"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."
"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."

Помилки, яких слід уникати при грудному вигодовуванні
Random
 
Ви вже цілком підготувалися до грудного вигодовування свого маляти: прочитали багато книжок для майбутніх матусь, відвідали курси для вагітних, проконсультувались у знайомих та фахівців. Сьогодні пропонуємо вам перелік помилок, яких найчастіше припускаються мами під час вигодовування малюка. Рекомендує Ксенія Соловей - консультант з лактації, психолог та співавтор книги «Грудне вигодовування: секрети і секретики», яка незабаром вийде у «Видавництві Старого Лева».
 
Помилка №1. «Про всяк випадок прихопити пустушку та пляшечку для суміші».
 
Якщо ви твердо вирішили годувати свого малюка природно, то не треба робити зайві покупки. При грудному вигодовуванні пустушки і пляшечки - непотрібні речі, вони є атрибутами штучного вигодовування. Навіщо пустушки? Годувати діток сумішшю частіше, ніж раз в 3-3,5 години, - небезпечно для здоров'я. А в проміжках малюки хочуть щось смоктати, хвилюються і плачуть. Пустушка була винайдена для того, щоб задовольнити смоктальний рефлекс у немовлят з неприроднім вигодовуванням.  
 
Мама, яка прикладає малюка до грудей на вимогу, годує частіше, без побоювання за здоров'я дитини. Тому малюк задовольняє свої смоктальні рефлекси та заспокоюється. Використання пустушки при грудному вигодовуванні не рідко призводить до того, що малюків починають годувати за певним режимом. Часто через пустушки може знизитися лактація, а малюк може відмовитися від грудей взагалі.
 
Навіщо пляшечка? Перші пляшки з соскою виготовили на початку ХІХ століття в Італії для використання у притулку для знедолених дітей. Форма соски досі далека від досконалості, оскільки не відтворена ареола. Сосок є, а ареоли немає. А якщо є, то жорстка і не зручна для смоктання. А це важливо, адже при правильному прикладанні дитини до грудей малюк виціджує молоко не з соска, а з ареоли. Якщо немовля смокче пляшку, то вчиться смоктати сосок, після чого, прикладаючись до грудей, також смокче сосок. Так дитина не може висмоктати з грудей достатньої кількості молока, починає вередувати, хвилюватися, відмовлятися від грудей, воліючи смоктати пляшечку. Тому фахівці з лактації рекомендують догодовувати (якщо це необхідно) немовлят з чашки, ложки, шприца.
 
Помилка №2. «Заради свого малюка я готова терпіти навіть болісне вигодовування».
 
Біль при годуванні малюка грудьми - завжди свідчення того, що дитину невдало приклали до грудей, і вона смокче сосок - найбільш чутливу частину грудей. Шкіра соска пронизана численними нервовими закінченнями, дуже чутлива і може легко потріскатися. Якщо мама відчуває біль - треба забрати груди і прикласти малюка ще раз, вкладаючи груди максимально глибоко, щоб дитина змогла смоктати ареолу, а сосок буде розташовуватися глибоко в ротику, на рівні м'якого піднебіння. Якщо у мами самостійно не виходить безболісно прикладати дитину до грудей, то їй слід навчитися цього у фахівця з лактації. Безболісне годування дозволить малюкові висмоктувати багато смачного молочка, добре набирати вагу. А, отже, у мами буде гарний настрій і вони обоє будуть отримувати задоволення від процесу вигодовування.
 
 
Помилка №3. «Купити суміш в пологовому будинку та використовувати, якщо молоко прийде не відразу».
 
Молозиво починає вироблятися у кожної жінки відразу після того, як малюк з'явився на світ і відійшов послід. Цього незрілого молока в перші дні мало, але саме стільки треба немовляті, щоб не втомити крихітний організм, який вперше засвоює їжу самостійно. Щоб адаптуватися до нового способу харчування, дитині треба отримувати маленькі порції молозива. Материнський організм це знає, і тому виробляє не багато: від 10 до 100 мл. на добу. Звичайно, мама може хвилюватися, побачивши, що з грудей при зціджуванні з'являється одна-дві краплі, але це нормально. Часто неспокій і плач малюка приймають за голод, і тоді починають використовувати суміші. Але причина плачу зовсім інша - малюк пройшов через важке випробування під час пологів і змушений адаптуватися до нового місця. Якщо малюк не на руках у мами, йому страшно і він починає плакати. Шукає ротиком - хоче посмоктати, бо саме смоктання його заспокоює. Мамі важливо навчитися розуміти малюка, і давати саме те, що він просить. Тепло її тіла, ароматний запах молока, безтурботне посмоктування грудей, ритмічне погойдування - все це дає відчуття безпеки.
 
Використання суміші має бути обґрунтованим, оскільки це завжди ризик для здоров'я малюка і може мати свої наслідки.
 
Помилка №4. «Дитина здатна за 15 хвилин з'їсти необхідну їй кількість молока, і довше залишати її біля грудей не треба».
 
Насправді новонароджені діти, як і всі люди, дуже різні. У кожного свій темперамент, характер, фізичні можливості. Тому й швидкість смоктання материнського молока також різна. Є малюки, які можуть насититись за 10 хвилин і більше не хочуть залишатися біля грудей. А є такі, які будуть посмоктувати мамині груди і 40 хвилин, і годину, і з великим небажанням відпускають груди. Спостерігайте за своїм малюком, намагайтеся задовольнити саме його потребу в годуванні. Нагадаємо, що новонароджена дитина тягнеться  до грудей не тільки тому, що вона голодна. Причини можуть бути різними: злякався, скучив, жарко, просто хочеться смоктати, втомився за цілий день, ніяк не може заснути, оглядала незнайома тітка-лікар та інше.
 
Помилка №5. «Щоб визначити, скільки у мами молока, треба зробити контрольне зважування або зцідити молоко і визначити його кількість».
 
Ці два варіанти визначення кількості молока дуже не ефективні. І ось чому. 
 
Контрольне зважування: ми знаємо, що мама при годуванні повинна бути спокійною і розслабленою. У цьому випадку гормон окситоцин, який допомагає молоку виходити назовні, працює чітко. Без окситоцину добути молоко з грудей дуже складно. А тепер уявімо ситуацію: мама в лікарні, лікар каже, що у неї мало молока і для перевірки пропонує  зробити контрольне зважування. Що відчуває мама? Вона схвильована, засмучена, боїться, що зараз призначать суміш... Що з окситоцином? Його все менше, малюк намагається добути побільше молока, але у нього не виходить, окситоцин не допомагає. Дитину зважують і виявляється, що вона висмоктала за 15 хвилин 30 г.  Але вона й не могла висмоктати більше в такій ситуації. На основі цього лікар призначає обов'язкове догодовування сумішшю.
 
Зціджування для визначення кількості молока в грудях: навичку зціджувати молоко треба виробляти. Хтось легко з цим справляється, швидко навчається, а хтось ніколи не зможе цього зробити. У різні періоди лактації молоко можна зціджувати в різних обсягах. У перші тижні після пологів зціджувати особливо важко, тому що вироблення окситоцину може бути ще не налагоджене, або ж тому, що в грудях присутня лімфа і міжтканинна рідина, які ускладнюють зціджування.
 
Жіночий організм індивідуально реагує на зціджування. Є мами, які легко зціджують по 100 мл. з грудей за 15 хвилин. А є такі, які зціджують 70 мл. з двох грудей за 1,5 години. При цьому дітки обох цих мам набирають по кілограму на місяць завдяки маминому молочку.
 
 
Ефективні способи визначення достатності молока: їх два, і вони доповнюють один одного. Тижнева надбавка у вазі малюка: 113-125 гр. на тиждень - норма (за даними ВООЗ). Плюс  частота сечовипускань за добу (тест на «мокрі пелюшки»). Якщо сечовипускання відбувається 12-15 разів на добу - це свідчить про те, що молока дитині вистачає.
 
Помилка №6. «Треба зціджувати залишки молока після годування, щоб воно не застоялося».
 
Якщо постійно зціджувати «надлишки» молока, то материнський організм почине виробляти все більше молока. Але малюкові, можливо, так багато не треба. В такому випадку є небезпека отримати гіперлактацію, тобто надлишок молока. Це не дуже приємна річ - в грудях відчуття постійної тяжкості, після годування малюка легше не стає. Також у цьому випадку мами мають лактостаз (болючі ущільнення в грудях), і їм треба постійно зціджувати молоко.
 
В ідеалі, мамин організм повинен налаштуватися на той обсяг молока, який потрібен дитині, повинен спрацювати принцип «попит-пропозиція». Хвилюватися про майбутні лактації не треба: у міру дорослішання малюк буде висмоктувати більше молока, а ваші молочні залози будуть перебудовуватися і кожен день виробляти саме стільки молока, скільки треба вашому малюку в той момент.
 
Помилка №7. «Підгодовувати трішечки сумішшю, так надійніше буде».
 
У своїй практиці мені таке часто трапляється. Що дивно, в більшості випадків, дитина і без цих «догодовувань» добре набирає вагу і добре розвивається, а молока у мами достатньо. Навіщо ж мама «підгодовує»? Бо вона не впевнена, сумнівається, чи вистачає у неї молока, що воно необхідної якості. У мами може бути багато найрізноманітнішої інформації про грудне вигодовування, часто - суперечливої.
 
Введення суміші «про всяк випадок» може мати неприємне продовження: зниження лактації, неспокійну поведінку дитини біля грудей, звикання дитячого організму до суміші, алергія на суміш.
 
Тому, перш ніж вводити суміш, проконсультуйтеся з фахівцем по грудному вигодовуванню: чи дійсно вона потрібна?
 
Помилка №8. «Якщо дитина добре і довго спить - не потрібно будити. Голодна дитина спати не буде!».
 
Для немовляти у перший місяць дуже важливо регулярно підгодовуватися маминим молоком, адже його шлуночок дуже маленький і за один раз в перші два тижні він може з'їсти 40 г або трохи більше. Діти швидко перетравлюють молоко, і за 1-1,5 години малюк готовий до свіжої порції. Саме тому ритм денних годувань не повинен бути більшим, ніж кожні 1-2 години.
 
Крім цього, на малюка покладена важлива місія - налаштувати мамин організм на виробництво необхідного для нього кількості молока. Великі перерви в годуванні негативно впливають на лактацію, тому, якщо малюк спить більше двох годин, його слід розбудити і прикласти до грудей. При пробудженні стежте, щоб малюк перебував у поверхневій фазі сну: видно смикання повік, потягування. Якщо приклавши дитину до грудей вона не смокче - змініть їй памперс, так вона швидше прокинеться.
 
 
Помилка №9. «Якщо в квартирі або на вулиці спекотно - дитину слід напоїти водою».
 
Це хибна думка. Грудне молоко в своєму складі має багато води (87%), тому, якщо вам здається, що малюк відчуває спрагу, його треба прикласти до грудей. У процесі одного годування склад молока змінюється, і на самому початку воно більш водянисте і на вигляд більш прозоре, блакитнувате. Саме завдяки цій першій порції малюк напивається. Вода, яка входить до складу молока, найчистіша, її фільтрує материнський організм, а також вона біологічно активна. Вода з інших джерел може у своєму складі мати шкідливі для дитячого організму речовини.
 
Помилка №10. «Помилитися в підрахунках».
 
Як рахувати прибавку ваги в перший місяць? Ми знаємо, що немовля народжується з певною вагою, і в перші 3-4 дні може її втрачати (8-10% від ваги при народженні). Цю ситуацію називають фізіологічною втратою ваги, тобто природною. Батькам важливо відзначити найнижчу точку ваги, запам'ятати її. І коли дитині виповниться 1 місяць, зважити її та відняти від отриманого результату вагу фізіологічної втрати.
 
Наприклад, народився малюк  із вагою 3280 г., на 2-й день важив 3100 г., у місяць 3700 г. Так  прибавка за місяць склала 600 г.
 
Думаю, тут все зрозуміло - дитина втратила вагу, а потім, отримуючи мамине молоко, набрала її спершу до межі ваги при народженні (залежно від того, якою була втрата, вага повинна відновитися приблизно до 14 дня або раніше), а потім і вище цієї межі.
 
Часто матусі роблять помилки: при підрахунках ваги не враховують фізіологічну втрату.
 
Приклад помилки. Народився малюк з вагою 3280 г., на 2-й день важив 3100 г., у місяць 3700 г. Так прибавка за місяць склала 420 г.
 
На жаль, багато мам не знають, що це помилкові підрахунки, і за рекомендацією педіатра вводять додатково годування сумішшю. А це, здебільшого, приводить до зниження лактації, і як наслідок, до ранньої втрати молока.
 


Коментарі

Щоб залишити коментар, необхідно

imageimage