Stary Lev Logo
На жаль, нічого не вдалось знайти за вашим запитом.
wishlist
Stary Lev Logo
На жаль, нічого не вдалось знайти за вашим запитом.

Бабкін Сергій
«Золотий дім» на околицях Готему: Соціальна трагедія від Салмана Рушді
Random
Повнокровна драма – саме так охарактеризував Салман Рушді свій останній роман «Золотий дім». Вишуканий чорний фоліант, виданий нещодавно «Видавництвом Старого Лева», вмістив у собі все, що може зацікавити сучасного вимогливого читача – зраду, кохання, політику, інтриги, сімейні таємниці, корупцію, вбивства, мистецтво – і навіть більше.
 
Читання класиків сучасності, а Салмана Рушді вже по праву можна таким вважати, допомагає хоч трохи осягнути покоління, частиною якого ти є.
Складність полягає в тому, що плин часу й історія ще не винесли свій вердикт, всі категорії поки що лишаються відносними, наслідки не обтяжують, факти та події існують у відриві одне від одного та без прикметників «хороші» чи «погані», адже їхнє використання було б суб’єктивованим і тільки.
 
Тому в створенні роману «Золотий дім» автор, крім літературних прийомів, вдався ще й до синематографічних. Розповідь веде молодий режисер Рене, який марить якнайшвидше авторитетно заявити про себе в кіноіндустрії, тож він інколи сам додумує пікантні деталі (як сценарист), або розставляє акценти на подіях за допомогою уявної камери, яка прискіпливо «стежить» за героями в особливо драматичних сценах. Тобто описував десятиріччя чужих життів через призму «таємного сценарію».
 
Але повернемося до самої історії. Йдеться про сім’ю заможного та властолюбивого Нерона Голдена, який разом зі своїми трьома синами – Петронієм, Луцієм Апулієм та Діонісом – раптом оселився в престижному районі Мангеттена в розкішних апартаментах, що прозвали золотим домом. Ці люди, що з’явилися ні звідки, були зациклені на культурній спадщині стародавніх греків, багатстві та власній виключності. Вони втекли до Америки від таємничого минулого, яке полишили на батьківщині, щоб стати імператорами свого нового життя. Для цього їм стали у нагоді нові вигадані імена, які знайшлися на сторінках давньогрецької історії. Нерон має все: шалені статки, вплив, синів, а згодом і молоду авантюрну дружину-росіянку (чиїм духом, на переконання автора, заволоділа Баба-Яга, привласнивши собі слов’янську вроду), – але привиди минулого не полишають його в спокою і перетинають півсвіту, щоб повернути кармічні борги.
 
 
«Якби людська природа не була загадкою, нам би не потрібні були поети», впевнений Рушді. І справді – його герої переповнені своїми внутрішніми баталіями, пошуками, загадками та демонами. Прибульці змінили свої імена, але себе самих виявилося змінити не так просто. Наприклад, наймолодший із Голденів, так званий Діоніс або просто Д., в Америці відкрив у собі нове «я». Юнак із допомогою своєї коханої віднайшов у собі жіноче єство, особисту свободу, як йому здавалося. Але болісні пошуки власної ідентичності завели його в глухий кут, він не зміг витерпіти внутрішнє сум’яття, що привело до трагедії.
 
Сюжетна лінія роману рясніє трагічними епізодами. Головні герої та їхнє оточення переживають неабиякі особисті удари долі. Це все відбувається на фоні іншої трагедії – масштабної і болючої, яка, на думку Салмана Рушді, вдарила по цілому американському суспільству. Йдеться про президентські вибори, на яких перемагає Дональд Трамп. Автор переконаний: поки по золотому дому, де «головною темою була крихкість життя, легка раптовість смерті і повільне згубне воскресіння минулого», блукають привиди, назовні конструюється нова дійсність – дійсність, якою керує божевільний.
 
«Назовні будинку простягався світ Джокера, світ того, чим стала в Америці дійсність, інакше кажучи – світ радикальної неправди: фальшу, крикливості, фанатизму, вульгарності, насильства, параної, а за всім цим спостерігала зі своєї темної вежі істота з білою шкірою, зеленим волоссям і вогненно-червоними губами», – пише Рушді. Для нього результати виборів стали не менш апокаліптичними, ніж біблійні передбачення. Він переконаний, що щасливі дні старої Америки лишилися в минулому, так самому, як і в родині Голденів. Ці історії тісно переплітаються в одну трагічну суму реальностей. Письменник апелює до коміксів – після виборів золотий дім й інші жителі Нью-Йорка опинилися в мороці Готему, де панує божевільний психопат.
 
 
Разом із тим, автор багато звертається до скарбів грецького мистецтва, класиків світової літератури, а також індійської культури, яку він чудово розуміє, адже, як власне і його головні герої, народився у Бомбеї. Рушді часто посилається на еллінських філософів, за допомогою індійської мітології намагається розв’язати рівняння ідентичності та віднайдення місця людини у світі. «Вигадана історія про чоловіків, що самі себе вигадали» на фоні реальної політичної ситуації, яка авторові більше походить на ілюстровані комікси. Наші помилки чи справи завжди мають наслідки. Та чи вистачить людині сили здолати обставини, нав’язані законами давньогрецької трагедії, не завдяки, а всупереч, хто відійде, а хто лишиться, читайте в останньому на сьогодні романі Салмана Рушді «Золотий дім».
 
 

Коментарі

Щоб залишити коментар, необхідно

imageimage