0(800) 501 508
 
Цілодобово
Кошик 0 грн

Статті

по:
В період з:
Таємничий Всесвіт: від Великого вибуху до сьогодення
Random
Скільки років Всесвіту, як він утворився, коли відбувся Великий вибух, що таке чорні діри? Ці питання цікавлять не лише наукову спільноту, а й багатьох допитливих людей. Якщо ви саме такі, то книга Сергія Парновського та Олексія Парновського «Як влаштовано Всесвіт. Вступ до сучасної космології» саме для вас. Це допрацьоване перевидання книги «How the Universe works: Introduction to modern cosmology», яка вийшла 2018 року. У ньому автори перегрупували матеріали та спробували доступно пояснити читачам складні наукові терміни. Тож пізнавально буде і науковцям, і людям творчої професії. Про найцікавіше – далі.
 
Повідомити,
коли з'явиться
Ми повідомимо Вас коли з'явиться цей товар на Вашу електронну пошту!
 
Про ранній Всесвіт
 
Після Великого вибуху наш Всесвіт був дуже гарячим. Поступово він розширювався та застигав. Тривало це небагато й немало – близько 380 тис. років. За цей час із плазмового стану більшість Всесвіту перейшла у газоподібний, а його температура знизилася до температури іонізації водню. Однак через 400-800 млн років після цього плазма знову з’явилася – формувалися зорі, галактики та квазари.
 
Що ж було до Великого вибуху і що його спричинило? На жаль, точних відповідей на ці запитання вчені не мають, оскільки до вибуху не було ні часу, ні простору. Однак вони точно знають, що Великий вибух відбувся. Американський вчений Джордж Гамов розробив детальну теорію Великого вибуху, яку ще називають теорією «гарячого Всесвіту». Вона дозволила краще зрозуміти процес становлення Всесвіту, як і чим заповнювався наш Всесвіт, коли ми його ще не знали. Аби заглибитися у цю тему детальніше, автори радять прочитати книгу американського фізика Стівена Вайнберга «Перші три хвилини».
 
В момент утворення Всесвіт був «ядерною краплею» з високою температурою всередині. Після Великого вибуху вона розширилася, відтак з’явився час, простір і  Всесвіт, вік якого сьогодні становить 13,8 млрд років.
 
 
Темна матерія і темна енергія
 
Темна матерія – це складова Всесвіту, яка складається із невідомих (поки що) науковцям частинок, які рухаються повільніше за світло, і зосереджуються переважно у темних галах навколо галактик. Перші наукові припущення щодо існування темної матерії з’явилися ще 1933 року. Однак і досі вчені сперечаються, із чого складається темна матерія: зі скупчення маленьких чорних дір чи масивних елементарних частинок різного сорту. Більшість схиляється до другого варіанту. За останніми дослідженнями, ці масивні частинки холодні і, ймовірно, беруть участь у слабкій взаємодії. У наукових колах їх називають вімпами.
 
2005 року науковці виявили галактику VIRGOHL21, яка знаходиться у сузір’ї Діви. Вона майже повністю складається із темної матерії і знаходиться на відстані близько 50 млн світлових років від Землі. Але пошуки та дослідження темної матерії тривають і досі. Власне, як і темної енергії.
 
Відомо, що темна енергія займає близько 69% вмісту Всесвіту, і цей показник постійно росте. Вперше про її існування заговорили 1998 року. Тоді вчені помітили, що Всесвіт розширюється з прискоренням (і має від’ємний тиск), що і стало головним доказом існування темної енергії.
 
 
Висновки
 
Попри те, що вчені давно досліджують Всесвіт, він ще досі приховує багато загадок, які їм би хотілося розгадати. Однак є багато цікавих фактів, наприклад, особливості траєкторії тіла у просторі та часі, густину повітря, вагу світла, злиття галактик, утворення нових всесвітів, спалахи наднових тощо.
 
Тому, якщо ви у школі не любили фізику чи прогулювали астрономію, маєте неодмінно прочитати цю книгу. Звісно, вона містить складні терміни, поняття і навіть математичні формули, але за бажанням із ними можна розібратися (Google вам у допомогу). Окрім того, усі складні для розуміння рівняння та графіки автори помістили у додатках, щоб не лякати звичайного читача-не фахівця.
 
Також величезним плюсом книги є те, що вони  абсолютно чесно відповідають на всі запитання стосовно космології, подають різні теорії та наукові підходи до розуміння одного й того ж явища.
 
Вам може бути цікаво
Тест. Чи уважно ти читаєш «Джуді Муді»?
Великий космічний апчих
Світова Слава
Дитячі суботи у львівській Книгарні-кав’ярні Старого Лева!
Старий Лев – на Корнійчуковському фестивалі і «Зеленій хвилі» в Одесі!
Букси множимо на два!
stary_lev Стежити
дописів читачів