0(800) 501 508
 
Цілодобово
Кошик 0 грн

Статті

по:
В період з:
«Танець недоумка» Ілларіона Павлюка: коли найбільші страхи оживають
Random
«Страх – це кокаїн. Він робить глухим до аргументів розуму, і ти бачиш тільки те, що боїшся побачити»
 
Нещодавно полиці «Видавництва Старого Лева» поповнив новий роман Ілларіона Павлюка, презентація якого відбулася під час 26 Book Forum. Минулого року автор дебютував із гостросюжетним нуарним детективом «Білий попіл». Натомість «Танець недоумка» – наукова фантастика з елементами психологічної прози, напруженим сюжетом та яскравими персонажами. Розповідаємо, чому ця захоплива новинка не залишить байдужим жодного читача.
 
Пропозиція, від якої не можна відмовитися
 
Життя космічного біолога Гілеля Гіршевича стрімко летить під три чорти: п'ять місяців без роботи, величезні борги, родина на межі розлучення.
Ціна у Спільноті Старого Лева
144 грн
Та найбільша проблема в тому, що в мозку Гіля закладено міну уповільненої дії. Через аномальний білок у власній ДНК він може будь-якої миті перетворитися на недоумка, який танцює.
 
Герой постав перед вибором – стати тягарем для дружини та 4-річної доньки чи вкоротити собі віку, залишивши рідних без засобів до існування? Гіль постійно живе в передчутті катастрофи:
 
«…я давно вже примірив на себе нову роль. Роль, у якій немає місця ні відпусткам, ні Різдву. Ні планам, ні навіть мріям. Роль недоумка з його неконтрольованим танцем».
Що буде з його близькими? З дружиною Вірою, яку, попри всі сварки та суперечки, він досі кохає? З маленькою донечкою Ельзою, без якої Гіль не уявляє власного життя? Страх перед майбутнім, в якому герой може втратити розум, змушує його погодитися на ризиковану пропозицію працевлаштування приватної військової компанії «Корпус Конкістадорів»:
 
«…передбачається, що конкістадори стануть засновниками нової неземної колонії. І через надзвичайну віддаленість планети вирушають туди з сім'ями. Статистичний прогноз ризиків відповідає мінімальній категорії "А", клімат ідеально збігається із земним».
 
Іш-Чель – дівчина з кроликом на руках чи баба з очима ягуара?
 
Гілю здається, що заманлива пропозиція є одночасним розв'язанням усіх проблем. Висока зарплатня, медична страховка, мінімальні ризики – хіба ж це не робота мрії? Та й що поганого може статися на планеті, названій на честь богині райдуги й родючості індіанців майя?
 
Неначе засліплений, Гіль танцює під дудку інших, все більше нагадуючи якщо не недоумка, то принаймні маріонетку, яку смикають за ниточки в різні боки:
 
«А страх… Постійний страх… Він робить глухим до голосу розуму, і бачиш ти в усьому тільки те, що хочеш побачити. Отже, не здатен уже ні аналізувати, ні ухвалювати рішень. Ти вже не з нашої реальності».
Сподівання на спокійне життя виявились оманливими, а загадкова планета – безпечною для життя лише на перший погляд. На Іш-Чель одна за одною відбуваються химерні події:
 
«Тут оживають усі страхи. Будь-які найгірші очікування. Ось із якою метою ми тут – уперше в історії людства є шанс здобути владу над власними кошмарами. Річ не тільки в принципово новій зброї, якою Корпус, звісно, теж цікавиться. Ідеться про щось глибше. Про матеріалізацію думок».
Незабаром Гіль усвідомлює, що довіряти не можна нікому – навіть собі, особливо собі. Йому доведеться зробити непростий вибір:
 
«Що ти обереш – жити так, наче немає й не було ані мертвого міста, ані дивних коконів, ані капрала, що, мов муха, лазить по стелі… Жити й чекати, чим усе це скінчиться. Або ж – іти до кінця, щоб урятувати людей. Твою сім'ю, інші сім'ї, просто хлопців, які не планували вмирати на цій планеті… І між цими двома рішеннями – нічого. Ні компромісів, ні третіх варіантів. Або рятувати – або чекати».
 
Чому варто прочитати
 
Змінивши жанр нуарного детективу на наукову фантастику, Ілларіон Павлюк залишився вірним самому собі. «Танцю недоумка» притаманні глибокий психологізм, несподівані повороти сюжету та майстерно закручена інтрига, яку авторові вдалося втримати до останньої сторінки.
 
Книга читається легко й захопливо. Вона настільки кінематографічна, що нагадує голлівудський блокбастер у найкращому значенні цього слова. Драматичні події швидко змінюють одна одну, змушуючи читача постійно обирати між протилежними версіями.
 
Водночас «Танець недоумка» – неймовірна історія про те, що саме страхи визначають наше життя. Вона змушує замислитися над власним майбутнім та свободою вибору. Оскільки зрештою:
 
«…химера – це просто монстр. Його можна вбити… Інша річ – наші тривоги. Страх перед якимось лайном, яке може звалитися на нас у майбутньому. Так-от, тривоги теж матеріалізуються, і ми не розуміємо, як саме. А якщо це ключ до чогось, що людство шукає, відколи вийшло з печер?».
 
Вам може бути цікаво
Троє українців – у почесному списку Honour List 2020
Молочне порося для Фіделя Кастро та інші забаганки диктаторів: про нову книжку Вітольда Шабловського
Даруємо знижку на дві книжки тижня: «Фелікс Австрія» та «Галицькі смаколики»
Актор, поліцейський, інспектор, друг, психіатр – тобто вчитель
Три химерні книги, із якими варто познайомитися на карантині
Відомі фіналісти Міжнародної Букерівської премії 2020
stary_lev Стежити
дописів читачів
Коментарі
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
Опублікувати