. Якась вона занадто чесна й від того трохи моторошно. Але традиційно читається легко й змушує задуматись. «Ведмеже місто» про те, яким чином життя підлітка може перетворитись у суцільне пекло. І про те, як часто дорослі не проходять перевірку владою, грошима, можливостями, наскільки залежні від того «що люди скажуть»…
 
Норвегія
 
«Снігова сестричка», Мая Люнде
 
Блакитноока білявка з Норвегії Мая Люнде підкорила серце українського читача наприкінці минулого року. Зворушлива історія «Снігова сестричка» викликала і сміх, і сльози, змушувала задуматись над швидкоплинністю життя і, як притаманно різдвяним історіям, повірити у дива. Вперше ця книга вийшла у Норвегії восени 2018 року і одразу стала бестселером. Загальний тираж у країні становив 250 тисяч примірників. Нині права продані у 26 країн світу. Нещодавно компанія Anonymous Content («Вічне сяйво чистого розуму», «Прихована краса», «Крихітка») придбала права на екранізацію. І дуже цікаво поглянути, якими ж будуть головні герої на кіноекрані. Адже у книзі вони такі гарні й світлі, що неможливо відірвати погляд. А все завдяки норвезькій художниці Лізі Айсато, з якою читачі «Видавництва Старого Лева» знайомі за допомогою книги «Дівчинка, яка рятувала книжки» Клауса Гаґерупа (рік видання – 2018).
 
Головний герой «Снігової сестрички» – Юліан, який народився на Святвечір і цьогоріч йому виповниться десять. Найпрекрасніший день у році для нього – Різдво. Так було із року в рік. Але цього грудня все змінилось… Більше немає його старшої сестрички, батьків нібито підмінили, й атмосфера у колись гостинній оселі до сліз гнітюча. Чи можливо повернути те, колишнє життя? Аби дізнатись відповідь, варто прочитати «Снігову сестричку». Видання приємно тримати у руках – палітурка нібито зроблена з тканини із золотими вкрапленнями, а до паперу боїшся зайвий раз доторкнутись, аби не залишити плямку на щічці Юліана.
 
До слова, Мая Люнде пише не тільки для дітей. Її роман для дорослих Bienes History переклали на 30 мов і він продається у більш ніж десяти країнах світу.
 
Хтозна, можливо й український дорослий читач скоро насолодиться ним. А поки що варто прочитати її дитячу книгу – разом з дитиною або й особисто собі – перед сном, як у дитинстві.
 
Данія
 
«Маленька книга хюґе. Як жити добре по-данськи», Мік Вікінг
 
Мік Вікінг – напевно найвідоміший популяризатор датських звичок життя. Він директор Інституту дослідження щастя у Копенгагені й один із провідних світових експертів у сфері щастя. Автор присвячує своє життя тому, аби дослідити глобальні тенденції задоволення життям. Його перша книжка «Маленька книга хюґе» стала світовим бестселером і видана у більш ніж тридцяти країнах світу. А друга – «Маленька книга люке» – відкрила ще більше секретів найщасливіших людей по всьому світу.
 
Чому варто читати цю книгу? По-перше, аби зрозуміти, як у такому похмурому, сирому кліматі данцям хочеться бути щасливими, а не застрелитись від депресійного стану. По-друге, аби з’ясувати, чи справа тільки у високому рівні життя та економічному добробуті. По-третє, у книзі настільки гарні ілюстрації, що після прочитання одразу хочеться спекти яблучний пиріг із корицею, зварити какао з зефірками, створити план на 2020 рік і відшукати нарешті те хюґе.
 

Коментарі

Щоб залишити коментар, необхідно