Львівський бук-лист
Фото Сергія Горобця
Львів. Про нього можна сказати багато, і не сказати всього. Можна побувати тут багато разів, але щоразу відкривати для себе щось нове й не бачене. Це місто вабить та зачаровує – своєю автентичністю, старовиною, архітектурою, атмосферою. Подорожувати Львовом можна не тільки географічно, але й літературно. Відкривати для себе більше деталей про місто Лева.
1. І.Лемко «Легенди старого Львова»
Ілько Лемко – один з найвідоміших «львовознавців». В його книзі «Легенди старого Львова» зібрані найцікавіші львівські легенди, перекази, бувальщини за мотивами телепрограми «Легенди старого Львова» на ТРК «Люкс» (2002 - 2004 рр.), яка виборола звання найкращої телепрограми України 2004 р. і одержала Національну премію «Телетріумф».
Тут допитливий читач знайде безліч цікавих історій з життя міста та передмість, кожного будинку на площі Ринок, історію львівської ратуші, монастирів, церков, доріг, замків львівської області та й просто людей. Чудова книга, яка дозволяє відчути атмосферу давнього Львова.
2. Ю.Винничук «Таємниці львівської кави»
Львів і Кава – речі нероздільні; це дві легенди, поєднані в єдине ціле. З книгою «Таємниці львівської кави» ви здійсните навколосвітню подорож, опинитеся у найкращих львівських кав’ярнях минулого й сучасності та навчитеся готувати найсмачнішу, найароматнішу і найромантичнішу львівську каву.
3. А.Курков «Львівська гастроль Джимі Хендрікса»
«Львівська гастроль Джимі Хендрікса» - роман, де переплітаються дійсність і вигадка, де немає межі між реальністю і сюрреалізмом.
Над сухопутним Львовом літають чайки, і в місті часом пахне морем. Колишні хіпі в компанії з екс-капітаном КДБ збираються на Личаківському цвинтарі біля могили... американського рок-співака і гітариста Джимі Хендрікса. А стародавніми вулицями міста ночами носиться старенька іномарка з людьми, які жадають вилікуватися. Один з найбільш оригінальних та атмосферних романів Куркова. Після прочитання хочеться переслухати Хендрікса, й справді починаєш шукати моря десь за рогом сусідньої вулиці.
4. Ґвара. Автентична львівська абетка
Львівська ґвара — міська говірка, урбаністичний лінгвофеномен, що сформувався у Львові в результаті змішання південно-західних діалектів української мови та польської мови, зі значними домішками німецької та єврейської лексики за часів австрійського та польського панування.
Андрути, бамбетель, філіжанка, колєжанка, вельон, вуйко… - якщо вас ці слова не дивують й ви можете дати тлумачення кожному, вітання, ви - справжній львів’янин:) А якщо у вас виникли труднощі, то «Ґвара» саме для вас.
Як правильно - «мармуляда» чи «джем», «фризієрка» чи «перукарка», «дверець» чи «залізничний вокзал», «вельон» чи «фата», «карменадлі» чи «відбивна» — все це знайдеться у абетці.
5. Андрій Кокотюха «Адвокат з Личаківської»
Прогулятися вуличками Львова 1908 року, коли проспект Свободи ще був Гетьманськими Валами, а Личаківська ділилась на Верхній та Нижній Личаків, потрапити в заплутану кримінальну справу й зіткнутися зі справжніми львівськими батярами – все це можливо на сторінках першої книги із серії «Ретророман» Андрія Кокотюхи.
Роман розповідає про успішного молодого київського правника Клима Кошового, який дивом вирвався з тюрми й утікає від переслідувань царської влади до Львова. Але тут його заарештовує поліція — через загиблого відомого адвоката Євгена Сойки, з яким Клим Кошовий потоваришував у Києві. Покійний мав у Львові сумнівних друзів і могутніх ворогів. Самогубство чи вбивство? Пошуки істини водять Кошового темними лабіринтами львівських вулиць. На шляху — зухвалі батяри, міські кримінальні королі та російські терористи-бомбісти. А ще поліцейський комісар Марек Віхура, в якого Клим постійно плутається під ногами. Правда приголомшить Кошового та його нового відданого друга Йозефа Шацького. Й назавжди змінить долю загадкової та впливової красуні Магди Богданович...
6. «Львів. Львів’янки. Любов»
«Нова антологія Літературної агенції «Піраміда» має яскраво виражений гендерний ухил: авторки – усі жінки. З різними характерами й прихильностями, уподобаннями та стилями, прагненнями й набутками, досвідами й професіями. Але вони всі вибрунькувалися на родовому дереві Міста, Яке Люблять. Люблять тихо чи несамовито, проте не позірно. Тому образ Міста проступає на сторінках не пахощами кави чи гарячого шоколаду, а іменами, вуличками, кам’яницями, годинниками», – зазначається в анотації до книги.
Під обкладинкою зібрані фрагменти нових романів і оповідання та новели як авторок з літературною біографією, так і початківців, що згодом, безсумнівно, підтвердять перші спроби свіжими творами. Це Тетяна Вергелес, Маріанна Вдовиковська, Тетяна Грунська, Любов Долик, Оксана Кришталева, Оксана Лозова, Христина Лукащук, Катерина Міхаліцина, Надія Мориквас, Ірина Показанова та Жанна Слоньовська.