На роботу з мамою
07.08.2014

Як встановити для малюка рамки поведінки і як його розважати? Розповідає кандидат психологічних наук, науковий співробітник Інституту соціальної та політичної психології НАПН України Юлія Чаусова.
У всіх нас бувають в житті складні ситуації та непередбачувані обставини, коли рішення доводиться приймати терміново. Одна з таких ситуацій починається з фрази: «Мені немає з ким залишити дитину!». Звичайно, чудово було б відвести малюка в дитячий садок або залишити з бабусею та дідусем, але, на жаль, це не завжди вдається. І тоді ви приймаєте вимушене рішення: взяти дитину з собою на роботу... Як зробити час, проведений на робочому місці з малюком, спокійним, продуктивним та цікавим?
Перед виходом на роботу подумайте разом з дитиною,чим вона зможе зайнятися протягом вашого робочого дня. Визначтеся, які краще взяти іграшки, книжки, можливо, настільні ігри. Звичайно ж, з усіма цими предметами малюк повинен вміти гратися, йому має бути цікаво, інакше дитина постійно відволікатиме вас.
Дорогою на роботу обов'язково розкажіть малюкові про місце, де ви працюєте, про те, хто з вами працює і чим саме ви займаєтеся. Варто попередити малюка про те, що на роботі люди грають у «мовчанку» або неголосно розмовляють, змагаються, хто довше за всіх просидить спокійно і повільніше всіх пройде коридором. Запропонуйте дитині взяти участь у загальній грі, запитайте, в якому саме змаганні вона хоче спробувати свої сили. Якщо таких змагань буде декілька, ваш робочий день пройде значно спокійніше. Але не варто надто тиснути на дитину, нагадувати їй знову і знову, що не можна бігати, стрибати, бешкетувати, кричати.
Дорогою на роботу зайдіть разом до найближчого супермаркету. Запитайте малюка, чим би він хотів поласувати в обідню перерву - нехай обере те, що дійсно хоче (в розумних межах, звичайно). Він зрадіє такому повороту подій!
Коли влаштуєтесь на робочому місці, не залишайте малюка одразу самого, навіть якщо роботи накопичилося дуже багато, а керівник терміново викликає до себе в кабінет. Попросіть 10-15 хвилин: нічого катастрофічного не станеться, а дитина зможе спокійно адаптуватися. За цей час спробуйте розслабити малюка, щоб він відчув себе комфортно і захищено - зробіть йому чай, почастуйте цукеркою, трішки поспілкуйтеся, почитайте улюблену книжку, пограйте в гру, в яку часто граєте вдома (якщо ви взяли її з собою).
Можливо, хорошим варіантом буде познайомити дитину з кимось із колег, хто зможе за нею приглянути деякий час. Якщо знайдете таку людину, запросіть її кілька хвилин пограти з вами, поспілкуватися, щоб малюк звик. Якщо вам потрібно відійти за межі офісу, обов'язково візьміть із собою мобільний телефон, щоб дитина могла в разі чого з вами зв'язатися.
Чим можна розважити невгамовного малюка?
Невеликий перелік корисних і цікавих занять, який, звісно, може і повинен бути доповнений арсеналом ваших власних ідей.
- малювання;
- аплікація (не обов'язково з паперу, з будь-яких підручних засобів, адже об'ємна аплікація виглядає навіть цікавіше);
- читання книги з розгляданням картинок (не забудьте захопити книгу з дому);
- перегляд мультфільмів (якщо є комп'ютер з доступом до інтернету);
- спокійні ігри (можуть бути найрізноманітнішими - від «гри в слова» до «морського бою», якщо вік дитини дозволяє в таке грати);
- виготовлення сувенірів (наприклад, листівка бабусі, квітка-орігамі для мами і паперовий кораблик для тата);
- конструювання з підручних предметів (вежу, будиночок і т.п.) ...
... А також все, що дозволить ваша фантазія, робоча ситуація і терпіння колег. Звичайно, не варто надто шуміти або бігати по офісу – збудженого малюка складно буде потім заспокоїти. Попросіть співробітника, який залишиться з дитиною, в разі чого вийти на вулицю на так звану «фізкультурну хвилинку», щоб дозволити дитині трохи побігати і виплеснути накопичену енергію.
Після повернення від керівництва перш за все варто похвалити свого малюка за хорошу поведінку і терпляче очікування. При можливості, можна відзначити це походом на вулицю або в кафе, поїсти морозива. У будь-якому разі, малюк повинен відчувати себе переможцем, який подолав складну перешкоду. Якщо ж дитині не вдалося вести себе спокійно, не хвилюйтеся та не акцентуйте увагу на невдачі. Під час дороги додому варто обережно поцікавитися, що трапилося. Запитати малюка: а як він думає, чому в нього не вийшло дотримати слова? І що варто зробити наступного разу, щоб спроба виявилася успішною?
Підведемо підсумки:
Обов’язково треба:
- обговорити правила поведінки заздалегідь;
- дати малюкові час адаптуватися;
- ретельно продумати заняття для дитини;
- похвалити за терпіння.
Навряд чи треба :
- багато разів повторювати «що можна» і «чого не можна»;
- соромити дитину невмінням або небажанням демонструвати свої таланти перед співробітниками;
- завівши і посадивши дитину в офісі, миттєво піти вирішувати робочі справи і проблеми;
- насварити малюка за погану поведінку, мотивуючи тим, що «ти мене підвів».
Коментарі
Щоб залишити коментар, необхідно