0(800) 501 508
 
Цілодобово
Кошик 0 грн

Блоги

по:
В період з:
Автор
Книги у кіно. Що читають Аквамен, Вінсент ван Гог та Сімпсони?
Чи знаєте ви, хто є улюбленим письменником Скруджа МакДака з «Качиних історій»? Ким зачитувався Вінсент Ван Гог? А хто з кіноперсонажів фанатіє від «Їсти, молитися, кохати» Елізабет Ґілберт? Що вже там казати, навіть під час зомбі-апокаліпсису дехто знаходить час на цитування класиків...
 
Чільне зображення – кадр із серіалу «Сімпсони»

 
 
«Ван Гог. На порозі вічності» (At Eternity’s Gate)
Режисер Джуліан Шнабель
Рік – 2018

Біографічна драма Джуліана Шнабеля про художника Вінсента ван Гога вийшла в прокат 2018 року. На 79-му Венеційському кінофестивалі картина отримала премію
«Зелена крапля», а актора Віллема Дефо удостоїли Кубка Вольпу за найкращу чоловічу роль першого плану. Згодом перевтілення Дефо відзначили також номінацією на Оскар.

Персонаж – Вінсент ван Гог
Книга –
«Річард ІІІ» Шекспіра
Одним з улюблених письменників ван Гога був Вільям Шекспір, й у фільмі це не оминули увагою. Художник читає книгу англійського класика та обговорює її з іншими персонажами стрічки. Буквально на п’ятнадцятій хвилині фільму Вінсента ван Гога запитують про маленьку книжечку, яку він тримає в руках. Художник відповідає, що це Шекспірів «Річард ІІІ» і розповідає про книгу.
 

– Що ви сьогодні читаєте? Біблію?
О, ні. Шекспіра.
Як ви сказали?
Шекспір. Вільям Шекспір. Це англійський письменник.
Ви його знаєте?
Ні, він жив дуже давно.
Гарно пише?
О, так.
Про що він зазвичай пише?
О, про все. Про чоловіків та жінок. Про богів та королів. Про любов і ненависть.

 
«Збірка промінців надії» (Silver Linings Playbook)
Режисер Девід Рассел
Рік – 2012
 
За роль у цій комедійній драмі Бредлі Купера було номіновано на премію Оскар, а Дженніфер Лоуренс отримала-таки статуетку. «Збірка промінців надії» режисера Девіда Рассела знята за мотивами однойменного роману Метью Квіка. Але на цьому зв’язок кінострічки з літературою не закінчується.

Персонаж – Патріціо «Пет
» Солатано
Книга –
«Прощавай, зброє» Ернеста Гемінґвея
На перших хвилинах фільму мати головного героя забирає його з психіатричної лікарні. Дорогою додому вони заїжджають у бібліотеку, і Пет бере книгу, назву якої спершу не говорить. Згодом глядач бачить, як хлопець весь день і половину ночі зосереджено читає, а закінчивши… зі злістю викидає книгу у вікно. У цей момент камера показує обкладинку з написом «Прощавай, зброє», а тоді повертається до головного героя, який зібрався розбудити батьків і висловити своє обурення кінцівкою роману.
 

– Дозвольте пояснити. Постійно! Постійно вам нав’язують, що цей хлопець, Гемінґвей, повинен вижити на війні і бути разом зі своєю коханою жінкою Кетрін Барклі...
–..зараз четверта ранку, Пете…
– Так! І він виживає, виживає! Виживає, підірвавшись на міні! Виживає і тікає у Швейцарію з Кетрін. Але тепер Кетрін вагітна! Хіба не чудово?! Вона вагітна! І вони тікають в гори, вони збираються бути щасливими. Вони збираються там пити вино і танцювати. Вони люблять танцювати одне з одним! Це нудно, так, але мені подобається, адже вони щасливі. І, думаєте, книга на цьому закінчується? Ні! У Гемінґвея інша кінцівка!...
 

Вражений закінченням роману Гема хлопець іще довго заважає батькам спати. Та коли література викладає такі гострі емоції, хіба ж це можна зупинити?

– Пете, ти повинен вибачитись перед нами.
– За що? Я не буду вибачатись. Я не збираюсь за це вибачатись. Але знаєш, що я зроблю? Я вибачусь від імені Ернеста Гемінґвея! Тому що винен тільки він.
– Нехай Ернест Гемінґвей перетелефонує нам і вибачиться сам...

 
«Аквамен» (Aquaman)
Режисер Джеймс Ван
Рік – 2018
 
Cупергерої також читають книги! Переконатись у цьому можна завдяки фільму Джеймса Вана про Артура Каррі – сина звичайного чоловіка і королеви Атлантиди. «Аквамен» 2018 року став першим фільмом про одного з найцікавіших супергероїв всесвіту DC Comics. Поряд із численними пригодами і порятунком підводного світу, сценаристи показати також, що читав супергерой.
 
Персонаж – Артур Каррі – Аквамен
Книга –
«Пригоди Піноккіо» Карло Коллоді
У першій половині фільму Аквамен зізнається, що читав книгу Коллоді про дерев’яного хлопчика Піноккіо. Ба більше, казка навіть допомагає йому подолати небезпечний шлях. Аквамен разом з іншою героїнею фільму Мерою намагаються знайти таємничий тризуб Атлантиди, який належав першому правителю семи морів. Подолавши довгу дорогу всередині кита, постійно ризикуючи життям і навіть побувавши в Сахарі, герої згодом потрапляють до Італії. І там в одній сцені Мера бачить книжку про Піноккіо, на обкладинці якої він плаває поруч з китом. 
 
 
«Піноккіо? Серйозно? – Запитує Аквамена його подруга. – Ми ледь не загинули через якусь казку?».
«Ну, – відповідає супергерой, – кит був також і в мультику...».

 
«Мертві не помирають» (The Dead Don’t Die)
Режисер Джим Джармуш
Рік – 2019
 
Фільм Джима Джармуша про зомбі-апокаліпсис «Мертві не помирають» з'явився на великих екранах у 2019 році. Окрім всього іншого, комедійний фільм жахів цікавий також алюзіями на музику і кіно та кількома згадками літературних творів. Наприклад, обговорюючи в місцевому кафе ім’я нової жительки містечка, героїні фільму згадують дружину Френсіса Скотта Фіцджеральда.

– … Але гарне все-таки ім’я Зельда. Нагадує мені Зельду Фіцджеральд.
– Хто це така?
– Дружина Великого Гетсбі!
– А він хто?
– Такий багатенький чувак з 20-х.

Персонаж – Відлюдник Боб
Книга –
«Мобі Дік, або Білий кит» Германа Мелвілла
 
Зважаючи на те, що жінки «одружили» Зельду Фіцджеральд з персонажем книги її чоловіка, у літературі вони не надто розумілись. Та є у «Мертві не помирають» персонаж, який не просто знається на американській класиці, а й може її цитувати. Місцевий волоцюга Відлюдник Боб, проходячи лісом, помічає покинуті речі і знаходить серед них книгу. Чоловік бачить, що це «Мобі Дік» Мелвілла і, цитуючи уривок з двадцять сьомої глави книги промовляє: «Невимовні муки незліченної кількості смертних». У романі цей вислів ужитий під час опису пристрасті до куріння одного з персонажів. Та з уст Відлюдника Боба і в контексті апокаліпсису цитата набуває іншого забарвлення.
 
 
«10 причин моєї ненависті» (10 Things I Hate About You)
Режисер Джил Джанґер
Рік – 1999
 
Цей фільм Джила Джанґера знято на основі комедії Вільяма Шекспіра «Приборкання норовливої». Адаптація доволі незвична й оригінальна, адже переносить твір 1623 року у сучасність. Чи багато молодіжних романтичних комедій знято за історіями Шекспіра?

Персонаж – Кейт
Книга –
«Під скляним ковпаком» Сильвії Плат
 
Стрічка пов’язана зі ще одним літературним твором, щоправда значно сучаснішим. На тринадцятій хвилині фільму глядач бачить вулицю головної героїні, а згодом і її саму. Зовсім скоро дівчина розмовлятиме з батьком і сестрою, дізнається про вступ до університету і розпочнуться основні події фільму, та поки що вона сидить у кріслі й мовчки читає книгу. Коли камера наближається, можна побачити, що в руках у Кейт – роман американської письменниці Сильвії Плат «Під скляним ковпаком».
 
 
«Подорож до центру Землі» (Journey to the Center of the Earth)
Режисер Ерік Бревіґ
Рік – 2008
 
Книги Жуля Верна успішно екранізовували безліч разів. Та є одна трилогія, для якої романи Верна стали водночас і першоджерелом, і в певному сенсі одним з ключових героїв...

Персонаж – Тревор Андерсон
Книга – 
«Подорож до центру Землі» Жуля Верна
У 2008 році Ерік Бревіґ зняв фільм «Подорож до центру Землі». За сюжетом, професор Тревор Андерсон знаходить однойменний фільму роман Жуля Верна з примітками свого брата. Виявляється, що все описане Верном у книзі є реальним.
 

– Дивись-но, його улюблена книга. Жуль Верн,
«Подорож до центру Землі».
– Здається, нам
у школі задавали її читати. Я так і не осилив.
– Дуже шкода, це класна книга. Для Макса вона була не просто науковою фантастикою, а натхненням. Він читав мені її, коли я був маленьким… Тут якісь записи…
 
Так розпочинається подорож довжиною у фільм, а згодом – два продовження. У 2012 році глядач побачив «Подорож 2: таємничий острів», а ще через два роки – «Подорож 3». Усі стрічки об’єднують книги французького фантаста. Герої фільмів читають «Таємничий острів» та «Із Землі на Місяць», і ці твори Жуля Верна стають реальністю.
 
 
«Сімпсони» (The Simpsons)
Роки1989-...
 
Важко знайти людину, яка не бачила хоча б однієї серії «Сімпсонів». Мультсеріал про американську сім’ю відомий не лише тим, що виходить на телебаченні вже тридцять два (!) роки, а й численними камео відомих людей, алюзіями на інші серіали й фільми та навіть передбаченнями майбутнього. У «Сімпсонах» згадувалась не одна відома книга, але є серія, де в кадрі з’являється роман, який виданий також і у «Видавництві Старого Лева».

Персонаж – Мардж Сімпсон
Книга –
«Їсти, молитися, кохати» Елізабет Ґілберт
У третій серії двадцять першого сезону Мардж готується до поєдинку з організатором боїв без правил. Вона активно тренується і приводить себе у форму, а одного ранку чує, як хтось кличе її біля вікна спальні. Глядач бачить, що до героїні звертається її майбутній суперник. У них зав’язується діалог, а згодом в кадрі з’являється книга Елізабет Ґілберт, яку Мардж зберігає біля ліжка.
 

– Мардж! Мардж! Завтра ввечері твоїм ліжком буде септагон, а подушкою – мій кулак! До речі, а яку це книжку ти читаєш?
«Їсти, молитися, кохати».
– Ні, краще сказати
«Бити, боротись, душити»!
 
 
«Качині історії» (Duck Tales)
Роки1987-1990
 
Дитинство багатьох з нас робили особливим мультфільми. Хто прокидався зранку, аби подивитись нову серію «Качиних історій», той пам’ятає іще одного цікавого книголюба…

Персонаж – Скрудж МакДак
Книга – «Острів скарбів
» Роберта Луїса Стівенсона
Дядько трьох каченят-головних героїв серіалу Скрудж відомий своєю любов’ю до сім’ї та грошей. Але в старого МакДака є ще одна пристрасть – книги. Окрім великого сховища золотих монет, у Скруджа також є величезна книгозбірня. А його улюбленою книгою є роман Роберта Луїса Стівенсона «Острів скарбів». Про це неодноразово згадує сам Скрудж у декількох серіях. До слова, прототипом МакДака був персонаж іще однієї відомої книги – «Різдвяної історії» Чарльза Діккенса – Ебенезер Скрудж.
 

Яких іще кіношних читачів ви знаєте? Можливо, є улюблений?


Вам може бути цікаво
«Нью-йоркська трилогія» Пола Остера. Рецензія на книгу
Емі і Таємний Клуб Супердівчат. Слідство під час канікул
Великодня історія
Кляйнерт Наталія
Тест. Тренуємо мозок: головоломки та неймовірні факти
Таємниці популярності книг Кім Слейтер, або Чому важливо ніколи не здаватися
stary_lev Стежити
дописів читачів
Коментарі
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
Опублікувати