0(800) 501 508
 
Цілодобово
Кошик 0 грн

Блоги

по:
В період з:
Автор
Що буде, якщо ви скажете так або ні, – уривок з книжки «Велика магія» Елізабет Ґілберт
Американська письменниця Елізабет Ґілберт, авторка світових бестселерів «Їсти, молитися, кохати», «Природа всіх речей», «Місто дівчат» та «Велика магія» переконана, що творчість — це дар, і тільки від нас залежить, чи ми ним скористаємось. А що думаєте про це ви? Дізнавайтеся з книжки «Велика магія» Елізабет Ґілберт, на яку, до того ж, цього тижня діє знижка -20%. А якщо ви вагаєтеся, чи варто (а таки варто) купувати цю книжку, пропонуємо вам уривок з неї.
 
ЩО СТАНЕТЬСЯ, ЯКЩО ВИ СКАЖЕТЕ «НІ»
 
Найлегше, звичайно, просто відповісти «ні».
 
У такому разі ви зістрибнете з гачка. Ідея, врешті, забереться геть і — вітаю! — вам більше не треба буде завдавати собі клопоту і щось творити.
 
Чесно кажучи, це не завжди ганебний вибір. Так, інколи ви відхиляєте пропозицію ідеї, бо ви ліниві, налякані, невпевнені чи маєте поганий настрій. Однак коли-не-коли ви мусите сказати ідеї «ні», бо це справді невдалий час, бо ви вже працюєте над іншим проектом або точно знаєте, що саме ця ідея випадково постукала не в ті двері.
 
 
До мене часто навідувалися ідеї, які — я точно знала — мені не підходили, і я ввічливо відповідала їм: «Мені дуже лестить ваш візит, але я вам не дуже пасую. Чи можу я — з усією пошаною до вас — порадити вам звернутися, наприклад, до письменниці Барбари Кінґсолвер?» (Я завжди стараюся давати ідеї відкоша якнайлюб’язніше; не хочеться, щоб Всесвітом розійшлися чутки, начебто зі мною нестерпно важко мати справу). Та хоч який тон ви оберете, майте до бідолашної ідеї співчуття. Не забувайте: вона мріє про одне — втілитися. І докладає до цього всіх зусиль. Мусить постукати в усі можливі двері.
 
Отож цілком можливо, вам доведеться відмовити.
 
Якщо ви скажете «ні», нічогісінько не станеться.
 
Зазвичай люди кажуть «ні».
 
Багато людей більшу частину свого життя просто ходять собі туди-сюди день за днем і хитають головою: «Ні, ні, ні, ні, ні».
 
Але може настати день, коли ви скажете «так».
 
 
ЩО СТАНЕТЬСЯ, КОЛИ ВИ СКАЖЕТЕ «ТАК»
 
Якщо ви відповісте ідеї «так», настане час для шоу.
 
З цієї миті перед вами постає просте й водночас складне завдання. Ви офіційно підписали контракт із натхненням і тепер мусите виконати його умови до кінця — аж до непередбачуваного результату.
 
Умови контракту визначаєте ви. У сучасній західній цивілізації найпоширеніший творчий контракт передбачає страждання. У ньому написано: «Я знищу себе й усіх довкола мене, аби лиш виявити своє натхнення, і моє мучеництво стане ознакою моєї творчої спроможності».
 
Якщо ви надумаєте підписати контракт про творче страждання, вам доведеться максимально ототожнити себе зі стереотипом «стражденного митця». Рольових моделей тут удосталь. Щоб піти таким шляхом, дотримуйтеся основних правил: якомога більше пиячте; саботуйте всі стосунки; боріться із собою так запекло, аби виходити з кожної сутички з кривавими ранами; постійно виявляйте незадоволення своєю працею; заздріть своїм колегам і завзято змагайтеся з ними; нарікайте на здобутки інших; проголосіть себе проклятим (не благословенним) своїми талантами; узалежніть свою самооцінку від зовнішніх винагород; поводьтеся самовпевнено, коли досягаєте успіху, і шкодуйте себе, коли зазнаєте невдачі; цінуйте темряву більше за світло; помріть молодим; звинуватьте у своїй смерті творчість.
 
 
Чи працює цей метод?
 
Ясно, що так. Поки вас не вб’є.
 
Тому якщо ви справді бажаєте смерті — спробуйте його. (І в жодному разі не дозволяйте мені чи комусь іншому позбавити вас страждань, якщо вони так припали вам до душі!) Утім, я не впевнена, що цей спосіб дуже продуктивний і що він подарує вам і вашим коханим тривале задоволення та спокій. Мушу визнати, що цей спосіб творчого життя надзвичайно ефектний і стане прекрасною основою для біографічного фільму після вашої смерті. Тому якщо коротке, сповнене яскравого трагізму життя для вас миліше, аніж життя довге й сповнене глибокого задоволення (а для багатьох так воно і є) — уперед, руйнуйте себе!
 
Проте мені завжди здавалося, що поки стражденний митець б’ється в істериці, його муза тихенько сидить у куточку студії, гризе нігті й терпеливо чекає, доки хлопчина заспокоїться і оговтається, щоб можна було повертатися до роботи.
 
Адже, зрештою, йдеться насамперед про роботу, правда?
 
Чи ні?
 
Ану ж є якісь інші підходи?
 
Можна запропонувати вам один із них?
 
 
ІНШИЙ СПОСІБ
 
Інший спосіб — співпрацювати зі своїм натхненням: повноцінно, скромно й радісно.
 
Саме так, на мою думку, більшість людей споконвіків ставилася до натхнення — ще до того, як ми вирішили створити довкола нього богемну атмосферу. Ідеї можна приймати з повагою і допитливістю, без драматизму й жаху. Перешкод, які не дають вам творчо жити, можна позбутися, всього-на-всього усвідомивши: те, що вам шкодить, скоріше за все, шкодить і вашій роботі. Аби мати ясніший розум, відставте убік пляшку. Щоб не відволікатися на надумані емоційні катастрофи, плекайте здорові взаємини. Наважтеся інколи відчувати задоволення від того, що ви створили. (А якщо проект не вдався, сприймайте його за цінний і конструктивний експеримент). Опирайтеся спокусам самозакоханості, провини й сорому. Підтримуйте творчі починання інших людей, усвідомивши істину про те, що місця не забракне нікому. Оцінюйте себе за тим, наскільки ви віддані своєму шляху, а не за своїми успіхами чи невдачами.
 
Замість воювати зі своїми здібностями, воюйте з власними демонами (за допомогою психотерапії, реабілітації, молитви чи смирення) — у цьому вам почасти допоможе розуміння того, що демони й так ніколи не допомагають вам у справі. Повірте в те, що ви — ані раб, ані господар натхнення; ви виконуєте набагато цікавішу роль — його партнера — і разом з ним працюєте задля чогось дуже цікавого й корисного. Ви можете прожити довге життя, увесь час займаючись різними крутими проектами.
 
Байдуже, заробляєте ви ними на життя чи ні, — суть не в цьому. Коли ваші дні добіжать кінця, ви подякуєте творчості за те, що подарувала вам чарівне, цікаве, захопливе життя.
 
Ось такий спосіб організувати все по-іншому.
 
Усе залежить тільки від вас.
 
Вам може бути цікаво
Безкоштовна кур`єрська доставка по Львову
З музикою легше: мелодійні книги
Знижки на дитячі книжки до 40%!
Даруємо знижку на книжку тижня: «Лексикон львівський: поважно і на жарт»
Дітям і батькам. Книжки для спільних читань!
Три книжки Мілана Кундери про любов і Європу
stary_lev Стежити
дописів читачів