Stary Lev Logo

Навіщо дорослі купують розмальовки?

The New Yorker

2011 року британське видавництво «Laurence King» попросило художницю Джоанну Басфорд, яка малювала чорно-білі візерунки для оформлення пакувань вин, парфумерії тощо, створити розмальовку для дітей. Натомість дівчина запропонувала розмальовку для дорослих. Кілька років художниця переконувала, що дорослим сподобається розфарбовувати її чорно-білі візерунки, і врешті умовила видавців. Так 2013 року з`явилась перша розмальовка-антистрес «Чарівний сад», яка відтоді розійшлась накладом понад два мільйони примірників у всьому світі. 

Тенденція купувати розмальовки для дорослих підживлюється і колосальним галасом у соціальних мережах, де щасливі власники альбомів обговорюють,  чим краще розфарбовувати ілюстрації (олівцями, гелевими ручками, фломастерами), які кольори поєднувати, в якій стилістиці малювати тощо. І, головне,  – терапевтична дія розфарбовування. Зрештою, мати розмальовку-антистрес – це вже тренд.  

Також популярним стало в останні роки відкривати літні табори для дорослих. Одного разу мало не загинувши, Леві Фелікс, віце-президент успішної компанії, вирішив кардинально змінити своє життя, вимкнув телефон і зайнявся альпінізмом. Через 2,5 роки він зі своїм партнером заснував табір для дорослих, у якому гості відмовляються від будь-яких ґаджетів, насолоджуються природою та спокоєм. У той же час, з 2012 року у США активно почали відкривати різного типу табори та курси для дорослих, в межах яких учасники відпочивають, займаються мистецтвом, гуляють, співають  тощо. Такі табори дозволяють учасникам відчути себе знову дітьми, безтурботними та щасливими. 

1966 року лікар і психіатр Стюарт Браун досліджував поведінку масового вбивці у Техасі, і зрозумів, що Чарльз  Уітмен (вбивця) у дитинстві не мав можливості гратися. Згодом дослідник проаналізував ще 26 подібних випадків і виявив, що 90% цих вбивць мали важке дитинство. Згодом у своїй книзі «Play: How It Shapes the Brain, Opens the Imagination, and Invigorates the Soul» (2010) Стюарт Браун написав, що ігри, серед чого і малювання,  у дорослому віці впливають на бажання досягти успіху, знижують стрес, сприяють покращенню працездатності людини. Такі висновки він зробив на основі дослідження понад шести тисяч різновидів ігор, які люди використовували протягом останніх чотирьох століть. 

Ці дослідження почали використовувати з маркетинговою метою, а  лозунг типу «Гра запобігає вбивству» зацікавив тисячі людей. Згодом для терапії почали використовувати ще один різновид гри - розмальовки.  Сьюзен Лінн, психолог з Гарвардської медичної школи, переконана, що розмальовування може зняти напругу, заспокоїти, але це більш обмежений вид діяльності, що дає менший ефект, ніж малювання з нуля. 

Сьюзен Джейкобі (Susan Jacoby), авторка книги «The Age of American Unreason», вважає, що така популярність розмальовок для дорослих безумовно є новим етапом у культурі людства. На думку письменниці, люди намагаються поринути у фантазії за допомогою розмальовок чи таборів для дорослих, тим самим уникаючи зіткнення з реальним світом. «Я думаю, що вся популярність таких видань зумовлена загальним зниженням бажання робити щось, що вимагає зусиль»,  - говорить вона.  

2 серпня у м. Дувр (Англія) відзначили перший  Національний день книжки-розмальовки. Через кілька місяців, у жовтні, видавництво «Bantam Books» випустить розмальовку за мотивами книги Джорджа Мартіна «Пісня льоду і полум’я» (екранізація – «Гра престолів»). У той же час з`явиться третя розмальовка Джоанни Басфорд «Загублений океан». 

«Розмальовки дуже доступні сьогодні, - говорить Басфорд. -  Це чудовий творчий спосіб, щоб почувати себе безпечно».

 

 

 

Коментарі

Щоб залишити коментар, необхідно