Незламні: топ-5 книжок про сильних духом
Єфремова Анастасія
25.03.2016

Якщо ти змусиш Серце, Нерви, Жили
Служити ще, коли уже в тобі
Усе згоріло, вигасло – лишилась
Одна лиш воля – встоять в боротьбі;
[…]
Тоді весь світ тобі належить, сину,
І більше: ти – Людина, сину мій.
«Якщо» Р. Кіплінг
(пер. Є. Сверстюка)
У житті кожного траплялися ситуації, коли здається, що дійшов до межі, а довкола лише непробивні стіни пережитих розчарувань. Так легко зневіритися, ступити крок – і впасти. Однак чи вистачить сил піднятися? Стародавня японська мудрість відповідає: «Сім разів впади, вісім піднімись». Може, варто почати з того, що припинити жаліти себе й жалітися на світ? Ми набагато сильніші, ніж хочемо про себе думати.
Коли в серце закрадається відчай, а віра в себе розбивається об несправедливість та людську жорстокість, нерідко в нагоді стає досвід чужих життєвих історій. Пропоную підбірку книжок про сильних духом людей. Більшість з героїв мають реальних прототипів, тому у читача не буде жодного шансу виправдати їх героїзм та витримку фантазією автора. Крім того, на увагу заслуговують однойменні екранізації наведених творів, більшість з яких є шедеврами кінематографу. Після таких історій приходить чітке усвідомлення, що в нас є руки-ноги, голова й серце – а цього більше ніж достатньо, щоб зрушити гори.
1. «Життя Пі» Янн Мартель

Dum spiro, spero. Поки дихаю, сподіваюсь. Ось той орієнтир, той якір порятунку, який не дав Пателю зійти з розуму в Тихому океані у замкненому просторі шлюпки, повної хижих звірів. Це історія без купюр, без прикрас, якими наділяли пригодницькі твори письменники XIX ст. Розповідь Пісіна Пателя являє собою історію неймовірної мужності й стійкості перед невимовно жорстокими й трагічними обставинами. Головний герой, постійно балансуючи на межі життя і смерті, віри і зневіри, не втрачає оптимізму, почуття гумору й людяності. Його монологи – це унікальна можливість навчитися бачити в складнощах передусім нові можливості й життєві уроки, які роблять нас сильнішими. Все, що ми маємо зробити, – подолати страх.
Однойменний фільм був відзначений 11-ма номінаціями на премію «Оскар». Ця стрічка надає нових барв історії і, безумовно, заслуговує на вашу увагу.

2. «Нескорений» Лаура Гілленбранд

У 2014 році вийшов однойменний фільм за мотивами роману, режисером якого виступила Анджеліна Джолі. Умовно стрічку можна розділити на дві частини – виживання трьох військових в Тихому океані та ув’язнення Луї Замперіні в японському таборі. Під час перегляду другої частини відчуваєш себе суцільним клубком нервів, а в голові лише одні думки: «Чому б не перестати себе жаліти? Чому б не повірити у власні сили і перемогти ті страхи й перешкоди, які самі собі вигадуємо?». Опустити руки, «зламатися» завжди знайдеться час. Набагато більше зусиль потрібно, щоб вистояти – не тільки у боротьбі з ворогами, але й із власною слабкістю. Нагорода за це невелика, але достойна – право називатися людиною.

3. «Дванадцять років рабства» Соломон Нортап

Несправедливість. Як часто вона лишає спокою, викликаючи обурення і бажання покинути розпочате. Як часто стає головною відмовкою і приводом для виправдання невдач. Настільки шокуючою була несправедливість тих небачених масштабів, що трапилася в житті темношкірого американця Соломона Нортапа, скрипаля з містечка Саратоґа-Спрінгс. Це історія про відчай, який пересилює любов до життя, та про втрату надії повернути те, що належить людині по праву. Та водночас це історія про силу духу, людяність, про боротьбу з людською жорстокістю за власну гідність. Нортап згадує, що до тих страшних часів він не знав усієї міри «нелюдяності людини до людини», як і не знав того, до якої межі нелюдяності здатні дійти люди заради наживи.
Однойменний фільм Бреда Піта та режисера Стіва Макквіна був удостоєний трьох статуеток премії «Оскар» і визнаний «Найкращим фільмом року» (2014). Це вже друга екранізація мемуарів. Неймовірна гра Чіветеля Еджифора в ролі Соломона Нортапа та Люпіти Ніонго в ролі рабині Патсі не залишить нікого байдужим.

4. «Ріта Гейворт та втеча з Шоушенка» Стівен Кінг

У 1994 році вийшла екранізація повісті «Втеча з Шоушенка» з Морганом Фріменом в одній з головних ролей. Стрічка має певні розбіжності з оригіналом, що, однак, жодним чином не применшує її цінності. Так, повість має відкритий фінал, фільм же показує те, на що так сподіваються всі читачі й глядачі. З 2008 року екранізація посідає перше місце в списку «250 найкращих фільмів IMDb».

5. «Крадійка книжок» М. Зузак

Тло оповіді – події нацистської Німеччини в часи Другої світової війни. Маленьку Лізель Мемінґер віддають до нових батьків – дуже м’якого й чуйного Ганса та суворої і непідступної на перший погляд Рози Губерманн. Не хочеться навіть побіжно говорити про сюжет, щоб не зіпсувати задоволення тим, хто ще не читав. Але повірте, Лізель не раз здивує вас своєю витримкою, жертовністю, силою духу й любові. Ця історія подарує вам насичену гаму емоцій – від посмішки й сміху вголос до пекучих сліз.
У 2013 році, через сім років після публікації роману, вийшла однойменна екранізація. Неодмінно оцініть і її теж. Приємним доповненням стане атмосферна музика незрівнянного Джона Вільямса.

Коментарі
Щоб залишити коментар, необхідно