0(800) 501 508
 
Цілодобово
Кошик 0 грн

Статті

по:
В період з:
Відкласти на зараз: навіщо читати книгу «Прокрастинація...»
Random
Вона з’являється нізвідки, але не йде в нікуди, така приємна, мила, безневинна… Заповнює собою увесь простір, постійно дається взнаки і не випускає із цупких обіймів. Її ім’я – прокрастинація. Що з нею робити? Як відстояти власний простір? У цьому допоможе книга «Прокрастинація: чому ви вдаєтеся до неї і що можна зробити із цим уже сьогодні».
 
Тамара Куцай, Mind
 
Бекґраунд. На головній сторінці сайту імені себе одна з авторів книги Джейн Бурка написала базове слово: «Прокрастинація» і проілюструвала його фотографією з величезною сухою деревиною, яка лежить на березі, і яку в будь-який момент може підхопити морська стихія і понести будь-куди. Що ж, кращої ілюстрації до цієї проблеми годі знайти.
 
 
Що відомо про авторів цієї книги? Джейн Бурка – ліцензований каліфорнійський психолог, Ph.D., спеціалізується на індивідуальній психотерапії з різними категоріями дорослих людей, має приватну практику в Північному Окленді (штат Каліфорнія). Закінчила Колумбійський університет та психоаналітичний інститут Північної Каліфорнії.
 
Про співавторку Ленору Юен відомо менше, але вона також доктор філософії та має свій профайл на сайті Стенфордського університету, де вказано, що вона працює на кафедрі психіатрії та поведінкових наук.
 
Автори відомі, знані, і чули про проблему не з випусків вечірніх новин. Вони дотепно та дохідливо пропонують оминати пастки прокрастинації.
 
«Ми знаємо прокрастинацію вздовж і впоперек», – впевнено стверджують автори, які почали її вивчати ще далекого 1979 року, розробивши першу програму групової терапії для студентів-прокрастинаторів. Відтоді студенти подорослішали, а з ними і сама проблема: тепер на неї страждає 25% працюючого населення та 75% студентів.
 
Оригінальна назва: Procrastination: Why You Do It, What To Do About It Now
 
Видавництво: Видавництво Старого Лева, Львів
 
Наклад: 3000 примірників.
 
Сюжет. «Для завтра» («pro» – «для», «crastimus» – «завтра»), – так дослівно з латини перекладається «прокрастинація». Іншими словами: «Я зроблю це пізніше».
 
Але чому пізніше, чому не зараз? Відповідь на це питання – непроста. «Прокрастинація – це не просто невміння управляти часом чи слабкість характеру, це комплексна психологічна проблема», – кажуть автори і надають своє бачення цієї комплексності. І часом це бачення настільки несподіване, що примушує завмерти із німим вигуком: «Та невже?!».
 
Невже люди прокрастинують, тому що вони перфекціоністи і не пробачають собі слабкостей або ж поразок, чи у них, наприклад, синдром дефіциту уваги? Виявляється, так.
 
Перфекціоніст-прокрастинатор зазвичай очікує від себе більше, ніж це можливо. Для нього думка, що він – звичайна людина, просто нестерпна. «Коли посередні результати можна списати на гарячковість останньої хвилини, ці люди можуть продовжувати вірити, що могли б досягти ідеалу, якби мали більше часу», – знімають автори завісу таємничості над головами цих непростих персонажів. А ще для них попросити когось про допомогу – ознака слабкості.
 
 
Вони так бояться невдачі, що обирають не конкурувати. Натомість вони безкомпромісно борються з реальністю, вигадуючи світ таким, яким він, на їхню думку, повинен бути. І борються з часом, адже він наближає для них дедлайни.
 
Прокрастинатори не люблять лідерства і чекають від інших ідею чи модель, яку можна пристосувати під себе. Їм зручно бути №2 і вони шукають собі провідника. Ще для них непоганий порятунок – змусити когось зробити роботу за себе.
 
Прокрастинатори дуже креативні: замість того щоб робити те, що належить, вони роблять тисячу інших речей. А їхнім виправданням на кшталт «хіба це матиме значення через 200 років?» позаздрили б навіть знамениті філософи.
 
Автори склали Кодекс прокрастинатора та промалювали цикл прокрастинації, в якому представили їх в усій своїй красі: «цього разу я почну завчасно; скоро треба починати; а що, як я не почну? час іще є; зі мною щось не так; остаточний вибір: робити або не робити».
 
Прокрастинація – не випадкова напасть, а поведінка, до якої люди вдаються з певних причин. Це і психологія, і біологія, і життєвий досвід, і навіть генетика.
 
Але в ній присутнє і дещо хороше. Вона допомагає уникати некомфортних та загрозливих відчуттів і є, як не дивно, ознакою особистого стилю.
 
Проте недоліки прокрастинації вагоміші. Вона спричиняє втому й знесилення, хронічний стрес, виконавчу дисфункцію, депресію і навіть хворобу щитовидної залози.
 
Тому автори дещо навіть різко радять переривати стосунки з тими, хто прокрастинує, якщо їхні дії наражають вас на ризик у справах чи в особистому житті. Але поряд із цим радять не класти своє життя на вівтар боротьби із цим явищем. «Сподіваємося, що прокрастинація менше мучитиме вас. Боротьба з прокрастинацією, сподіваємось, не позбавить вас простих радощів та веселощів. «Ми згадуємо епітафію на могилі: «Зміг зробити все. І все одно помер», – дотепно зазначають Джейн Бурка та Ленора Юен.
 
Вам сподобається, якщо: ви розумієте, що мозок кожного з нас має слабкі й сильні сторони. І якщо прийняти слабкі, а не ненавидіти себе за них, то можна отримати важливі переваги. А також ви розумієте, що в реальності нема одного-єдиного правильного сценарію життя. До того ж якщо ви вже не вперше розмірковуєте над впливом та відчуттям часу – тоді ця книга також для вас.
 
Вам не сподобається, якщо: ви перфекціоніст. І не розумієте, що ви – це не лише ваші успіхи, але й невдачі. А ще – чекаєте на відчуття комфорту при виконанні тих чи інших завдань, ніби якщо буває інакше – то це вже погане виконання.
 
Головна причина прочитати: книга не лише аналізує проблему, а й надає шляхи її вирішення. Йдеться про техніки: від ведення щоденника із фіксуванням власних відчуттів до взяття на себе публічних зобов’язань, від технік дихання до гарного харчування й сексу та рекомендацій робити саме те, що виходить добре.
 
 
При цьому автори розвіюють ілюзію про те, що припинити прокрастинувати – це гарантувати щастя. «Щастя приходить тоді, коли вам добре живеться відповідно до ваших цінностей. Воно приходить, коли у вас є зв’язок з іншими людьми і з самим собою. Воно приходить, коли ви вмієте приймати те, що ви такий, який є, і що речі є такими, якими є, незалежно від того, чи прокрастинація є частиною нашого життя, чи ні. Можна вміти любити свій сад – навіть коли в ньому є кілька кульбаб».
 
Книга швидше радить змінювати своє мислення з фіксованого на мислення розвитку, яке допоможе збагнути, що недосконалість можна сприймати цілком інакше – не як смертний вирок, а як стимул до розвитку або до вивчення чогось нового.
 
У тому ж дусі:
 
«Переможи прокрастинацію», Петр Людвіг
 
Чеський дослідник, психолог і коуч-тренер з особистісного розвитку Петр Людвіг надає свій погляд та свої методики боротьби із прокрастинацією. Він вивчає проблему на власному досвіді, що робить його рекомендації з її подолання дуже дохідливими, повчальними та корисними.
 
«Якщо ми хочемо розпочати підприємницьку діяльність, то повинні навчитися вести переговори. А щоб прожити життя осмислено й наповнено, треба припинити прокрастинувати», – радить автор.
 
 
Британський автор, лектор та підприємець Кріс Барез Браун бачить світ із несподіваного ракурсу: мовляв, ми всі приходимо у нього досконалими, але в процесі життєвих подій ми оцю свою досконалість втрачаємо. До того ж проживаємо своє життя ніби на автопілоті, не помічаючи щось достойне та важливе.
 
Тож він, як засновник компанії «Віднаходимо власного Елвіса», експериментує та розповідає про це аудиторії. А отже виконує благородну місію зробити читачів впевненішими у своїй справжності.
 
Вам може бути цікаво
Ернест і Скотт. Уривок із книги «Свято, яке завжди з тобою»
Маленька історія одного життя: Марі Кюрі
Старий Лев розкриває «Таємницю старого Лами»
Мандрівки місцями письменників: «Меморіальна квартира родини Косачів» у Києві
Для когось небо стало пухнастим…
Передпродаж книги Доржа Бату «Таємниця Старого Лами»!
stary_lev Стежити
дописів читачів