Книги у кіно. Що читають Аквамен, Вінсент ван Гог та Сімпсони?
Дронь Артур
07.07.2020

Чи знаєте ви, хто є улюбленим письменником Скруджа МакДака з «Качиних історій»? Ким зачитувався Вінсент Ван Гог? А хто з кіноперсонажів фанатіє від «Їсти, молитися, кохати» Елізабет Ґілберт? Що вже там казати, навіть під час зомбі-апокаліпсису дехто знаходить час на цитування класиків...
Чільне зображення – кадр із серіалу «Сімпсони»

«Ван Гог. На порозі вічності» (At Eternity’s Gate)
Режисер – Джуліан Шнабель
Рік – 2018
Режисер – Джуліан Шнабель
Рік – 2018
Біографічна драма Джуліана Шнабеля про художника Вінсента ван Гога вийшла в прокат 2018 року. На 79-му Венеційському кінофестивалі картина отримала премію «Зелена крапля», а актора Віллема Дефо удостоїли Кубка Вольпу за найкращу чоловічу роль першого плану. Згодом перевтілення Дефо відзначили також номінацією на Оскар.
Персонаж – Вінсент ван Гог
Книга – «Річард ІІІ» Шекспіра
Одним з улюблених письменників ван Гога був Вільям Шекспір, й у фільмі це не оминули увагою. Художник читає книгу англійського класика та обговорює її з іншими персонажами стрічки. Буквально на п’ятнадцятій хвилині фільму Вінсента ван Гога запитують про маленьку книжечку, яку він тримає в руках. Художник відповідає, що це Шекспірів «Річард ІІІ» і розповідає про книгу.

– Що ви сьогодні читаєте? Біблію?
– О, ні. Шекспіра.
– Як ви сказали?
– Шекспір. Вільям Шекспір. Це англійський письменник.
– Ви його знаєте?
– Ні, він жив дуже давно.
– Гарно пише?
– О, так.
– Про що він зазвичай пише?
– О, про все. Про чоловіків та жінок. Про богів та королів. Про любов і ненависть.

«Збірка промінців надії» (Silver Linings Playbook)
Режисер – Девід Рассел
Рік – 2012
Режисер – Девід Рассел
Рік – 2012
За роль у цій комедійній драмі Бредлі Купера було номіновано на премію Оскар, а Дженніфер Лоуренс отримала-таки статуетку. «Збірка промінців надії» режисера Девіда Рассела знята за мотивами однойменного роману Метью Квіка. Але на цьому зв’язок кінострічки з літературою не закінчується.
Персонаж – Патріціо «Пет» Солатано
Книга – «Прощавай, зброє» Ернеста Гемінґвея
На перших хвилинах фільму мати головного героя забирає його з психіатричної лікарні. Дорогою додому вони заїжджають у бібліотеку, і Пет бере книгу, назву якої спершу не говорить. Згодом глядач бачить, як хлопець весь день і половину ночі зосереджено читає, а закінчивши… зі злістю викидає книгу у вікно. У цей момент камера показує обкладинку з написом «Прощавай, зброє», а тоді повертається до головного героя, який зібрався розбудити батьків і висловити своє обурення кінцівкою роману.

– Дозвольте пояснити. Постійно! Постійно вам нав’язують, що цей хлопець, Гемінґвей, повинен вижити на війні і бути разом зі своєю коханою жінкою Кетрін Барклі...
–..зараз четверта ранку, Пете…
– Так! І він виживає, виживає! Виживає, підірвавшись на міні! Виживає і тікає у Швейцарію з Кетрін. Але тепер Кетрін вагітна! Хіба не чудово?! Вона вагітна! І вони тікають в гори, вони збираються бути щасливими. Вони збираються там пити вино і танцювати. Вони люблять танцювати одне з одним! Це нудно, так, але мені подобається, адже вони щасливі. І, думаєте, книга на цьому закінчується? Ні! У Гемінґвея інша кінцівка!...

Вражений закінченням роману Гема хлопець іще довго заважає батькам спати. Та коли література викладає такі гострі емоції, хіба ж це можна зупинити?
– Пете, ти повинен вибачитись перед нами.
– За що? Я не буду вибачатись. Я не збираюсь за це вибачатись. Але знаєш, що я зроблю? Я вибачусь від імені Ернеста Гемінґвея! Тому що винен тільки він.
– Нехай Ернест Гемінґвей перетелефонує нам і вибачиться сам...

«Аквамен» (Aquaman)
Режисер – Джеймс Ван
Рік – 2018
Режисер – Джеймс Ван
Рік – 2018
Cупергерої також читають книги! Переконатись у цьому можна завдяки фільму Джеймса Вана про Артура Каррі – сина звичайного чоловіка і королеви Атлантиди. «Аквамен» 2018 року став першим фільмом про одного з найцікавіших супергероїв всесвіту DC Comics. Поряд із численними пригодами і порятунком підводного світу, сценаристи показати також, що читав супергерой.
Персонаж – Артур Каррі – Аквамен
Книга – «Пригоди Піноккіо» Карло Коллоді
У першій половині фільму Аквамен зізнається, що читав книгу Коллоді про дерев’яного хлопчика Піноккіо. Ба більше, казка навіть допомагає йому подолати небезпечний шлях. Аквамен разом з іншою героїнею фільму Мерою намагаються знайти таємничий тризуб Атлантиди, який належав першому правителю семи морів. Подолавши довгу дорогу всередині кита, постійно ризикуючи життям і навіть побувавши в Сахарі, герої згодом потрапляють до Італії. І там в одній сцені Мера бачить книжку про Піноккіо, на обкладинці якої він плаває поруч з китом.

«Піноккіо? Серйозно? – Запитує Аквамена його подруга. – Ми ледь не загинули через якусь казку?».
«Ну, – відповідає супергерой, – кит був також і в мультику...».

«Мертві не помирають» (The Dead Don’t Die)
Режисер – Джим Джармуш
Рік – 2019
Режисер – Джим Джармуш
Рік – 2019
Фільм Джима Джармуша про зомбі-апокаліпсис «Мертві не помирають» з'явився на великих екранах у 2019 році. Окрім всього іншого, комедійний фільм жахів цікавий також алюзіями на музику і кіно та кількома згадками літературних творів. Наприклад, обговорюючи в місцевому кафе ім’я нової жительки містечка, героїні фільму згадують дружину Френсіса Скотта Фіцджеральда.
– … Але гарне все-таки ім’я Зельда. Нагадує мені Зельду Фіцджеральд.
– Хто це така?
– Дружина Великого Гетсбі!
– А він хто?
– Такий багатенький чувак з 20-х.
Персонаж – Відлюдник Боб
Книга – «Мобі Дік, або Білий кит» Германа Мелвілла

Зважаючи на те, що жінки «одружили» Зельду Фіцджеральд з персонажем книги її чоловіка, у літературі вони не надто розумілись. Та є у «Мертві не помирають» персонаж, який не просто знається на американській класиці, а й може її цитувати. Місцевий волоцюга Відлюдник Боб, проходячи лісом, помічає покинуті речі і знаходить серед них книгу. Чоловік бачить, що це «Мобі Дік» Мелвілла і, цитуючи уривок з двадцять сьомої глави книги промовляє: «Невимовні муки незліченної кількості смертних». У романі цей вислів ужитий під час опису пристрасті до куріння одного з персонажів. Та з уст Відлюдника Боба і в контексті апокаліпсису цитата набуває іншого забарвлення.

«10 причин моєї ненависті» (10 Things I Hate About You)
Режисер – Джил Джанґер
Рік – 1999
Режисер – Джил Джанґер
Рік – 1999
Цей фільм Джила Джанґера знято на основі комедії Вільяма Шекспіра «Приборкання норовливої». Адаптація доволі незвична й оригінальна, адже переносить твір 1623 року у сучасність. Чи багато молодіжних романтичних комедій знято за історіями Шекспіра?
Персонаж – Кейт
Книга – «Під скляним ковпаком» Сильвії Плат

Стрічка пов’язана зі ще одним літературним твором, щоправда значно сучаснішим. На тринадцятій хвилині фільму глядач бачить вулицю головної героїні, а згодом і її саму. Зовсім скоро дівчина розмовлятиме з батьком і сестрою, дізнається про вступ до університету і розпочнуться основні події фільму, та поки що вона сидить у кріслі й мовчки читає книгу. Коли камера наближається, можна побачити, що в руках у Кейт – роман американської письменниці Сильвії Плат «Під скляним ковпаком».

«Подорож до центру Землі» (Journey to the Center of the Earth)
Режисер – Ерік Бревіґ
Рік – 2008
Режисер – Ерік Бревіґ
Рік – 2008
Книги Жуля Верна успішно екранізовували безліч разів. Та є одна трилогія, для якої романи Верна стали водночас і першоджерелом, і в певному сенсі одним з ключових героїв...
Персонаж – Тревор Андерсон
Книга – «Подорож до центру Землі» Жуля Верна
У 2008 році Ерік Бревіґ зняв фільм «Подорож до центру Землі». За сюжетом, професор Тревор Андерсон знаходить однойменний фільму роман Жуля Верна з примітками свого брата. Виявляється, що все описане Верном у книзі є реальним.

– Дивись-но, його улюблена книга. Жуль Верн, «Подорож до центру Землі».
– Здається, нам у школі задавали її читати. Я так і не осилив.
– Дуже шкода, це класна книга. Для Макса вона була не просто науковою фантастикою, а натхненням. Він читав мені її, коли я був маленьким… Тут якісь записи…
Так розпочинається подорож довжиною у фільм, а згодом – два продовження. У 2012 році глядач побачив «Подорож 2: таємничий острів», а ще через два роки – «Подорож 3». Усі стрічки об’єднують книги французького фантаста. Герої фільмів читають «Таємничий острів» та «Із Землі на Місяць», і ці твори Жуля Верна стають реальністю.

«Сімпсони» (The Simpsons)
Роки – 1989-...
Роки – 1989-...
Важко знайти людину, яка не бачила хоча б однієї серії «Сімпсонів». Мультсеріал про американську сім’ю відомий не лише тим, що виходить на телебаченні вже тридцять два (!) роки, а й численними камео відомих людей, алюзіями на інші серіали й фільми та навіть передбаченнями майбутнього. У «Сімпсонах» згадувалась не одна відома книга, але є серія, де в кадрі з’являється роман, який виданий також і у «Видавництві Старого Лева».
Персонаж – Мардж Сімпсон
Книга – «Їсти, молитися, кохати» Елізабет Ґілберт
У третій серії двадцять першого сезону Мардж готується до поєдинку з організатором боїв без правил. Вона активно тренується і приводить себе у форму, а одного ранку чує, як хтось кличе її біля вікна спальні. Глядач бачить, що до героїні звертається її майбутній суперник. У них зав’язується діалог, а згодом в кадрі з’являється книга Елізабет Ґілберт, яку Мардж зберігає біля ліжка.

– Мардж! Мардж! Завтра ввечері твоїм ліжком буде септагон, а подушкою – мій кулак! До речі, а яку це книжку ти читаєш?
– «Їсти, молитися, кохати».
– Ні, краще сказати«Бити, боротись, душити»!

«Качині історії» (Duck Tales)
Роки – 1987-1990
Роки – 1987-1990
Дитинство багатьох з нас робили особливим мультфільми. Хто прокидався зранку, аби подивитись нову серію «Качиних історій», той пам’ятає іще одного цікавого книголюба…
Персонаж – Скрудж МакДак
Книга – «Острів скарбів» Роберта Луїса Стівенсона
Дядько трьох каченят-головних героїв серіалу Скрудж відомий своєю любов’ю до сім’ї та грошей. Але в старого МакДака є ще одна пристрасть – книги. Окрім великого сховища золотих монет, у Скруджа також є величезна книгозбірня. А його улюбленою книгою є роман Роберта Луїса Стівенсона «Острів скарбів». Про це неодноразово згадує сам Скрудж у декількох серіях. До слова, прототипом МакДака був персонаж іще однієї відомої книги – «Різдвяної історії» Чарльза Діккенса – Ебенезер Скрудж.

Яких іще кіношних читачів ви знаєте? Можливо, є улюблений?
Коментарі
Щоб залишити коментар, необхідно