Stary Lev Logo

Шиманська Анна

Нова книга Євгенії Завалій з серії «Місія "Порятунок"» розкриває читачам стільки цікавого і невідомого про життя бджіл! Разом із бджілкою Ясею, яка вирішила здійснити мрію про мандри та відправитись до Парижа, читачі дізнаються кілька цікавинок про французьку столицю, а також про те, як організоване життя у вулику, як відбувається процес збору меду та скільки видів бджіл існує у світі. Ми підготували для вас 10 фактів про бджіл, а ще більше – можна дізнатись на сторінках книги «Місія "Порятунок": бджоли».

— У світі існує близько 20 тисяч видів бджіл. Усі вони належать до літаючих комах ряду перетинчастокрилі. Найближчі родичі бджіл — оси і мурахи. Бджоли живуть на всіх континентах, крім Антарктиди.

— Одна бджолина сім’я збирає 10–30 кг меду в рік, одна бджола — 0,8 за життя. Щоб зібрати 1 кг меду, бджолам треба запилити 1,5 млн квіток.

— Бджола має п'ять очей. Два складні і три простих. Складні очі розміщені з боків голови. Прості розташовані на тімені і проглядаються не дуже добре. П’ять очей дозволяють бджолі добре орієнтуватись під час польоту, а також у замкненому просторі вулика.

— Бджола розрізняє не всі кольори. В основному — жовті, сині, зелені відтінки, а також ультрафіолетові промені. Червоний колір бджоли не відрізняють від чорного. Тому вулики на пасіці фарбують у кольори, які бджоли розрізняють, щоб їм було легше орієнтуватись.

— В Україні найбільш поширені дві породи бджіл — карпатська і українська степова. З 2008 року Україна займає перше місце з виробництва меду серед країн Європи і четверте у світі. В Україні понад 100 тисяч пасік, а це приблизно 100 мільярдів бджіл. Є така статистика — приблизно 2 тисячі бджіл на кожного жителя країни. Близько 700 тисяч людей в Україні займаються виробництвом меду. В середньому в нас збирають 75 тисяч тонн меду на рік.

— Серед бджіл є унікальна порода – «Блакитна Каламінта», що перебуває під загрозою зникнення. Бджоли цієї породи мають блакитне забарвлення. Живуть у центрі Флориди, в околицях хребта Лейк-Уельс (США). П’ють пилок із квіток, які називаються каламінта. Похитують головою взад і вперед, коли запилюють квітку і переносять пилок з голови на живіт.

— Бджоли — високоорганізовані соціальні комахи. Вони живуть у роях, кожен з яких може містити до 40–50 тисяч особин і складається з матки, робочих бджіл і трутнів.

— Бджола-матір (ще її звуть Матка або Королева) відкладає яйця, з яких розвиваються нові бджоли. Живе приблизно 5–6 років. У день відкладає близько 200 яєць, які через 21 день стають робочими бджолами.

— Серед бджіл існують бджоли-розвідниці. Вони шукають нові квіти і приносять нектар як зразок, запам’ятовують, де ростуть рослини, і, повернувшись до вулика, виконують спеціальний танок, яким вказують іншим це місце.

— Карпатка, або карпатська порода бджіл, має темно-сіре забарвлення, без жовтизни, зі сріблястими волосинками. Живуть у гірських областях Західної України. Характерні миролюбність і зимостійкість. У минулому столітті ця порода перебувала на межі вимирання, але була врятована. Недолік — схильність до крадіжок меду в інших бджіл.

 

Коментарі

Щоб залишити коментар, необхідно

imageimage