"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."
"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."

Старий Лев
Нобелівська промова Ернеста Гемінґвея
 
Восени 1954 року Ернест Гемінґвей отримав Нобелівську премію з літератури. Але він явно не прагнув цього, як більшість інших письменників. Він сказав пресі, що Карл Сандбург, Ісак Дінесен і Бернард Беренсон більше заслуговують цієї нагороди, але він, Гемінґвей, може використати призові гроші. На Нобелівському банкеті в Стокгольмі письменник так і не з’явився, але попросив Джона С. Кабота, тогочасного посла Сполучених Штатів у Швеції, щоб той зачитав його Нобелівську промову. Пізніше  Гемінґвей записав цю промову в аудіо форматі, і послухати її можна за цим посиланням.  Що ж сказав один із найвідоміших письменників світу, отримуючи Нобелівську премію? Читаймо.
 
«Я не бачу сенсу цієї промови і не маю жодних навичок ораторського мистецтва, але хочу подякувати адміністрації Нобелівської премії за цю нагороду.
 
Жоден автор, який знає великих письменників, які так і не отримали премії, не може відчувати нічого, крім смирення. Немає потреби перераховувати імена - кожен з нас, згідно із власними знаннями та сумлінням, може укласти свій власний список письменників, гідних цієї нагороди.
 
Неможливо було б попросити посла своєї країни прочитати промову, в якій я, як письменник, висловив би все, що маю на серці. Також такі речі не можна відразу помітити у тому, що людина пише, хоча їй в цьому іноді щастить. Чи будуть ці речі зрозумілими або забутими – залежить від рівня «алхімії», яким володіє письменник. 
 
Письменництво, у кращому випадку, це - самотнє життя. Спілки письменників пом'якшують цю самотність, але я сумніваюся, що вони покращують творчість. Письменник росте у громадській діяльності, де він поширює свою «самотність», але  часто його робота при цьому погіршується. Бо коли він творить наодинці, і якщо він досить хороший письменник, то щодня стикається з вічністю. 
 
Для справжнього письменника кожна книга має бути новим початком, спробою вийти за межі власних досягнень. Він завжди повинен пробувати те, що ніхто ніколи ще не робив, або намагався і не зміг зробити. Тоді, якщо пощастить, він досягне успіху.
 
Як просто було б творити літературу, переписуючи по-іншому щось, що було добре написано раніше. Бо у минулому ми мали багато великих письменників, які йшли навіть далі, ніж були на це здатні, туди, де їм вже ніхто не міг допомогти. 
 
Я говорив занадто довго для письменника. Письменник повинен писати те, що хоче сказати, але не говорити цього вголос. Ще раз дякую Вам». 
 
 

Коментарі

Щоб залишити коментар, необхідно

imageimage