0(800) 501 508
 
Цілодобово
Кошик 0 грн

Блоги

по:
В період з:
Автор
Від Генкса до сталевого Цукерберга: як живеться друкарським машинкам сьогодні
Переклад українською збірки оповідань актора Тома Генкса небезпідставно привернув увагу читачів, адже далеко не щодня випадає можливість зануритися в тексти зірки культових «Філадельфії», «Фореста Гампа» чи «Термінала».
Чільне фото - rawpixel
Здавалося б, а що тут може бути дивного? Чоловік отримав два «Оскари», чотири «Золотих Глобуси», добряче назнімався у Стівена Спілберга, мандрував світом і Америкою — непогана підстава взятися за власну книжку. На додачу до життєвої романтики, історії Генкса, виявляється ще й, «наклацані на друкарській машинці». Не нашвидкуруч записані незграбним почерком до обтягнутого дорогою шкірою нотатника, не створені в текстовому редакторі iMacPro чи старанно записані вимуштруваною секретаркою-референтом. Вони саме «наклацані». Подібний заголовок одразу переміщує читача в сповнений кінематографічності, ретро-етикеток «Pepsi» та морозива в ріжках прохолодний літній вечір 1950-х десь на тихому узбережжі мальовничого Монтерея.
 
Але зупинимося саме на друкарських машинках. Минулого року в міжнародний прокат вийшла документальна стрічка «Каліфорнійська друкарська машинка» (в оригіналі «California Typewriter»). Ідея фільму полягала в тому, щоби показати еволюцію популярності друкарських машинок із моменту винайдення в ХІХ сторіччі і до сьогодні. В ролі візіонерів переосмислення та популяризації дещо призабутого письменницького інструмента в наш час виступають відомі культурні діячі, колекціонери та майстри, котрі навіть тепер здатні полагодити і налаштувати унікальні механізми сторічної давнини із зав'язаними очима. Вони діляться порадами, розмислюють про місце та потребу реінкарнації друкарських машинок.
 
Том Генкс та його колекція друкарських машинок,фото – California Typewriter 
Власне, Том Генкс
 
Том Генкс, за його ж зізнанням, користується ними ледь не щодня і має таких у приватній колекції понад 250 одиниць. Тож, він переконаний, що інформація з різноманітних мессенджерів, електронної пошти часто перетворюється на дріб'язок, незначне «щось».
 
Українське видання книжки Тома Генса
Актор влучно підмічає: щоб створити електронне повідомлення, доведеться витратити всього сім мізерних секунд; натомість, щоб надрукувати навіть коротке послання на машинці, знадобиться не менше сімдесяти. А це рівно в десять разів більше наданої співрозмовнику уваги. До того ж надруковане на папері, а не в екрані ґаджета, отримувач зберігатиме значно довше і перечитуватиме із щирішим хвилюванням.
 
А ще Тома, як і багатьох нас, дратує червоне підкреслення в електронних текстах. Воно повертає того, хто пише, на кілька слів назад, тим самим стримуючи наступні слова, що значно підриває логіку писання як таку. 
 
 Джон Майєр друкує текст пісні, фото – California Typewriter
Джон Майєр (автор трьох мультиплатинових альбомів, володар семи премій «Ґреммі»)
 
Співак зізнається, що замолоду не розумів потреби друкарських машинок. Проте з часом усвідомив, що тексти, записані на випадкових клаптиках паперу чи хаотично збережені на жорсткому диску, постійно губляться, відтак втрачають можливе продовження. Або ж просто до них не кортіло повертатися.
 
На допомогу прийшла старенька друкарська машинка, яка, за зізнанням музиканта, з одного боку, стала певним «вівтарем, перед яким схиляєшся», а з іншого — «тримає тебе на безпечній відстані від тексту».
 
Джеремі Майєр працює над скульптурою Марка Цукерберга, фото – California Typewriter
Джеремі Майєр (скульптор, дизайнер, не брат Джона)
 
Модерний скульптор має специфічний зв'язок із друкарськими машинками: з їхніх деталей він створює скульптури людей, тварин і комах. Все починалося із ентузіазму в 1994-му і відтоді, вийшовши на самоокупність, Джеремі має регулярні експозиції в Музеї сучасного мистецтва Сан-Франциско, Музеї мистецтва (штат Невада), в мережі мегапопулярних у США аудіторіумах Ріплі «Хочете вірте, хочете — ні» тощо.
 
фото – California Typewriter
А ще він створює скульптури-портрети відомих людей під замовлення, наприклад Марка Цукерберга. Більше унікальних робіт автора можна знайти за цим посиланням.
 
 
Окрім знайомства зі знаменитостями, котрі перебувають під магічною владою вінтажних друкарських машинок, фільм вдосталь збагатить глядача часом найнесподіванішими фактами. Наприклад, ви дізнаєтеся, що найпопулярніша розкладка клавіатури QWERTY вперше була використана на друкарській машинці Remington No. 1. Або ж про Бостонський оркестр, що грає виключно на потриманих друкарських машинках: почавши із кавер-версій культових композицій, наразі колектив вже має власні платівки та активний гастрольний графік. Офіційний сайт проекту – за цим посиланням
 
Вам може бути цікаво
Уривок із роману Меґан Міранди «Ідеальна незнайомка»
Тест. Як добре ви знаєте «Маленькі історії Великих Людей»?
Екскаватори можуть все і навіть більше, або Великі пригоди маленького Еки
Київ та Одеса запрошують левенят на дитячі суботи
Склади своїх єдинорогів
Афини
stary_lev Стежити
дописів читачів