"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."
"На жаль нічого не вдалось знайти за вашим запитом."

Старовойт Тоня
Куди прямує «Моцарт із Лемберга»?
Random
Як часто ви зустрічаєте книжки, які поєднують в собі детективну, історичну та любовну лінії? Або коли в останній раз ви читали про відомих людей, життя яких було повязане з Україною? Чи знали ви про сина Моцарта, який мав талант не гірший за батьків?
 
Якщо ви намагаєтесь згадати відповідь хоча б на один з пунктів понад сім секунд – вітаю, «Моцарт із Лемберга» – те, що вам потрібно саме зараз.
Народження «Моцарта»
 
Ідея створення  книжки про життя Франца Ксавера Моцарта належить співзасновниці фестивалю LvivMozArt та відомій диригентці Оксані Линів. У свою чергу вона надихнула цією ідеєю письменника Богдана Коломійчука. В результаті тісної співпраці історія життя Франца Ксавера Моцарта лягла за основу нового роману.
 
 
До речі, попри великий талант, син відомого Амадея Моцарта не зазнав гідної слави, але прожив доволі цікаве та насичене життя, сповнене кохання та музики.
 
За основу Богдан Коломійчук поклав реальну історію молодшого сина Моцарта – Франца Ксавера. А місце дії переніс у першу половину ХІХ століття в Відень, Галичину та Баварію.
 
 
Сам письменник добре знаний як віртуозний белетрист та майстер захопливих історій, що читаються на одному подиху. Та чи зміг іноземець Моцарт закохати в себе українську аудиторію?  
 
Про це далі!
Тінь батька
 
Оскільки Богдан Коломійчук ґрунтовно дослідив біографію Франца, не виникає жодних сумнівів у реальності написаного. Перш ніж перейти власне до сюжету, варто нагадати про час подій у книжці. Отже, історія охоплює початок ХІХ століття, коли ми, українці, були розділені в західній частині між Австро-Угорщиною та Польщею. Звідси й така різна Україна навіть у наші часи: схід та захід різняться своїми звичаями, традиціями та віруванням.
 
Проте наш головний герой, Франц Ксавер, чистокровний австрієць. Його відомий батько Вольфганг Амадей пішов із життя хлопчика у віці 35 років. Цікаво те, що й досі остаточної причини смерті композитора нема. Деякі вважають це отруєнням ртуттю, деякі – ниркову недостатність, але найімовірніша версія – це ревматизм, від якого Моцарт страждав ще з дитинства.
 
 
У рік смерті великого композитора народився не менш талановитий – його син Франц. Він, як і батько, рано почав писати музику та компонувати. Але попри зусилля, на жаль, у хлопцеві бачили лише тінь батька – не більше.    
 
Лемберг – це Львів
 
Сюжет «Моцарта із Лемберга» – це такий собі салат-олів’є, адже тут є всі складові різних жанрів. Почнемо з найочевиднішого – історичний роман.  
 
Написати біографію композитора на 270 сторінок – справа не складна. А проте написати достатньо ґрунтовну та живу біографію сина Моцарта – талант. Особисто для мене історична лінія є найсмачнішою з-поміж всіх представлених. Адже Богдан Коломійчук зумів провести читача крізь всі життєві негаразди композитора, висвітлюючи це дуже й дуже реалістично – мов у найкрутішому підручнику з історії.  
 
Ось, наприклад, автор зумів крізь художній текст передати непрості взаємини між Францом та його рідною матір’ю шляхом викладення суто історично вірогідних фактів. Та дійсно присягала батькові на вічне кохання, але після смерті вийшла заміж за данця.
 
 
Отже, фабула проста: щоб втекти від образи на матір, Ксавер погоджується на пропозицію графа працювати вчителем музики для його дочок. А далі – скандали, інтриги, розслідування табагато кохання!
 
Детектив чи любовний роман?
 
Окрім історичної лінії, Богдан Коломійчук додав крихту детективу для більшого екшену та кохання для жіночої аудиторії. Життя в родині графа Баворовського з самого початку не було простим. Старша дочка закохується в одного з героїв роману. Молодша – розкриває всі карти. А Франц й сам підпадає під стріли кохання. Та ще й в заміжню жінку.  
 
Аби не позбавляти вас задоволення власноруч розплутувати амурні справи, я закінчу розповідь про кохання, та перейду до більш динамічного – детективного.
 
 
Як на мене, вона губиться на тлі переваг інших сюжетних ліній. Проте варто зазначити, що інтриги, стилізовані під ХІХ століття, з револьверами та чоловіками в ошатних костюмах все ж таки мають свою родзинку. Хай навіть й незначну.
 
А інтрига полягає в такому собі містері N, який почав розкопувати гробниці відомих митців. За відсутності великої кількості персонажів здогадатися було не так важко, але мотивації злодія вдається перевершити всі сюжетні прогалини!

Кому знайомитись із «Моцартом»?
 
- Тим, хто досі не знав про існування талановитого сина відомого композитора.
- Тим, хто прагне прочитати справді якісну історію з-під пера українського автора.
Тим, хто досі вважає, що сучасна українська література не вартує уваги.
- Тим, хто шукає книжку для затишного вечора.
- Тим, хто просто банально втомився від важких розумних книг та хоче знайти щось нове для себе в якісній белетристиці.
 

Коментарі

Щоб залишити коментар, необхідно

imageimage