"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."
"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."

Чиркова Дар'я
Маленька історія одного життя: Леонардо да Вінчі
Геній або безумець?
Гість з майбутнього або пророк?
Єретик або істинний вірянин?
 
Чільне фото AP Photo/Alessandra Tarantino
 
Персона Леонарда було незрозуміла багатьом в епоху Відродження і викликає безліч питань зараз. Універсальна людина: художник, скульптор, вчений, винахідник, музикант і письменник залишив після себе безліч творінь. Та чи пам'ятаємо ми їх?..
 
Популярність картини «Мона Ліза» створювалася століттями. Теоретики мистецтва ставили питання: хто ж вона, таємнича незнайомка? Художник в образі жінки, його мати чи кохана, подруга чи коханка покровителя. Картину кілька разів викрадали зі скляної колби Лувру, що теж служило їй піаром.
 
 
Зараз на Мона Лізу можна натрапити на значках, худі, футболках. Особлива популярність яскравих шкарпеток в останні роки привела образ Джоконди і в шкарпеткові принти. Так велике творіння мистецтва виявилося на ногах у тисяч людей. І цього разу не людство пало на коліна перед мистецтвом, а мистецтво перед людством.
 
 
Єретик або істинний вірянин? Питання, яке ставлять собі тисячі людей на планеті. Туринська плащаниця – підробка, зроблена Леонардо, або істинний лик Христа? «Таємна вечеря» плювок на канони церкви або зразок глибокої поваги? Моделями для його релігійних картин часто слугували бездомні, немічні люди на вулицях Флоренції і Мілана. Так, в образі Ісуса на «Таємній вечері» зображений бездомний, що помирає на узбіччі вулиці.
 
Існує безліч теорій навколо символізму в творах Леонардо. Зображену постать по праву руку від Спасителя трактують по-різному. Багато хто бачить в ній Марію Магдалину, і приписує їй роль коханки Христа. А самі ці фігури створюють образ літери «М», немов допомагають прочитати символізм картини.
 
Однак, той трепет та деталізація, з якою створена кожна картина Леонардо, допомагає зробити висновок, що тільки глибоко віруюча і духовна людина, здатна відобразити віру настільки цілісно.
 
 
 
Крім кітчу Джаконди і таємниць Вечері, Леонардо намалював безліч картин (світських і релігійних сюжетів). Відкривши техніку перспективи в образотворчому мистецтві, гри тіней і фарб. Відійшовши від примітиву до класики світового мистецтва.
 
Скандальна історія з конем Леонардо обурила багатьох захисників природи. На замовлення міланського герцога Сфорца да Вінчі мав виліпити статую коня. За задумом генія, кінь повинен був застигнути в русі, і для його точного втілення Леонардо досліджував тварин, проводячи багато часу в стайні. Досліджував будову їхніх кісток і м'язів, для чого перебив багато десятків коней. Що, звичайно, обурює нашу з вами сучасність.
 
 
Його винаходи вражають нашу уяву. Танки, роботи, водолазні костюми, вертоліт і парашут. Ці відкриття на століття перевершили розвиток людства.
 
Сьогодні про Леонардо да Вінчі написано безліч біографій. Серед яких і наша книга «Леонардо да Вінчі» з серії «Маленькі історії Великих людей».
 
 
Світовий бестселер Дена Брауна «Код да Вінчі» сколихнув земну кулю і викликав величезну дискусію. У книзі головні герої намагаються розгадати послання генія, відображене в картинах.
 
У книгах фантаста Террі Пратчеттa існує персонаж на ім'я Леонард, прототипом якого став Леонардо да Вінчі. Пратчеттівский Леонард пише справа наліво, винаходить різні машини, займається алхімією, пише картини (найвідоміша портрет Мони Ягг).
 
Ні для кого не секрет, що на честь да Вінчі назвали одного з черепашок Ніндзя, того, що зі синьою пов'язкою.
 
Фільми, мультики, серіали. Образ Леонардо є скрізь.
 
У 2008 і 2018 році в Італії випустили два мультфільми «Леонардо» і «Леонардо: місія Мона Ліза».
 
 
У 2013 році світ побачив серіал «Демони да Вінчі», а в цьому (2021) році відбулася прем'єра серіалу «Леонардо».
 
 
Знято безліч біографій і мистецтвознавчих фільмів про генія. Серед яких найбільш відомі «Леонардо: незвідані світи» і «Леонардо да Вінчі».
 
 
На завершення, хочу процитувати слова, сказані Леонардо в одному з фільмів і записані в одному з безлічі щоденників:
 
«Мене завжди вражала досконалість природних механізмів. Їхня неймовірна точність і завершеність. Абсолютна симетрія, чудова пропорційність, автором якої міг бути тільки Творець. Все своє життя я прагнув отримати доступ до тайників Господа. Заглянути в найпотаємніше, в душу людську. Але я не врахував лише одного, Творець так просто не програє.
 
Я жив, не помічаючи самого життя. Я хотів лише одного: перехитрити самого Бога. Який дурень. Дурень.
 
Все своє життя я провів в пошуках, поневірянні, труднощах. Тільки зараз я зрозумів: створивши людину, Бог дав їй все, що необхідно. За своє коротке життя людина ніколи не здолає всіх знань, якими володіє Господь. Але в наших силах вчитися використовувати те, що нам дано».

Коментарі

Щоб залишити коментар, необхідно

imageimage